Background-image
Regionals Highlights

ISI Regional Championship Highlights

 

New Team Records

Boys 8 & Under 500 Free                              Cooper Franz                      7:07.80

Boys 8 & Under 50 Breast                             Cooper Franz                      43.98

Boys 11-12 200 Free                                      Joshua Svob                      2:14.77

Boys 11-12 200 IM                                         Joshua Svob                      2:30.97

Boys 11-12 400 IM                                         Joshua Svob                      5:19.04

Girls 13-14 200 Free                                       Alexa Starkey                    2:02.14

Girls 13-14 1000 Free                                     Alexa Starkey                    10:59.28

Girls 13-14 1650 Free                                     Alexa Starkey                    18:40.53

Girls 13-14 100 Fly                                          Alexa Starkey                    1:03.49

Girls 13-14 400 IM                                           Alexa Starkey                    4:56.60

Boys 13-14 100 Free                                      Jackson Ahrens                  51.44

Boys 13-14 200 Free                                      Jackson Ahrens                 1:50.71

Boys 13-14 & Open 1000 Free                      Jackson Ahrens                  10:16.94

Boys 13-14 & Open 1650 Free                      Jackson Ahrens                  17:22.32

Boys 13-14 100 Fly                                        Jackson Ahrens                  57.37

Boys 13-14 100 Breast                                   Jackson Ahrens                 1:10.87

Boys 13-14 400 IM                                         Jackson Ahrens                  4:31.81

 

New Championship Meet Cuts

Jackson Ahrens – 13-14 age group state cuts in the 100 free, 1000 free, and 100 fly; senior state cuts in the 1000 free and 1650 free

Sophie Lampert – 13-14 regional cut in the 50 free

Alexa Starkey – 13-14 age group state cut in the 1650 free, senior state cuts in the 1000 free and 1650 free

Elaina Stroh – Senior regional cuts in the 100 back and 200 back

 

Podium Finishers

Jackson Ahrens – 1st in 1000 free, 1st in 1650 free, 1st in 100 fly, 1st in 50 free, 1st in 100 free, 3rd in 400 IM, 5th in 100 breast, 5th in 200 free, 5th in 200 breast

Tyler Ahrens – 4th in 100 free, 4th in 200 IM, 5th in 100 breast, 7th in 50 free, 8th in 200 free

Ali Eagleton – 2nd in 200 breast, 7th in 100 breast, 7th in 400 IM, 8th in 200 IM

Cooper Franz – 4th in 50 breast, 6th in 50 fly, 7th in 500 free

Meghan Kilcoin – 3rd in 200 back, 3rd in 100 back

Sophie Lampert – 3rd in 50 free, 5th in 200 free, 7th in 100 free

Jack Oakey – 3rd in 400 IM, 7th in 100 back

Dominic Taulbee – 3rd in 500 free, 3rd in 50 free, 4th in 200 free, 4th in 100 free

Alexa Starkey – 1st in 1000 free, 1st in 1650 free, 2nd in 200 free, 3rd in 400 IM, 3rd in 50 free, 3rd in 100 free, 4th in 500 free, 5th in 100 fly, 5th in 200 fly

Elaina Stroh – 6th in 100 back, 7th in 200 back

Emma Stroh – 6th in 1650 free, 8th in 1000 free

Erin Stroh – 2nd in 200 breast, 3rd in 50 breast

Joshua Svob – 1st in 400 IM, 2nd in 200 IM, 3rd in 200 back, 3rd in 500 free, 6th in 100 IM, 7th in 200 free, 7th in 100 free

 

 

Congrats to all swimmers! Full results can be found on the Meet Results page. You can also find individual results and best times on the USA Swimming website.