Partners
Kishwaukee+Family+YMCA
YMCA+Swimming+and+Diving
Illinois+Swimming%2C+Inc
USA+Swimming
SPORTS+OF+ALL+SORTS
Deck+Pass
Splash+Multisport
YMCA LCM State Championship Meet

 

LCM YMCA STATE – I don’t know about you, but I had a great time with your kids.

The meet closed on a somewhat sad note.  Our friendly competitor, Leaning Tower, will not have a swim team next season.  They have had to abandon the swim team due to structural concerns at their facility.  Their team members will have to find a new team, new coaches, and new teammates.  We wish them all well and hope to see them in competition again.

As for DCST, I was very proud to be one of your coaches at this meet.  You did a great job representing your YMCA.  We had great cheering coming down from the stands and teammates on deck made sure their teammate in the water knew that they were supported.

As a team, we had about 150 swims.  Many swimmers qualified in more events than they could swim, others were able to swim in bonus events if they made a qualifying time.  We did ask a few families to make the trip to St. John for their swimmer to swim the exciting relays.   Anyway we can get you to state, we want to have you representing DCST.

The improvement column of the meet results was impressive. Personal Best Times (PBT)

  • Gavin Anderson – PBT – 8 out of 8 events – 100%
  • David Beaty – PBT – 5 out of 5 events—100%
  • Nathan Braun – PBT 8 out of 8 events – 100%
  • Sadie Burton – PBT 4 out of 6 events
  • Nhia Caras – PBT 2 out of 9 events
  • Sam DeLaCruz – PBT 7 out of 7 events – 100%
  • Aydan Dunne – PBT 1 out of 4 events
  • Grace Flemming – PBT 5 out of 8 events
  • Kaitlyn Goff – PBT 4 out of 4 events – 100%
  • Donny Gramer – PBT 3 out of 6 events
  • Jacob Gramer – PBT 9 out of 11 events
  • Devin Green – PBT 1 out of 1 events – 100%
  • Jenna Hale – PBT 4 out of 4 events – 100%
  • Georgia Harrelson – PBT 3 out of 4 events
  • Sarah Hein – PBT 3 out of 6 events
  • Noah Johnson – PBT 5 out of 8 events
  • Daryl Kay – PBT 5 out of 8 events
  • Savion Mack – PBT 2 out of 3 events
  • Madelyn Marunde – PBT 8 out of 8 events – 100%
  • Cole Moon – PBT 5 out of 6 events
  • Collin Moon – PBT 4 out of 9 events
  • Rebecca Nenonen – PBT 2 out of 5 events
  • Camila Palacios – PBT2 out of 4 events
  • Mallory Pitstick -- PBT 6 out of 8 events
  • Hannah Raetzke – PBT 4 out of 4 events
  • Bradley Ruetten – PBT 3 out of 5 events
  • Paul Ruetten – PBT 3 out of 6 events
  • Alex Schlueter – PBT 6 out of 11 events
  • Domenico Schlueter – PBT 2 out of 6 events
  • Lynnette Schlueter – PBT 1 out of 6 events
  • Alex Skrzypek – PBT 1 out of 4 events
  • Nicole Skrzypek – PBT 2 out of 8 events
  • Hunter Smith – PBT 2 out of 4 events
  • Kevin Sullivan – PBT 4 out of 4 events

Team Scores:
Boys 1,229 points to take 3rd place out of 19 teams

Girls 713 points to take 6th place out of 19 teams

Points scored:

Camryn Anderson - 6

Gavin Anderson – 67

Nathan Braun – 55

Sadie Burton – 8

Nhia Caras – 91

Sam DeLaCruz – 43

Aydan Dunne – 53

Grace Flemming – 32

Donny Gramer – 3

Jacob Gramer – 101

Devin Green – 24

Jenna Hale – 4

Sarah Hein – 24

Joah Johnson – 80

Daryl Kay – 106

Madelynn Marunde – 81

Cole Moon – 26

Collin Moon – 107

Camila Palacios – 55

Mallory Pitstick – 75

Bradley Ruetten – 21

David Ruetten – 36

Paul Ruetten – 27

Alex Schlueter  -- 92

Domenic Schlueter - 16

Lynnette Schlueter – 14

Alex Skrzypek – 12

Nicole Skrzypek – 51

Hunter Smith – 18

Kevin Sullivan – 3

 

 

 

Girls Relay Points:

 

points

12 and under 200 Freestyle: Nicole S, Kaitlyn G, Rebecca N, Nina D

32

12 and under 200 Medley:  Kaityln G, Rebecca N, Hannah R, Nicole S

34

14 and under 200 Freestyle:  Josephine M, Georgia H, Hannah R, Nhia C

32

14 and under 200 Medley:  Josephine M, Nhia C, Georgia H, Nicole F

32

21 and under 200 Freestyle: Grace F, Camryn A, Madelynn M, Mallory P

34

21 and under 400 Freestyle: Madelynn M, Camryn A, Sarah H, Grace F

34

21 and under 200 Medley:  Sarah H, Mallory P, Madelynn M, Camryn A

36

21 and under 400 Medley:  Grace F, Mallory P, Madelynn M, Camryn A

38

 

Boys Relay Points:

 

points

10 and under 200 Freestyle:  Sam D, Evan J, Sean H, Alex S

28

10 and under 200 Medley:  Sam D, Kevin S, Alex S, Sean H

26

12 and under 200 Freestyle: Noah J, Hunter S, Max P, Jacob G

41

12 and under 200 Medley:  Noah J, Jacob G, Max P, Hunter S

38

14 and under 200 Medley:  Domenic S, Donny G, David B, Timothy

34

21 and under 200 Freestyle: Nathan B, Daryl K, Collin M, Alex S

42

21 and under 400 Freestyle: Devin G, Nathan B, Alex S, Daryl K – new meet record

48

21 and under 200 Medley:  Alex S, Paul R, Nathan B, Daryl K

40

21 and under 400 Medley:  Alex S, Paul R, Nathan B, Daryl K

42

 

Collin Moon will be swimming Nationals then he is off to college in the fall.  A HUGE thank you goes out to David Ruetten for giving up his earned spot on the 200 freestyle relay to give Collin the opportunity to swim.  It was an amazing race and, in the end, they qualified for Nationals with a second to spare.  This is what being on a team is all about, supporting each other and doing what is best for the team and your teammates.

Alexander Schlueter made his first individual National cut.  He achieved this time in the 100 freestyle.

Swimmers attending Nationals:

  • Nathan Braun – 50 butterfly, 100 butterfly, 200 free relay
  • Sarah Hein – 50 butterfly, 100 backstroke, 100 butterfly, 200 butterfly
  • Daryl Kay – 50 freestyle, 100 freestyle, 200 freestyle, 400 freestyle, 200 free relay
  • Alexander Schlueter – 100 freestyle, 200 free relay
  • Collin Moon – 200 free relay

Age Group Championship meet is also this upcoming weekend.  Nhia Caras will be representing DCST in 2 events.  Swim Fast Nhia.

All in all, it has been a great summer season!