Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
Great Show at MVN Blue LC Meet: Sam Lee & Samantha Dolinka get 1st Sec Cut!

 

 

 AQUAZOTS HAD A GREAT SHOWING AT THE BLUE MVN LC MEET 4/29-5/1/2011

 

We had 64 of our swimmers participate in the MVN LC meet, many of whom had outstanding swims.   In particular, two swimmers made their first sectional cuts:  Samuel Lee in the 100free (56.91) and Samantha Dolinka in the 200 free (2:14.86)!  Half of our participating swimmers finished in the top 8 of at least 1 event.  Congratulations to these swimmers and all those who participated.

OUR TOP 8 SWIMS:

Age 8:                                                                                                                                                                         

Stephanie Lin 3rd place in the 50 breast, and  Leora Rose 6th place 100 back

 

Ages 9-10:                                                                                                                                                                            

Grant Sheen 6th place 100 free,3rd place 200 free, 1st place 50 back, 4th place 100 back, 6th place 200 IM, Robert Hwang 8th place 200 IM

 

Ages 11-12 girls:                                                                                                                                                          

Princess Ferguson-Nguyen 5th 50 free, 5th 100 free, 2nd 50 fly, 2nd 100 fly,                                               

Nicole Lin 6th 200 free, 2nd 50 back, 2nd 50 breast, 2nd 100 breast, 7th 100 fly,4th 200 IM,                       

Wynn Maloney 3rd 400 free,  Gabbie Brown 4th 400 free, 

Sydney Okubo 5th 50 free, 5th 100 back,

7th 50 fly, and Elysia Ouyang 5th 50 breast, 6th 100 breast.

 

Ages 11-12 boys:                                                                                                                                                           

Timmy Hanson  1st 50 free, 1st 100 free, 1st in 200 free, 2nd 400 free, 2nd 50 back,1st 100 back,          

2nd 50 breast , 1st 50 fly, 1st 100 fly, 1st 200 IM,   Henry Wilde 4th 50 free, 6th 200 free, 8th 50 back,           

8th 100 back, 5th 50 fly,  Nathan Yos 2nd 100 free,4th 100 back, 4th 50 fly,  Tien Dang 8th 100 free,                             

Andrew Knoell 5th 200 free, 5th 50 back, 4th 100 fly, 4th 200 IM, and  Sean Messer 7th 400 free

 

Open Girls’ Events:                                                                                                                                                      

Hollace Barden 7th 100 free, Samantha Dolinka 3rd 200 free, Emily Jiang 3rd 50 free, 3rd 100 free,          

2nd 400 free, 4th 100 back, 2nd 100 breast,  Brittany Kahn 1st 400 free, 1st 800 free,  2nd 100 back,             

1st 200 IM, and  Karli Thuen 7th 200 free, 2nd 200 back, 2nd 200 IM.

 

Open Boys’ Events:                                                                                                                                               

Connor Brown 8th 200 free, 1st 400 free, 3rd 800 free, 6th 200 fly, 3rd 400 IM,                                          

Taylor Cortens 7th 400 IM, Daniel Gloude 2nd 50 free,  3rd 100 free, 7th 200 free,                                   

Justin Hanson 7th 100 free, 4th 200 free, 3rd 400 free, 1st 800 free, 3rd 100 breast, 1st 100 fly,                      

1st 200 fly, 200 IM,  Jack Knoell  7th 100 back,  Samuel  Lee  1st 50 free, 1st 100 free, 2nd 200 free,               

Tyler Lin 8th 400 IM, Sasha Romanenko 8th 100 breast, 2nd 400 IM,   Thomas Smith 8th 50 free,               

8th 100 free, 2nd 400 free, 1st 100 back, 1st 200 back, 2nd 200 IM,  Chris Taber 2nd 100 fly, 2nd 200 fly,         

5th 400 IM,  Danny Tran 5th 100 back, 4th 200 back,   Kevin Wang  6th 100 breast, 4th 200 breast, and

Stephen Yang 7th 200 fly.

Great swims - GO AZOT!