Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
Top 8 Finishes at the GWSC Blue Meet

 

Aquazots Achieve Best Times at GWSC Blue Meet

 

The Aquazots dominated the GWSC  Blue meet with top 8 finishes and many best times achieved by the swimmers.  Aquazots were consistently in the Top 8 Finishes, as listed below!!!

Great swims and time drops for the 10&under Girls by Leora Rose, Siena Springborn, and Lauren Braun.

Congratulations AQUAZOTS!

 

10&under Boys

Long Dang: 100 breastroke(4th);50 breastroke(4th)

Robert Hwang: 50 breastroke(8th);100 breastroke(4th

Jason Schreiber: 100 backstroke(7th);100 breastroke(6th);200 IM(4th)

Grant Sheen: 50 backstroke(2nd);50 butterfly(7th);100 butterfly(8th)

Shin Takahashi: 200 freestyle(7th);200 IM(6th)

 

11-12 Girls

Gabbie Brown: 200 freestyle(4th);400 freestyle(4th);100 breastroke(6th);50 freestyle(7th)

Princess Ferguson-Nguyen: 50 butterfly(5th); 100 freestyle(7th)

Sydney Okubo: 200 IM(5th);100 butterfly(8th); 50 butterfly(5th);100 breastroke(8th);100 backstroke(4th)

Wynn Maloney: 100 butterfly(7th); 400 IM(5th)

 

11-12 Boys

Timmy Hanson: 50 freestyle(1st); 50 breastroke(2nd); 100 freestyle(2nd); 100 breastroke(1st);100 backstroke(2nd);100 butterfly(1st);50 butterfly(1st)

Andrew Knoell: 50 freestyle(3rd);100 backstroke(4th);100 butterfly(6th)

Austin Yan: 100 freestyle(4th): 200 breastroke(4th)

Connor Turnbow-Lindenstadt: 200 freestyle(8th); 400 freestyle(3rd);100 butterfly(8th)

Chase Braun: 400 freestyle(6th);100 backstroke(6th)

 

13-14 Girls

Daniela Georges:50 freestyle(2nd);200 freestyle(1st);200 backstroke(2nd);100 butterfly(1st)

Karli Thuen:400 IM(1st); 200 IM(2nd);200 breastroke(6th);200 freestyle(3rd); 100 freestyle(3rs);50 freestyle(8th)

Alexandra Namba:100 freestyle(6th); 100 backstroke(8th); 100 butterfly(7th); 200 IM(7th)

Brittany Kahn: 200 freestyle(2nd); 100 breastroke(2nd)400 freestyle(1st); 200 breastroke(1st);100 butterfly(2nd); 200 IM(1st);1500 freestyle(3rd)

Emily Jiang:400 freestyle(2nd)

Jamie Wilson: 400IM(3rd)

 

 

 

13-14 Boys

Taylor Cortens: 200 butterfly(3rd);400 IM(3rd)

Stephen Yang: 200 butterfly(4th)

Nicholas Kopan: 50 freestyle(8th);200 breastroke(7th)

Matthew Wong: 100 freestyle(3rd); 100 breastroke(2nd); 200 freestyle(3rd);200 IM(2nd)

Thomas Smith:200 backstroke(2nd);400 IM(1st); 100 freestyle(4th); 400 freestyle(5th); 100 backstroke(1st); 200 IM(1st); 200 freestyle(5th)

Connor Brown: 400 IM(2nd); 400 freestyle(3rd); 100 butterfly(5th); 200 butterfly(5th)

Misha Ramanenko: 100 breastroke(4th)

Daniel Gloude: 100 butterfly(8th); 50 freestyle(1st); 100 backstroke(8th); 200 backstroke(8th); 200 freestyle(7th); 100 freestyle(2nd);200IM(4th)

Ken Takahashi: 200 butterfly(1st); 50 freestyle(4th); 100 backstroke(3rd); 200 backstroke(1st); 100 butterfly(2nd)

