Sponsors
Brainsport
Tourism+Saskatoon
Minolta
AXON
Saskatoon Goldfins Win 2018 Junior Provincial Championships

Saskatoon Goldfins WIN 2018 Junior Provincials Championships

The Saskatoon Goldfins took home the banner for the 2018 Junior Provincials Short Course Championships.  Eleven Saskatchewan Swim Clubs travelled to Moose Jaw, SK for this age group provincial championship.  The meet was held, March 9 – 11, 2018 at the Kinsmen Sporstplex.  The Goldfins' 38 swimmers scored 1420.5 points to win this Championship meet. 

 

The Goldfins Medal Count: 25 Gold, 16 Silver, and 21 Bronze. 

 

The Top Three Goldfins at the 2018 Junior Provincials:

Lucas Kelln – 97 Points

Rhett Smith – 90 Points

Jaedyn Allen – 87 Points

 

The Goldfins posted 249 personal best times.   The Top Three Most Improved Events:

Rebeka Mourre – 200 Breaststroke – “-87.41”

Hannah Heggstrom – 800 Freestyle – “-67.35”

Kate Reiber – 400 Freestyle – “-43.43”

 

Swimmers achieved 74 new time standards, which will qualify them for future Provincial Championship swim meets.  Congratulations to these swimmers on their achievements:

 

AA Provincial Championships

Jaedyn Allen – 100 Backstroke, 50 Backstroke

Katherine Chang – 200 Backstroke

Hannah Heggstrom – 100 Freestyle, 50 Freestyle, & 800 Freestyle

Jacob Mamer – 50 Breaststroke, 100 Fly

Molly Mulligan – 100 Freestyle

Andrew Ngheim – 100 Backstroke, 50 Breaststroke, & 50 Freestyle

Bryce Tierney – 200 Breaststroke

Daya Wilde – 50 Freestyle

Tony Zhang – 200 IM, 50 Backstroke, 100 Backstroke, 200 Backstroke, 400 IM

 

A Provincial Championships

Sami Benning – 200 Backstroke

Zoe Benning – 50 Backstroke, 100 Backstroke, 50 Freestyle

Mikaela Broten – 200 IM

Katelyn Carleton – 50 Backstroke

Alyssa Clark – 200 Breaststroke

Cassidy Darling – 50 Breaststroke

Keiran Dyck – 50 Backstroke

Brooke Faith – 50 Backstroke & 50 Breaststroke

Hannah Heggstrom – 50 Breaststroke

Daniel Hofer – 100 Freestyle, 50 Backstroke, 100 Backstroke, 200 Backstroke, 50 Freestyle, & 200 Freestyle

Lucus Kelln – 50 Backstroke & 400 Freestyle

Mya Kelln – 200 Backstroke & 200 Freestyle

Jordyn Litvenenko – 50 Freestyle & 50 Breaststroke

Merieliss Lyle – 100 Backstroke, 200 Backstroke, 50 Freestyle

Isabel Magus – 50 Breaststroke & 200 Breaststroke

Jacob Mamer – 200 Fly

Milayna Mildenberger – 200 IM, 200 Freestyle

Rebeka Mourre – 200 IM, 50 Breaststroke, 400 Freestyle, 200 Backstroke, 200 Breaststroke, 100 Breaststroke

Molly Mulligan – 200 Breaststroke & 50 Fly

Ava Norman – 200 Breaststroke

Kate Reiber – 100 Freestyle & 200 Freestyle

Nora Rittinger – 200 Breaststroke

Holly Sander – 50 Freestyle

Anastasia Sasata – 100 Freestyle, 50 Breaststroke, 50 Freetsyle

Rhett Smith – 200 Freestyle

Adrianne Tanjusay – 50 Freestyle

Bryce Tierney – 100 Backstroke

Daya Wilde – 50 Breaststroke, 200 Backstroke, & 200 Freestyle

Tony Zhang – 200 Breaststroke

 

Way to Go GOLD!!!!

 

 

 

-30-