Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
align+spine+center
South+Coast+Family+Healthcare
2021 Western Zone Age Group Championships

2021 Western Zone Age Group Championships

The Western Zone Age Group Championship is an Age Group Competition within the USA Swimming Western Zone where 19 LSCs compete in a championship meet to determine the “Best in the West”.

LSCs represented: Alaska,Arizona,Central California,Colorado,Hawaii,Inland Empire,Montana, New Mexico, Oregon,Pacific Swimming,Pacific Northwest,San Diego Imperial,Sierra Nevada,Snake River, Southern California,Utah,Wyoming

Where: This year Zones was hosted in Lewisville, Texas.

When: August 4th through August 7th, 2021

Southern California Swimming selected eight Aquazot athletes to represent this years Western Zones swim competition and be part of the Southern California Swim Team.

 

 

Charisse Hickman

  • Girls 13-14 100m Free
  • Girls 13-14 100m Breastroke - Finals 5th place
  • Girls 13-14 400m IM
  • Girls 13-14 200 Medley Relay - Finals 2nd place
  • Girls 13-14 200 Breastroke - Finals 2nd place
  • Girls 13-14 400 Medley Relay - Finals 1st place
  • Girls 13-14 200 Meter IM - Personal Best
  • Girls 13-14 50 Free

 

 

 

E than Ma

  • Boys 10&up 50m Breast - Finals 1st place
  • Boys 10&up 200m Free - Finals 2nd place
  • Boys 10&up 200 IM- Finals 1st place
  • Boys 10&up  200 Medley Relay - Finals 1st plce
  • Boys 10&up 100m Breast - Finals 1st place
  • Boys 10&up  50m Free - Finals 2nd place
  • Boys 10&up  100m Fly - Finals 2nd place
  • Boys 10&up 200m Free Relay - Finals 1st place

 

 

 

Zara Masud

  • Girls 13-14 100m Free - PB Finals 4th place
  • Girls 13-14 400 Free Relay - PB Finasl 2nd place
  • Girls 13-14  200m Free - Finasl 2nd place
  • Girls 13-14 400m IM - Finals 1st. place
  • Girls 13-14 200m Medley Relay - Finals 2nd place
  • Girls 13-14 400m Free - Finasl 2nd place
  • Girls 13-14 400m Medley Relay - Finals 1st place
  • Girls 13-14 200m IM - Finals 1st place
  • Girls 13-14 200m Fly - PB Finals 2nd place
  • Girls 13-14 200m Free Relay - Finals 6th place

 

 

T aryn Nguyen

  • Girls 10&up 50 m Breastroke - Finals 12th place
  • Girls 10&up 50m Fly - Finals 6th place
  • Girls 10&up 200m IM - PB Finals 10th place
  • Girls 10&up 200m Medley Relay - Finals 2nd place
  • Girls 10&up 100m Breastroke - PB Finals 12th place
  • Girls 10&up 100m Fly - Finals 6th place
  • Girls 10&up 200m Free Relay - Finals 2nd place

 

 

 

 

 

Haylee Pramono

  • Girls 10&up 50m Breast - Finals 1st place
  • Girls 10&up 100m Back - Finals 1st place
  • Girls 10&up 200m IM - Finals 1st place
  • Girls 10&up 200m Medley Relay - Finals 1st place
  • Girls 10&up 100m Breast - Finals 1st place
  • Girls 10&up 50m Back - Finals 1st place NEW TEAM RECORD!
  • Girls 10&up 100m Fly - Finals 5th place
  • Girls 10&up 200m Free Relay - Finals 1st place

 

 

 

 

Alex Schwartz

  • Boys 13-14 800m Free - PB Finals 2nd place
  • Boys 13-14 400m Free Relay - Finals 2nd place
  • Boys 13-14 200m Free - Finals 4th place
  • Boys 13-14 400m IM - Finals 2nd place
  • Boys 13-14 400m Free - Finlas 2nd place
  • Boys 13-14 1500m Free - Finals 3rd place

 

 

 

 

 

 

Sofia Szymanowski

  • Girls 11-12 50m Breast - Finals 1st place
  • Girls 11-12 100m Free - Finals 14th place
  • Girls 11-12 400m Free Relay - Finals 4th place
  • Girls 11-12 200m IM - Finals 9th place
  • Girls 11-12 200m Medley Relay - Finals 1st place

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taylor Thongintra

  • Boys 11-12 50m Breast - Finals 2nd place
  • Boys 11-12 50m Fly - Finals 4th place
  • Boys 11-12 200m Medley Relay - Finals 4th place
  • Boys 11-12 100m Breast - Finals 2nd place
  • Boys 11-12 400m Medley Relay - Finals 3rd place
  • Boys 11-12 100m Fly - Finals 3rd place
  • Boys 11-12 200m Breast - Finals 3rd place
  • Boys 11-12 200m Free Relay - Finals 2nd place