Justin Hanson: 200 freestyle(1st);100 breastroke(1st); 100 butterfly(1st); 200 backstroke(7th)

Danny Tran: 100 backstroke(7th); 200 IM(6th)

 

15&Over Boys

50 Free

   1 Smith, Josh D  25.18 
   2 Garkani, Christian A  25.91 
   3 Schiffer, Michael R  26.70 
   6 Larson, Garrett S  26.96 
   8 Kopan, Christopher T  27.15 

100 Free

   1 Hauss, Michael A  55.62 
   3 Garkani, Christian A  57.80 
   5 Karas, Liam A  58.36 
   7 Larson, Garrett S  58.48 
   8 Kopan, Christopher T  58.86 

200 Free

   1 Garkani, Christian A  2:07.72 
   2 Larson, Garrett S  2:08.21 
   3 Schiffer, Michael R 2:08.50 
   4 Sigler, Paul A  2:09.34 
   8 Karas, Liam A  2:11.01 

400 Free

   1 Okubo, Corey H  4:16.80 
   3 Peterson, Alex G  4:31.91 
   4 Tsou, Anthoney N  4:34.19
                

100 Back

   1 Okubo, Corey H 1:03.16 
   2 Karas, Liam A 1:07.06 
   4 Larson, Garrett S  1:07.49 
   5 Schiffer, Michael R 1:08.12 
   7 Garkani, Christian A  1:09.56

200 Back

   1 Smith, Josh D 2:19.00 
   3 Larson, Garrett S 2:28.71 
   6 Knoell, Jack S  2:30.17 
   7 Sigler, Paul A  2:33.40

100 Breast

   1 Schiffer, Michael R 1:14.36 
   2 Kopan, Christopher T 1:14.89 
   3 Beyaoju, Austin L  1:15.59 
   5 Larson, Garrett S  1:16.25 
   8 Smith, Josh D 1:16.99

200 Breast

   1 Schiffer, Michael R 2:40.54 
   2 Kopan, Christopher T 2:43.79 
   4 Larson, Garrett S  2:45.83 
   5 Peterson, Alex G 2:46.23 
   7 Romanenko, Sasha A 2:48.82 

100 Fly

   1 Smith, Josh D 1:03.04 
   3 Schiffer, Michael R  1:04.22 
   4 Garkani, Christian A 1:04.66 
   5 Peterson, Alex G  1:04.92 

200 Fly

   1 Okubo, Corey H  2:10.89 
   2 Hauss, Michael A  2:15.65 
   3 Peterson, Alex G  2:27.34

200 IM

   1 Larson, Garrett S 2:21.02 
   2 Garkani, Christian A 2:25.35 
   3 Kopan, Christopher T 2:27.08

400 IM

   2 Gavigan, Devon M  5:30.09

 

 

 

15&Over Girls

50 Free

   4 Parrett, Erin O  29.58 
   5 Wong, Brynne A  29.80

100 Free

   6 Naruse, Ellen V 1:03.53

200 Free

   5 Dolinka, Sami P  2:20.94

400 Free

   3 Brown, 
Kendall
    N  4:45.53

100 Back

   2 Naruse, Ellen V 1:11.03 
   5 Wong, Brynne A  1:16.06

100 Breast

   4 Wong, Brynne A  1:30.88

100 Fly

   1 Wong, Brynne A 1:06.44
   3 Brown, 
Kendall
    N  1:10.91 
   4 Galinyte, Ieva 1:11.73

 

200 Fly

   2 Brown, 
Kendall
    N 2:34.21 
   4 Dolinka, Sami P  2:46.12

200 IM

   3 Brown, 
Kendall
    N  2:34.41 
   5 Naruse, Ellen V  2:37.64

400 IM

   2 Brown, Kendall N 5:26.07 
   3 Galinyte, Ieva  5:38.14

Good luck Aquazot swimmers as we continue through the Long Course swim season!

GO AZOT!!!