Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
Best Times Achieved at ORCA Despite Delay and Cold/Windy Conditions

 
 

Aquazots at ORCA BRW Meet – December 3 & 4, 2011

AZOTs competed in the last BRW meet of the season at ORCA on December 3rd and 4th, 2011. Although many left because of an incident that caused an almost 4 hour delay, the remaining competitors braved the windy and cold conditions and did very well!

Many of the older swimmers (13 and over) got in the top 4 places in the Blue division.

Below are the swimmers who placed in the top 8 in their events:

5-6 Age group:
Girls:

Yen Dang: 25 Free, 3rd; 50 Free, 5th; 25 Back, 3rd; 50 Back, 2nd; 25 Fly, 2nd;

 

Boys:

Trenton Quick: 25 Free, 3rd; 50 Free, 3rd; 25 Back, 3rd; 25 Breast, 2nd;

 

7 - 8 Age group:
Girls:

Kate Watson: 25 Free, 1st, RED; 50 Free, 2nd, BLUE; 25 Back, 1st, BLUE; 25 Breast, 1st, RED; 25 Fly, 1st, BLUE; 100 IM, 1st, RED;

Sage McClung: 25 Free, 4th, WHT; 50 Free, 7th, WHT;

Millie Batra: 25 Back, 5th, WHT;

Sophia Schreiber: 50 Back, 4th, RED; 50 Fly, 7th, RED; 100 IM, 3rd, RED

 

Boys:

Colton Quick: 25 Free, 1st, WHT; 25 Back, 1st, WHT; 50 Back, 1st, WHT; 25 Breast, 2nd, WHT; 100 IM, 1st, WHT;

Noah Keelin: 50 Free, 1st, RED; 25 Back, 2nd, BLUE; 25 Fly, 3rd, WHT;

Bryce Do: 50 Free, 3rd, RED; 50 Breast, 2nd, RED; 25 Fly, 4th, WHT;

Jacob Chang: 50 Free, 3rd, WHT; 50 Back, 2nd, WHT; 50 Breast, 1st, WHT; 50 Fly, 3rd, WHT;

Nick Kallins: 25 Fly, 7th, WHT;

 

9 - 10 Age group:
Girls:

Lauren Braun: 50 Free, 7th, RED; 100 Free, 1st, WHT; 50 Back, 3rd, RED; 100 Back, 2nd, RED; 50 Breast, 1st, BLUE; 100 Breast, 3rd, BLUE; 50 Fly, 6th, WHT; 200 IM, 1st, RED;

Yi Ann Li: 50 Free, 8th, WHT; 50 Fly, 4th, WHT;

Julia Hahn: 50 Back, 2nd, RED; 100 Breast, 2nd, BLUE; 50 Fly, 3rd, RED;

An Dang: 50 Fly, 5th, WHT;

 

Boys:

Hunter Kroll: 50 Free, 5th, RED; 100 Free, 2nd, RED; 200 Free, 1st, RED; 50 Back, 3rd, WHT; 100 Back, 5th, WHT; 50 Fly, 8th, WHT;

Adam Watson: 50 Free, 7th, RED; 100 Free, 2nd, WHT; 50 Back, 1st, RED; 50 Breast, 1st, WHT; 50 Fly, 3rd, WHT;

Ethan Messer: 50 Free, 1st, WHT; 50 Back, 5th, WHT; 50 Fly, 1st, WHT;

Malcolm McClung: 50 Free, 4th, WHT; 50 Back, 8th, WHT; 50 Breast, 5th, WHT;

Koa McClung: 50 Breast, 6th, WHT;

Nick Liu: 100 Breast, 5th, WHT;

 

11 - 12 Age group:
Girls:

Maye Andarza: 50 Free, 4th, RED; 100 Free, 7th, RED; 500 Free, 6th, RED; 50 Breast, 1st, RED; 100 Breast, 5th, BLUE; 100 Fly, 4th, RED; 200 Fly, 2nd, WHT;

Anne Jang: 50 Free, 1st, WHT; 200 Free, 1st RED; 500 Free, 3rd, BLUE; 1000 Free, 1st, WHT; 100 Back, 5th, BLUE; 200 Back, 1st, WHT; 100 Breast, 3rd, BLUE; 200 IM, 7th, BLUE;

