Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
Kevin Perry Sr. Meet - Personal Bests during Heavy Training

 
 

AQUAZOTS SWIM HARD AT THE KEVIN PERRY SENIOR MEET NOV.12-13, 2011

Aquazot senior swimmers took a brief pause during their heavy training season to compete at the Kevin Perry Meet in Fullerton.  This was a building meet for our swimmers.  With that said, some of our swimmers received new cuts and personal best times.

New Junior National Bonus Cuts were achieved by Daniela Georges in the 500 free (5:00.44) and Karli Thuen in the 400 IM (4:30.39).  New sectional cuts were achieved by Karli Thuen in the 500 free (5:11.05), Hollace Barden in the 200 free (1:56.95), and Jared Namba in the 100 breast (1:01.99).  Of the top 10 finishers, new personal best times were achieved by:  Daniela Georges in the 200 back (2:04.55), Stephanie Schlobohm in the200 IM (2:11.18)and the 400 IM (4:34.29), Brittany Kahn in the 1000 free (10:16.76), Kendall Brown also in the 1000 free (10:17.53), Ken Takahashi in the 200 breast (2:11.41), and the 400 IM (4:06.69), and Tyler Lin in the 200 breast (2:16.15).

CONGRATULATIONSTO ALL AQUAZOT SWIMMERS!!!

 

TOP 10 FINISHES IN A,B, AND C FINALS

 

SENIOR GIRLS

Kaitlyn Albertoli:   6th A final 50 free (24.65f), 3rd B final 100 free (53.73f), 1st B final 200 free (1:54.53f), 9th B final 100 back (1:00.48, 1:01.82f), 7th B 200 back (2:09.13, 2:10.21f), 

Brynne Wong:  5th B final 50 free (25.00f), 9th A final 100 fly (58.30, 58.63f),

Dayae Choi:  8th B final 50 free (25.12, 25.30f), 2nd B final 100 free (53.15f), 6th C final 200 free (1:57.18, 1:57.83f), 10th B final 100 back (1:01.63, 1:02.33f), 1st C final 100 fly (58.94f),

Maggie Burton:  4th C final 50 free (25.16f), 6th A final 100 breast (1:06.93, 1:07.26), 9th A final 200 breast (2:24.39), 7th B final 200 IM (2:11.53f), 8th B final 400 IM (4:39.08),   

Jaime Dang:  7th C final 50 free (25.45f), 9th C final 100 free (54.76f), 6th B final 100 fly (59.18, 59.57f),

Daniela Georges: 8th A final 100 free (53.32f),  8th A final 200 free (1:54.54f), 4th A final 500 free (5:00.44, 5:02.54f), 5th A final 200 back (2:04.55f), 3rd B final 200 IM (2:09.42f),    

Hollace Barden:  10th B final 50 free (25.15, 25.77f), 5th C final 100 free (54.13f), 7th B final 200 free (1:56.95, 1:57.31f),

Stephanie Schlobohm:  3rd B final 200 free (1:55.20f), 8th A final 100 back (59.29f), 5th C final 200 back ( 2:11.27f), 6th B final 200 IM (2:11.48f), 4th B final 400 IM (4:34.29f),   

Karli Thuen: 9th B final 200 free (1:56.43, 1:58.57f), 9th B final 500 free (5:11.05, 5:12.67f), 5th C final 200 IM (2:13.60f), 1st B final 400 IM (4:30.39),

Brittany Kahn:  9th A final 500 free (5:05.30, 5:09.65f), 4th 1000 free (10.16.76), 8th 1650 (17:44.74), 3rd C final 200 breast (2:31.29f), 6th C final 200 IM (2:13.63), 5th B final 400 IM (4:36.07),  

Kendall Brown:  5th B final 500 free (5:07.38f), 6th 1000 free (10.17.53), 5th 1650 (17:21.87), 7th B final 200 fly (2:10.87, 2:10.94f), 8th A final 400 IM (4:34.17f),   

Megan Rankin:  1st 1650 free (17:02.62), 5th B final 200 breast (2:27.25f), 9th A final 400 IM (4:29.61, 4:34.19f),  

Brooke Wanser:  10th C final 100 breast (1:10.46, 1:10.87), 8th B final 200 breast (2:28.09f), 6th C final 400 IM(4:40.78, 4:45.42),

Annie Tran:  10th A final 100 fly (58.30, 58.67f), 5th prelim 200 fly (2:07.02)

 

 

SENIOR MEN

Jonathan DesCombes:  4th B final 50 free (22.19), 2nd C final 100 free (48.71, 48.82f),  6th B final 100 back (54.69, 54.88f),

Josh Smith:  5th B final 50 free (22.18, 22.30f), 7th A final 100 free (47.85, 47.89f), 6th C final 200 free (1:47.70, 1:48.67f), 6th A final 100 back (53.14f), 3rd A final 200 back (1:54.65, 1:55.52f),   

Christian Garkani:  9th B final 50 free (22.43, 22.82f), 1st C final 100 free (48.80f), 9th A final 100 back (54.20, 54.81f),

Samuel Lee:  9th C final 50 free (22.88, 23.29),

Corey Okubo:  4th A final 100 back (52.63, 52.84f), 1st A final 200 back (1:53.03, 1:53.22f), 9th A final 200 breast (2:12.49, 2:13.84f), 3rd A final 200 fly (1:51.66f), 3rd A final 200 IM (1:55.91f), 2nd A final 400 IM (4:02.23, 4:02.96f),      

Jared Namba:  7th A final 100 back (53.77f), 3rd B final 200 back (1:57.16f), 10th B final 100 breast (1:01.99f), 8th A final 100fly (52.02f), 6th A final 200 fly (1:54.61, 1:55.55f), 7th A final 200 IM (1:57.39, 1:57.97f),     

Thomas Smith:  10th A final 100 back (54.18, 54.92f), 5th B final 200 back (1:58.48f),

Anthoney Tsou:  2nd C final 100 back (55.79f), 7th B final 200 back (2:00.20),  

Liam Karas:  4th C final 100 back (55.76, 56.64f), 2nd C final 200 back (1:59.86f), 5thB final 200 IM (2:00.28, 2:01.25f),   

Danny Tran:  9th B final 200 back (2:00.36, 2:01.90f),

Ken Takahashi:  3rd B final 200 breast (2:11.41f), 7th A final 400 IM (4:06.69f),  

Tyler Lin:  9th B final 200 breast (2:16.15, 2:16.68f),

Matthew Wong:  6th C final 200 breast (2:16.66f),

Michael Schiffer: 8th C final 200 breast (2:16.78, 2:17.95f),

Justin Hanson:  5th C final 200 fly (2:00.08),

Alex Peterson:  7th B final 400 IM (4:16.75, 4:19.34f),

 

GO AQUAZOTS!!!!!!