Background-image
Partners
Royal+Swim+Sport+Store
Club+Level
Royal+Masters
Facebook
Arena
Level+2
Royal Places 6th at Winter Age Group Champs (Las Vegas)

                     2013 Winter Age Group Championships (Las Vegas)

Royal swimmers competed at 2013 Winter Age Group Champs meet last weekend in Las Vegas. Our swimmers from all age groups bringing home 90% best times and 6 new individuals team records and 7 new relays records (see below). Our swimmers finished 6th overall with 1294 points out of 32 swim teams.

Good Job, ROYAL !!!

Swim meet results you can see  HERE

Sunday, December 15th (3rd day)

Top 16 swimmers:

Girls 11-12 100 back:
Aine McCauley - 1:08.93 (-0.55) 12th place

Boys 11-12 100 back:
Culen Morris - 1:07.46 (-1.93) 13th place

Girls 11-12 100 free:
Alyssa Berman - 58.73 (-1.80) 9th place
Natalie Smith - 59.42 13th place

Girls 11-12 400 Medley relay - 4:31.84 5th place (New team record)
Aine McCauley - 1:08.55
Alissa Okada - 1:19.02
Natalie Smith - 1:05.66
Alyssa Berman - 58.61

Boys 15 and over 200 free:
Lorenzo Lau - 1:43.45 (-1.29) 2nd place (New team record)
Dillon Tooley - 1:49.90 (-1.33) 8th place
Sebastian Garcia - 1:52.68 10th place

Girls 15 and over 200 breast:
Iris Jacobs - 2:5.13 9th place

Boys 15 and over 200 breast:
Dillon Tooley - 2:15.57 (-4.16) 4th place

Girls 13-14 50 free:
Kaila Wong - 24.70 (-0.42) Winter Age Group Champion

Girls 15 and over 50 free:
Janika Ho - 25.47 (-0.02) 7th place
Samantha Smith - 25-65 (-0.12) 8th place

Boys 15 and over 50 free:
Dillon Tooley - 23.07 10th place

Gilrs 13-14 100 fly:
Kaila Wong - 1:00.58 (-044) 2nd place

Girls 15 and over 100 fly:
Janika Ho - 1:00.95 (-1.49) 2nd place
Esther Yang - 1:03.48 (-0.77) 8th place
Iris Jacobs - 1:08.10 10th place

Boys 15 and over 100 fly:
Lorenzo Lau - 53.08 (-0.46) 3rd place (New team record)
Andrei Voicu - 55.33 (-1.21) 6th place

Girls 15 and over 400 free - 3.52.16 5th place
Samantha Smith - 58.03
Iris Jacobs - 1:00.74
Esther Yang - 58.94
Janika Ho - 54.48

Girls 15 and over 200 Medley - 1:59.01 3rd place
Esther Yang - 30.27
Janika Ho - 33.03
Iris Jacobs - 29.66
Samtanth Smith - 26.05

 

Boys 15 and over 400 free relay - 3:17.10 Winter Age group Champions (New team record)
Dillon Tooley - 50.31
Dmitriy Zhevelev - 49.40
Andrei Voicu - 51.12
Lorenzo Lau - 46.27

Boys 15 and over 200 Medley relys - 1:40.54 2nd place (New team record)
Dmitriy Zhevelev - 24.57
Randy Suh - 29.25
Andrei Voicu - 25.27
Lorenzo Lau - 21.45

Saturday, December 14th (2nd day)

Top 16 swimmers.

Girls 11-12 200 free:
Natalie Smith - 2:09.86 (-0.76) 14th place

Girls 11-12 50 back:
Aine McCauley - 31.64 (-0.64) 10th place

Boys 11-12 50 back:
Cullen Morris - 31.32 (-0.17) 9th place

Girls 10 and under 50 back:
Olivia Lopez - 36.86 (-1.87) 16th place

Girls 11-12 100 IM:
Natalie Smith 1:08.96 (-0.09) 10th place

Girls 10 and under 100 IM:
Olivia Lopez - 1:19.14 (-1.99) 15th place

Girls 11-12 50 fly:
Alyssa Berman - 29.12 (-0.50) 7th place
Natalie Smith - 30.29 13th place

Relays top 8 teams:

Girls 11-12 200 Medley relay A - 2:02.52 3rd place
Aine McCauley - 31.66
Alissa Okada - 35.52
Natalie Smith - 29.45
Alyssa Berman - 26.02