Ruthie Cobian: 100 Free, 5th, WHT; 100 IM, 6th, WHT; 200 IM, 7th, WHT;

Sydney Okubo: 500 Free, 1st, RED;

Anna Pan: 50 Fly, 7th, WHT; 100 Fly, 5th, WHT; 100 IM, 8th, WHT; 200 IM, 8th, WHT;

 

Boys:

Robert Hwang: 50 Free, 7th, RED; 100 Free, 2nd, WHT; 200 Free, 3rd, RED; 100 Breast, 6th, RED; 200 IM, 8th, RED;

Long Dang: 100 Free, 4th, BLUE; 50 Back, 3rd, RED; 100 Fly, 2nd, BLUE;

Pilan Scruggs: 200 Free, 2nd, RED; 50 Back, 1st, WHT; 100 Back, 3rd, WHT; 50 Breast, 2nd, BLUE; 200 Breast, 1st, BLUE;

Wyatt Genc: 200 Free, 1st, WHT; 50 Back, 5th, RED; 100 Back, 4th, RED; 50 Breast, 6th, RED; 50 Fly, 5th, WHT; 200 IM, 5th, RED;

Ethan Vovan: 100 Back, 7th, WHT; 50 Breast, 7th, WHT;

 

13 - 14 Age group:
Girls:

Princess Ferguson-Nguyen: 50 Free, 1st, BLUE; 100 Free, 4th, BLUE; 100 Fly, 2nd, BLUE; 200 Fly, 1st, BLUE;

Jasmin Hashemi: 50 Free, 7th, BLUE; 100 Back, 7th, WHT; 200 IM, 2nd, WHT;

Sarah Bauerlein: 50 Free, 2nd, RED; 100 Back, 2nd, RED; 200 Breast, 2nd, WHT;

Veronica Dang: 100 Free, 4th, RED; 100 Back, 3rd, RED; 100 Breast, 2nd, BLUE; 100 Fly, 1st, RED; 200 IM, 2nd, RED;

Maddie Sanders: 200 Free, 1st, BLUE; 500 Free, 1st, BLUE; 100 Back, 2nd, BLUE; 200 Back, 1st, BLUE; 200 IM, 2nd, BLUE;

Nicole Larson: 200 Free, 4th, BLUE; 100 Back, 4th, BLUE; 200 Back, 4th, BLUE; 100 Breast, 6th, BLUE; 200 Breast, 3rd, BLUE; 200 IM, 3rd, BLUE;

Devon Cooper: 200 Free, 2nd, RED; 100 Breast, 3rd, RED; 100 Fly, 6th, RED;

Zi Lin Zhou: 200 Back, 5th, BLUE; 100 Breast, 3rd, BLUE; 100 Fly, 3rd, BLUE;

Camila Vincent: 100 Breast, 6th, RED; 100 Fly, 4th, RED; 200 IM, 5th, RED;

 

Boys:

Jack Lucero: 50 Free, 1st, RED; 1000 Free, 3rd, RED;

Austin Yan: 50 Free, 2nd, RED; 100 Free, 2nd, RED; 200 Free, 8th, BLUE; 100 Back, 7th, BLUE; 200 Back, 4th, BLUE; 100 Breast, 4th, BLUE; 200 Breast, 2nd, BLUE; 200 IM, 6th, BLUE;

Chase Braun: 50 Free, 3rd, RED; 100 Free, 3rd, RED; 100 Back, 6th, BLUE; 100 Fly, 1st, RED;

David Hwang: 50 Free, 7th, RED; 200 Free, 1st, WHT; 100 Back, 3rd, RED; 100 Breast, 2nd, WHT; 200 Breast, 4th, RED; 100 Fly, 5th, WHT; 200 IM, 8th, RED;

Kevin Yu: 50 Free, 8th, RED; 100 Free, 6th, RED; 200 Free, 2nd, RED; 100 Back, 4th, RED; 100 Breast, 7th, RED; 200 Breast, 3rd, RED; 100 Fly, 4th, RED; 200 IM, 2nd, RED;

