Partners
Illinois+Swimming
USA+Swimming
Speedo
SwimSwam
Safe+Sport
AG State Day 3

The Wolfpack continued to lead on day 3 of the Age Group State meet with more fast swimming!  The Pack brought home four more state championships.  Alexia Brockmann won her first individual state title in the 10&Under Girls 100 fly as did her teammate Chayse Massimino in the 10&Under girls 400 free.  Piper Wood Prince took top honors in the 13-14 girls 200 free setting a new 13-14 team record.

The 11-12 girls 400 free relay foursome of Renee Tan, Isabella Chow, Grace Chin and Raquel Maldonado won a state championship.  The 13-14 girls followed suit with Jessica Kurpeikis, Piper Wood Prince, Maya Arroyo and Julieta Tracy grabbing a state relay title.

Follow the action on the live webcast and on instagram cwac_swimming

State Top 3

  • Alexia Brockmann - 10&Under Girls 50 back (3rd)
  • Eliana King - 11-12 Girls 200 breast (2nd)
  • Raquel Maldonado - 11-12 Girls 50 fly (2nd)
  • Isabella Chow - 11-12 Girls 50 fly (T3rd)
  • Jackson Heinlein-Presault - 11-12 Boys 50 fly (2nd)
  • Genesis Munoz-Aviles - 13-14 Girls 100 fly (3rd) - new team record
  • Renee Tan - 11-12 Girls 200 IM (2nd)
  • Isabella Chow - 11-12 Girls 200 IM (3rd)
  • 11-12 Boys 'A' 400 Free Relay - Jeffrey Wang, Carter Tiv, Matthew Mingmuang, Jackson Heinlein Presault (3rd)
  • 13-14 Boys 'A' 400 Free Relay - Joey Countryman, Daren Rodgers, Aaron Grgurovic, Victor Sandoval (2nd)

Podium Performances

  • Chayse Massimino - 10&Under Girls 100 fly (4th) & 50 back (4th)
  • Briana Mingmuang - 10&Under Girls 100 fly (6th)
  • Samuel Koenigsberg - 10&Under Boys 100 fly (10th) & 50 free (9th) & 400 free (6th)
  • Morgan Haddox - 10&Under Girls 50 free (9th)
  • Isaac Litwiller - 10&Under Boys 50 free (4th) & 400 free (5th)
  • Alexia Brockmann - 10&Under Girls 100 breast (4th)
  • Gamble Merrick - 10&Under Boys 400 free (8th)
  • Brooke Whitt - 11-12 Girls 200 breast (4th)
  • Julieta Tracy - 13-14 Girls 200 free (4th)
  • Jessica Kurpeikis - 13-14 Girls 200 free (6th)
  • Brooke Mahneke - 13-14 Girls 200 free (8th)
  • Gabby Veliz - 13-14 Girls 200 free (9th)
  • Joey Countryman - 13-14 Boys 200 free (8th)
  • Daren Rodgers - 13-14 Boys 100 fly (4th)
  • Jackson Heinlein Presault - 11-12 Girls 200 IM (4th)
  • Alex Mitchell - 13-14 Girls 400 IM (5th) - new team record

Point Scorers

Feagin Kaminski (100 fly and 50 back), Joy Cheng (100 fly), Ivan Goncharko (50 free), Aidan Gnatt (50 free), Sophia Chin (50 back), Ema Cheng-Tanaka (50 back), Morgan Haddox (100 breast), Joy Cheng (100 breast), Emilie Chin (200 breast), James Bolin (200 breast), Matthew Mingmuang (200 breast and 200 IM), Ryann Grasser (200 free), Sophie Xie (200 free), Taylor Otey (200 free), Victor Sandoval (200 free), Sofia Loren Lofranco (50 fly), Jeffrey Wang (50 fly), Carter Tiv (50 fly and 200 IM), Brooke Mahneke (100 fly), Gabby Veliz (100 fly), Kayla Duran (100 fly), Brooke Whitt (200 IM)

Scoring Relays

  • 11-12 Girls 'B' 400 Free Relay - Isabella Gronowski, Sofia Loren Lofranco, Colleen Tracy, Brooke Whitt (13th)
  • 11-12 Boys 'B' 400 Free Relay - Kale Chw, Maurico Carmona, Eric Chen, Ari Rohde (15th)
  • 13-14 Girls 'B' 400 Free Relay - Brooke Mahneke, Alex Mitchell, Ryann Grasser, Gabby Veliz (6th)
  • 13-14 Girls 'C' 400 Free Relay - Genesia Munoz-Aviles, Taylor Otey, Sophie Xie, Emily Manos (8th)
  • 13-14 Boys 'B' 400 Free Relay - PJ Nolan, Orlando Xie, Ricardo Marinez, Larry Rattler (14th)