Partners
Illinois+Swimming
USA+Swimming
Speedo
SwimSwam
Safe+Sport
AG State Day 2

The Pack extend their lead on day 2 of the Age Group State meet with another awesome day of swimming.  Relays were again a big part of the team's success with the 10&Under boys foursome of Aidan Gnatt, Ivan Goncharko, Samuel Koeninsberg and Isaac Litwiller starting off with a state title in the 200 medley relay. The 13-14 girls this time wrapped up the meet with a 1-2 finish in the 800 free relay.  Alex Mitchell, Jessica Kurpeikis, Piper Wood Prince and Julieta Tracy took first setting both 13-14 and overall team records.

Jackson Heinlein Presault took home two state titles winning the 11-12 boy 200 free and 200 fly in a 1-2 finish with teammate Ben Del Cid.  Renee Tan was back on top of the podium as well winning the 11-12 girls 200 free.  Piper Wood Prince achieved her first winter junior national time in the 13-14 girls 400 free setting both new 13-14 and overall team records in finishing second.

Follow the action on the live webcast and on instagram cwac_swimming

State Top 3

  • 10&Under Girls 'A' 200 Medley Relay - Alexia Brockmann, Mariposa Arroyo, Chayse Massimino, Morgan Haddox (2nd)
  • Alexia Brockmann - 10&Under Girls 100 Back (3rd) & 50 Fly (2nd)
  • Chayse Massimino - 10&Under Girls 50 Fly (3rd)
  • Kayla Duran - 13-14 Girls 100 Breast (2nd) - new 13-14 and overall team record
  • Raquel Maldonado - 11-12 Girls 200 Free (3rd) & 200 Fly (3rd)
  • Piper Wood Prince - 13-14 Girls 400 Free (2nd) - new 13-14 and overall team record
  • Isabella Chow - 11-12 Girls 100 Back (2nd)
  • 13-14 Girls 'B' 800 Free Relay - Maya Arroyo, Ryann Grasser, Gabby Veliz, Brooke Mahneke

Podium Performances

  • Chayse Massimino - 10&Under Girls 200 free (7th) & 100 back (6th)
  • Isaac Litwiller - 10&Under Boys 200 free (7th)
  • Jeffrey Wang - 11-12 Boys 200 free (6th) & 100 back (8th)
  • Julieta Tracy - 13-14 Girls 400 free (4th)
  • Brooke Mahneke - 13-14 Girls 400 free (6th)
  • Gabby Veliz - 13-14 Girls 400 free (7th)
  • Alex Mitchell - 13-14 Girls 200 back (5th)
  • Maya Arroyo - 13-14 Girls 200 back (10th)
  • Renee Tan - 11-12 Girls 200 Fly (6th)

Point Scorers

Mariposa Arroyo (200 free), Gamble Merrick (200 free), Samuel Koenigsberg (200 free & 50 fly), Feagin Kaminski (100 back), Morgan Haddox (50 fly), Briana Mingmuang (50 fly), Isaac Litwiller (50 fly), Ryann Grasser (400 free), Elise Bulman (400 free), Joey Countryman (400 free), Victor Sandoval (400 free), Brooke Whitt (50 breast & 200 fly), Eliana King (50 breast), Carter Tiv (50 breast), Orlando Xie (100 breast), Grace Chin (100 back), Matthew Mingmuang (100 back), Emily Manos (200 back)

Scoring Relays

  • 10&Under Girls 'B' 200 Medley Relay - Sophia Chin, Joy Cheng, Briana Mingmuang, Feagin Kaminski (6th)
  • 10&Under Boys 'B' 200 Medley Relay - Lincoln Routier, Danny Scott, Gamble Merrick, Kyron Wright (17th)
  • 13-14 Girls 'C' 800 Free Relay - Kayla Duran, Taylor Otey, Elise Bulman, Sophie Xie (6th)
  • 13-14 Girls 'D' 800 Free Relay - Megan Moore, Genesis Munoz-Aviles, Amelia Mariano, Emily Manos (14th)