Background-image
2018 MAST December Invitational

 

December 16, 2018
Congratulations to our OHYA swimmers who competed at the 2018 MAST TYR December invitational this past weekend.  We placed second overall.  Multiple individual personal bests, JO cuts and 6 team records were achieved.  Due to the sheer number of team members who scored (every age, places 1-12), only the top 6 places are listed.  Full results are available on Meet Mobile.


New JO Cuts: Connor Bennett (200 breast), Ryan Corson (100 free, 200 breast)


New Team Records: 
11-12 Boys. Connor Bennett: 200 breast  2:50.20
9-10 Boys.  Tucker Charles:  25 back  15.95, 25 free 13.32, 25 breast 20.42
                   Jett Sloan:  25 fly 15.69
13-14 girls.  Petal Sloan:  50 fly 29.14


Relay results:
10& under girls.     200 free 8th place (Foote, Seaton, Eilerman, Durepo)
                              200 medley 2nd place (Foland, Foote, Huber, Durepo)
                             100 medley 1st place (Foland, Eilerman, Lasita, Polking)
10&under Boys     200 free 1st place (Foland, Sloan, Cunningham, Charles)
                              200 medley 1st place (Foland, Sloan, Cunningham, Charles)
                              100 free 1st place (Doogan, Seaton, McPherson, Mueller)
Open girls              200 free 1st (Burke, Charles, Brubaker, Sloan)
                                            3rd (Gammon, Rieskamp, Mullins, Brouwer)
                                            6th (Fightmaster, Plagge, Doogan, Tucker)
                               200 medley 2nd (Fightmaster, Burke, Sloan, Charles)
                                                  3rd (Brouwer, Gammon, Mullins, Plagge)
Open Boys.            200 free.      2nd (Corson, Bennett, Long, Brunner)
                                                   4th. (Kroth, Siebel, Dorsel, McPherson)
                              200 medley.  2nd (Long, Bennett, Brunner, Corson)
                                                    3rd (Braun, Siebel, Hyland, Kroth)


The top 12 places scored points:
First place: Connor Bennett (100 free, 200 breast, 100 IM, 100 back, 50 free, 100 breast, 50 back, 1000 free), Peter Braun (200 back), Anneliese Brouwer (100 free, 50 fly, 200 free, 50 free, 50 back, 200 IM), Max Brunner (50 fly, 200 free, 50 free, 100 fly, 200 IM), Alicia Burke (100 IM, 100 breast),:Tucker Charles (100 back, 50 breast, 25 back, 50 free, 100 breast, 25 free, 50 back, 25 breast, 50 fly), Ryan Corson (100 free, 200 breast, 50 fly, 100 IM, 200 free,50 free, 100 breast, 200 IM), Addison Eilerman (50 breast, 50 free, 50 back), August Foland (100 back, 50 breast, 25 back, 50 free, 100 breast, 25 free, 50 back, 100 free), Lillian Foland (25 free, 100 IM, 100 free), Sydney Foote (25 breast),:Annie Gammon (100 free), Macy Mullins (100 fly)Grace Plagge (100 back, 100 IM), Eleanor Polking (25 free, 100 free), Zoey Seaton (25 fly, 50 breast, 25 back, 50 free, 50 back, 50 fly), Jett Sloan (25 fly, 100 IM, 100 free).  Petal Sloan (100 free, 50 fly, 200 free, 50 free, 200 back, 200 IM)


Second place: Max Brunner (100 free, 100 back, 100 breast), Josie Brubaker (100 back), Alicia Burke (200 IM), Jackson Dorsel (200 breast), Max Doogan (25 fly, 50 breast), Tess Fightmaster (200 back), Annie Gammon (100 IM, 50 free), Abby Huber (50 back), Jackson Hyland (200 IM), Kohen Kroth (50 breast), Sophia Lasita (25 free), Alexander McPherson (50 free), Macy Mullins(50 fly), Grace Plagge (100 free, 50 free, 100 breast, 50 back), Eleanor Polking (50 back), Liam Reder (50 back), Corinne Rieskamp (50 breast, 100 IM), Zander Seaton (100 IM), Zoey Seaton (25 breast, 25 free), Jett Sloan (100 back, 25 back, 25 free)


Third place:  Josie Brubaker (50 breast, 100 IM), Alicia Burke (100 free, 100 back), Aidan Cunningham (25 back, 50 back, 50 fly), Evie Durepo (50 free, 25 breast), Addison Eilerman (25 back, 25 breast, 25 free, 25 breast), Tess Fightmaster (200 free, 200 IM), Sydney Foote (50 breast, 100 breast), Annie Gammon (50 breast, 100 back, 100 breast), Kohen Kroth (50 fly, 100 breast),  Eric Long (200 IM, 200 free, 50 back), Zachary McPherson (100 back, 100 free, 100 IM), Will Mueller (50 breast), Macy Mullins (100 breast), Grace Plagge (50 breast), Liam Reder (50 fly, 25 free), Corinne Rieskamp(50 fly, 100 free), Carson Siebel (200 free), Jett Sloan (50 fly, 25 breast, 50 free)


Fourth place: Peter Braun (50 free, 50 back, 200 IM), Teagan Charles (200 IM), Aiden Cunningham (100 back), Max Doogan (25 back, 50 free), Olivia Doogan (50 fly), Jaxson Dorsel (50 breast, 100 IM, 100 breast), Evie Durepo (200 free, 100 free), Tess Fightmaster (50 breast), Lillian Foland (100 free, 25 breast), Abby Huber (100 free), Jackson Hyland (50 free), Sophia Lasita (100 IM), Erik Long (50 breast, 100 back), Zachary McPherson (50 fly), Macy Mullins (100 free, 50 back,50 free, 100 IM), Liam Reder (25 breast), Zander Seaton (50 back), Carson Siebel (50 fly), Mary Kate Tucker (50 fly)


Fifth place: Teagan Charles (50 back), Aidan Cunningham (200 free,50 free, 100 free), Evie Durepo (100 back,100 IM), Tess Fightmaster (100 breast), Sydney Foote (25 fly, 50 free), Annie Gammon (50 back), Erik Long (100 free, 100 breast), Alexander McPherson (25 back), Zachary McPherson (50 breast), Macy Mullins (50 breast), Zander Seaton (100 breast), Carson Siebel (50 breast, 100 breast, 200 IM)


Sixth place: Aidan Cunningham (100 breast), Olivia Doogan (50 breast, 100 IM), )Tess Fightmaster (100 free, 50 free), Sydney Foote (100 IM), Kohen Kroth (100 free, 50 free), Sophia Lasita (25 breast), Will Mueller (50 free), Zander Seaton (100 back), Mary Kate Tucker (100 IM)