Partners
Kishwaukee+Family+YMCA
YMCA+Swimming+and+Diving
Illinois+Swimming%2C+Inc
USA+Swimming
Mathnasium
SPORTS+OF+ALL+SORTS
Deck+Pass
Splash+Multisport
Daily Chronicle Article about DCST Conference Championship

Listed below is an article for the Daily Chronicle about DCST's Conference Championship.

Kish/DCST swimmers take home ninth straight conference title

By The Daily Chronicle - sports@daily-chronicle.com

Comments (No comments posted) | Add Comments
 

The Kishwaukee YMCA/DeKalb County Swim Team scored 2,164 points Saturday to take home the combined North Central Illinois Swim Conference (NCISC) A Conference Championship for the ninth consecutive year. Second place was the Oswego Otters with 1,348 points at the Kishwaukee YMCA pool.

The girls team took first place with 1,104 points, nearly doubling second place Oswego (669). The boys team took first place with 1,060 points to Oswego's 679.

A round-up of the top DCST boys and girls is below:

First-place boys finishers in the 15 and over class were the DCST 200 medley relay team of Grant Alef, Taylor Roose, Michael Gordon and Chad Thompson (1:41.73), Gordon in the 200 IM (1:59.53) to set a new conference record and the 100 backstroke (1:01.38) to set another record and also in the 50 freestyle (22.34), Alef in the 100 backstroke (53.24),

First place girls in the 15-Over class were the DCST 200 medley relay team of Emily Launer, Valerie Jones, Katie Hallenbeck and Emily Waller (1:54.34), the 200 freestyle relay team of Sharron Isola, Rebecca Hallenbeck, Kate Taylor and Casey Jepsen (1:44.10), Launer in the 200 freestyle (1:57.26) and 100 backstroke (1:00.81), Waller in the 200 IM (2:15.28) and 100 freestyle (54.14), Katie Hallenbeck in the 100 butterfly (1:00.75) and Jepsen in the 50 freestyle (25.25).

First-place boys in the 13-14 age group were the 200 medley relay of Marc Dubrick, Ryan Schultz, Kei Ishimaru and Josh Page in conference record time (1:52.05), Ishimaru in the 100 butterfly in record time (55.91) along with the 50 freestyle (23.74),

First-place girls in the 13-14 age group was Tara Gidaszewski in the 100 backstroke (1:02.32).

First-place boys in the 11-12 age group were the 200 medley relay team of Michael Carlson, Phillip Cutsinger, Daniel Hein and Dylan Powers (2:09.59), Carlson in the 100 IM (1:10.53) and 50 breaststroke (37.07), Hein in the 50 butterfly (28.07), 50 backstroke (30.06) and 50 freestyle (26.51).

First-place girls in the 11-12 age group were Kristina Frohlich in the 50 butterfly (31.78) and Jensen Keck, who tied for first in the 100 freestyle (1:02.35).

First-place girls in the 9-10 age group was Alexa Miller in the 50 butterfly (32.51) and 100 freestyle (1:06.08).

First place boys in the 8-Under were the 100 medley relay team of Andrew Tatum, Tyler Crown, Cole Moon and Garret Sims (1:24.01) and Moon in the 25 breaststroke (22.34).

First-place girls in the 8-Under were the 100 medley relay team of Athena Ye, Katie LeMieux, Abby Pardridge and Lucy Prais-Lewis (1:18.03), Ye in the 25 butterfly (16.88) and 25 backstroke (18.67) and Pardridge in the 25 freestyle (16.00).