Partners
NorCal+Swim+Shop
Swim+America
Sweet+Tomatoes
Swim+America1
Speedo
Pleasanton+Rentals
Speedo Far Western Championships

The Pleasanton Seahawks had outstanding swims at the recent Speedo Far Western Championships meet held in Moraga, April 9-12.  Many new time standards were met and best times achieved.

10 and Under Girls

Aven Lee – 2 Best times, Sydney Lu- 100 fly 2nd place, 100 breast 4th place, 50 bk 6th place, 50 breast 4th place, 100 IM 6th place, 50 fly 3rd place.  Christina Tsai – 100 breast 9th place.  Crystal Wang 3 best times.

Relays

The 200 free relay of Aven Lee, Crystal Wang, Christina Tsai and Sydney Lu 2nd place.  The 200 Medley Relay of Aven Lee, Christina Tsai, Sydney Lu, and Crystal Wang 1st place.

10 and Under Boys

Jordan Lee – 3 best times

11-12 Girls

Mackenzie Lee – 50 back 1st place, 100 free 8th place, 200 back 8th place, 100 back 2nd place, 50 free 1st place.  Stephanie Shao – 100 fly 10th place, 50 fly 10th place, 200 fly 2nd place.  Gwyneth Wong – 100 fly 9th place, 50 fly 7th place, 100 IM 5th place.

Relays

400 Medley Relay of Mackenzie Lee, Gwyneth Wong, Stephanie Shao, and Olivia Kim 4th place.

200 Medley Relay of Mackenzie Lee, Gwyneth Wong, Stephanie Shao, and Olivia Kim 3rd place.

200 Free Relay of Mackenzie Lee, Gwyneth Wong, Stephanie Shao, and Sophia Xing 5th place.

11-12 Boys

Jaewoo Kim – 500 free 7th place, Lleyton Plattel – 1650 free 1st place, 1000 free 1st place, 100 free 7th place, 200 back 9th place, 500 free 4th place, 200 fly 3rd place.  Alex Ren – 200 back 7th place, 500 free 9th place, 400 IM 8th place.

Relays

400 Free Relay of Lleyton Plattel, Alex Ren, Jaewoo Kim, and Bryson Huey 5th place.

13-14 Girls

Elizabeth Balicanta – 2 Best Times, Caroline Eckel – 100 back 9th place, Daniella Hawkins – 500 Free 4th place. Miranda Heckman – 500/1000/1650 Free 1st place – New Winter Junior National Cuts for all three events, 200 Free 4th place, 200 IM 7th place, 400 IM 2nd place.  Marissa Lawrence – 3 best times,  Grace Nimmo – 1 best time, Claire Suen – 100 free 8th place, 200 back 10th place.  Emma Valentine – 3 Best Times.

Relays

200 Free Relay of Caroline Eckel, Clair Suen, Daniella Hawkins and Miranda Heckman  2nd place.

400 Free Relay of Claire Suen, Daniella Hawkins, Caroline Eckel and Miranda Heckman 1st place.

800 Free Relay of Miranda Heckman, Daniella Hawkins, Caroline Eckel and Claire Suen 3rd place,

200 Medley Relay of Miranda Heckman, Grace Nimmo, Caroline Eckel and Claire Suen 6th place. New PLS Team Record

13-14 Boys

Calvin Chui – 1650 Free 9th, 200 fly 8th.  Calvin David – 1650 Free 4th, 1000 Free 4th, 500 Free7th.  Tyler Lu – 200 Free 3rd  New Sectional Cut, 100 fly 4th New Sectional Cut, 200 IM 7th, 100 Free 4th, 500 Free 5th, 50 Free 9th, 200 Fly 4th.  Nicholas Skinner – 500 Free 10th.  Ben Sproul – 2 Best Times. 

Relays

400 Medley Relay of Mattias Blanco, Bolan Li, Tyler Lu, and Calvin David, 5th place.

400 Free Relay of Tyler Lu, Calvin David, Nicholas Skinner and Calvin Chui, 3rd place.

200 Medley Relay of Mattias Blanco, Brian Li, Tyler Lu and Calvin David, 4th place.

800 Free Relay of Tyler Lu, Calvin David, Calvin Chui and Nicholas Skinner, 3rd place.

Congratulations to all the great swims.  Go Seahawks!!