Background-image
Long Course Age Group State Champions!!!

Congratulations to Kenzie Tucker, Michael Tucker, Seth Roach, Katie Revoir, Tyler Pruett, Nanami Lillie, Kylee Bogumill, Alyson Phinney, Summer How, Gabe Bartolomei, Arion Solomon and Tan Dunn for qualifying and competing this weekend at the 2014 LC Age Group State Championships!

 

As with all meets at this level the excitement level was high as the swimmers arrived ready to conquer some goals!! 

 

Tan Dunn achieved his Junior National qualifying time in the100 Backstroke.  If you have never watched Tan race at a big meet – you should!   This guy can really deliver in Finals and never gives up when he is out to accomplish something.  Congrats on this achievement Tan!

 

Three of our team members, Tan Dunn (3rd time representing GA), Donna Blaum and Gabe Bartolomei will go on to represent Georgia in the Zone Championship meet at the end of the month.  Only 48 swimmers in the state are selected for this meet and the only way you earn your spot is by placing 1st at the state meet in one of the 100’s and/or by scoring the highest points at the state meet.  This is an extraordinarily tough standard and SCAT will send 3 team members this summer!

 

Congratulations to each of you!  We are so proud of you and wish you the best.  Last year Georgia won the entire meet so you truly are among the best of the best! 

 

Arion Solomon also represented the team last year and was incredibly close again this year, but the competition is that tough. His 5 top ten State finishes and Summer How’s 9 top ten finishes were not quite enough to qualify for the team.    This is the heartbreaking part of this sport – when you have swimmers this talented and it just misses the mark.   We are still so proud of all of you!

 

The “congratulations and accomplishments” don’t end there as SCAT continued to shake up several 10 Ten Finishes at the State meet!

 

Gabe Bartolomei

1st – 50 Back & 100, 200 Back & 400 Free

2nd – 100 Free & 200 Free

4th – 50 Fly

6th – 50 Free

 

Tan Dunn

1st - 50 Free, 100 Free and 100 Back

2nd – 100 Fly

3rd  – 200 Free

 

Summer How

2nd – 50 Free, 100 Free

4th – 400 Free, 100 Back

5th – 50 Fly

6th – 100 Fly, 50 Back, 200 IM

8th – 200 Free

 

 

Arion Solomon

2nd – 50 Free

3rd – 100 Free

6th – 100 Fly, 200 Free

10th – 100 Back

 

Alyson Phinney

4th – 50 Free

6th – 100 Free

 

Michael Tucker

9th - 50 fly

 

Congratulations to Gabe Bartolomei, Kylee Bogumill, Tan Dunn and Alyson Phinney for achieving 100% Best times.  This is tough to pull off at a meet at this level in ALL your events!

 

Last but never least, we must continue to update the SCAT Team Record board – We have learned to use pencil and erasable ink as our swimmers never let these records last too long!!

 

Summer How continues to shatter the 50, 100, 200 and 400 Freestyle records and

Tan Dunn keeps setting the bar higher in the 50, 100 & 200 Freestyle as well as the 100 Backstroke. 

 

Thanks to all our parents that continue to spend long weekends, late nights, early mornings and drives to and from pools for prelims and finals for your swimmer!  We know what it takes and we are thrilled to be a part of your children’s accomplishments!

 
    
Team Store
TYR+Team+Store
Safesport