Danny Yos: 100 Free, 2nd, BLUE; 1000 Free, 2nd, RED; 100 Breast, 1st, RED; 100 Fly, 3rd, BLUE;

Nathan Yos: 100 Free, 3rd, BLUE; 200 Free, 4th, BLUE; 100 Breast, 6th, BLUE;

Misha Romanenko: 100 Free, 4th, BLUE; 100 Breast, 1st, BLUE; 100 Fly, 2nd, BLUE;

Stephen Yang: 200 Free, 1st, BLUE; 100 Back, 1st, BLUE; 200 Back, 2nd, BLUE; 200 Breast, 1st, WHT;

Taylor Cortens: 200 Free, 2nd, BLUE; 200 Back, 1st, BLUE; 100 Breast, 2nd, BLUE; 100 Fly, 5th, BLUE;

Ryan Do: 200 Free, 3rd, BLUE;

Andrew Knoell: 500 Free, 2nd, BLUE; 100 Back, 2nd, BLUE; 200 Breast, 3rd, WHT; 100 Fly, 1st, BLUE; 200 IM, 2nd, BLUE;

Timmy Hanson: 1000 Free, 1st, RED;

 

15 & Over Age group:
Girls:

Emily Gibson: 50 Free, 3rd, BLUE;

Kennedy Wells: 50 Free, 4th, BLUE; 100 Back, 1st, BLUE; 200 IM, 2nd, BLUE;

Talya Breen: 50 Free, 5th, BLUE; 200 Free, 4th, BLUE; 100 Back, 1st, RED; 100 Breast, 2nd, BLUE; 200 Breast, 1st, BLUE;

Jamie Wilson: 50 Free, 7th, BLUE; 100 Free, 2nd, BLUE; 200 Free, 1st, BLUE; 500 Free, 3rd, BLUE; 100 Back, 2nd, BLUE; 200 IM, 3rd, BLUE;

Katrina Kelly: 50 Free, 3rd, RED; 200 Free, 1st, WHT; 100 Back, 2nd, RED; 100 Fly, 2nd, RED; 200 IM, 2nd, RED;

 

Boys:

Ryan Dale: 50 Free, 3rd, BLUE; 100 Free, 5th, BLUE; 100 Breast, 1st, RED; 100 Fly, 3rd, WHT; 200 IM, 1st, RED;

Ian Jang: 50 Free, 8th, BLUE; 200 Free, 5th, RED; 200 Breast, 3rd, RED; 100 Fly, 6th, RED;

Minh Dang: 100 Free, 1st, BLUE; 100 Back, 5th, BLUE; 100 Breast, 7th, BLUE; 100 Fly, 3rd, BLUE; 200 IM, 5th, BLUE;

Jon Shier: 100 Free, 5th, RED; 100 Back, 5th, RED; 100 Fly, 5th, RED; 200 IM, 4th, WHT;

Johnny Cobian: 100 Free, 6th, RED; 200 Free, 3rd, WHT; 100 Fly, 3rd, RED;

Chris Taber: 200 Free, 1st, BLUE; 100 Fly, 2nd, BLUE;

Jack Knoell: 200 Free, 2nd, BLUE; 500 Free, 2nd, BLUE; 100 Back, 3rd, BLUE; 200 Back, 2nd, BLUE; 200 Breast, 3rd, BLUE; 200 IM, 2nd, BLUE;

Devon Gavigan: 200 Free, 5th, BLUE; 500 Free, 3rd, BLUE; 1000 Free, 1st, BLUE; 200 Back, 5th, BLUE; 100 Fly, 8th, BLUE; 200 IM, 6th, BLUE;

James Liao: 200 Free, 8th, BLUE; 100 Back, 3rd, RED; 200 Breast, 7th, BLUE;

Samuel Lee: 100 Back, 2nd, BLUE; 200 Back, 1st, BLUE; 100 Breast, 1st, BLUE; 200 Breast, 1st, BLUE; 100 Fly, 1st, BLUE; 200 Fly, 1st, BLUE; 200 IM, 1st, BLUE;

Great Job Azots with all the time drops made at this meet!