Girls 11-12 200 Free relay A - 1:50.65 3rd place
Aine McCauley - 28.55
Natalie Smith - 26.82
Ella Fletcher - 29.10
Alyssa Berman - 26.18

Boys 15 and over 500 free:
Dillon Tooley - 5:00.15 (-13.80) 8th place

Girls 13-14 100 back:
Kaila Wong - 1:01.24 3rd place

Girls 15 and over 100 back
Janika HO - 1:01.24 (-1.93) 5th place (New team record)
Esther Yang - 1:02.50 7th place
Samantha Smith - 1:03.98 (-0.66) 11th place

Boys 15 and over 100 back
Dmitriy Zhevelev - 52.38 (-1.38) 2nd place and It's his first JN bonus cut! (New team record)
Lorenzo Lau - 53.45 (-1.09) 3rd place

Girls 15 and over 200 fly:
Iris Jacobs - 2:17.73 2nd place

Boys 15 and over 200 fly:
Matthew Allen - 2:06.86 10th place

Girls 13-14 200 IM:
Kaila Wong - 2:17.55 5th place

Boys 15 and over 200 IM:
Lorenzo Lau - 1:57.45 (-3.00) 3rd place
Dillon Tolley - 2:04.40 (-4.33) 8th place
Andrei Voicu - 2:05.13(-0.45) 10th place

Girls 15 and over 200 free relay - 1:43.58 2nd place (New team record)
Janika Ho - 25.18
Annika Gilboy - 26.77
Esther Yang - 26.11
Samantha Smith - 25.52

Boys 15 and over 200 free relay - 1:31.55 2nd place (New team record)
Dillon Tooley - 22.99
Lorenzo Lau - 21.92
Andrei Voicu - 23.56
Randy Suh - 23.08

Girls 15 and over 400 Medley relay - 4:16.26 5th place
Esther Yang - 1:02.42
Janika Ho - 1:12.35
Iris Jacobs - 1:04.67
Samantha Smith - 56.82

Boys 15 and over 400 Medley relay - 3:38.04 2nd place (New team record)
Dmitriy Zhevelev - 53.09
Lorenzo Lau - 1:01.03
Andrei Voicu - 54.83
Dillon Tooley - 49.09

Friday, December 13th (1st day)

Top 16 swimmers.

11-12 age group:

Alyssa Berman - 50 free - 26.09 (-0.11) 3rd place
Alyssa Berman - 100 fly - 1:07 9 (-1.05) 13th place
Natalie Smith - 500 free - 5:48.00 (-1.15) 8 place
Alissa Okada - 100 breast - 1:19.13 (-1.24) 16th place

Relays top 8 teams:

Girls 11-12 400 free relay - 4:10.07
Alyssa Berman - 1.01.63
Aine McCauley - 1.04.25
Giuliana Castro - 1:04.55
Natalie Smith - 59.64

13-14 age group:

Kaila Wong - 100 breast - 1:07.31 (-1.65) Winter Age Group Champion
Kaila Wong - 100 free - 54.87 Winter Age Group Champion

Benji Willmore - 400 IM - 4:13.90 Winter Age Group Champion
Benji Willmore - 200 back - 1:58.12 Winter Age Group Champion

15 and over age group

Janika Ho - 200 back - 2:11.64 (-4.74) 7th place (New team record)
Janika Ho - 100 breast - 1:11.79 (-2.08) 6th place
Janika Ho - 100 free - 55.48 - 8th place

Lorenzo Lau - 100 free - 47.32 (-1.05) Winter Age Group Champion (New team record)
Lorenzo Lau - 200 back - 1:56.49 (-0.96) 2nd place

Dmitriy Zhevelev - 200 back - 1:57.33 (-4.99) 4th place

Samatha Smith - 200 back - 2:16.73 (-2.25) 11th place

Randy Suh - 100 breast - 1:05.80 (-0.20) 13th place

Andrei Voicu - 200 back - 2:02.68 (-4.15) 8th place

Esther Yang - 200 back - 2:16.46 (-0.14) 10th place

Matthew Allen - 1000 free - 10.42.42 12th place
Sebastian Garcia - 100o free - 10:42.42 13th place

 

Girls 800 free relay - 8:38.37 5th place
Janika Ho - 2:02.29
Samantha Smith - 2:09.45
Esther Yang - 2:13.36
Iris Jacobs - 2:12.97

Boys 800 free relsy - 7:19.35 2nd place (New team record)
Kyle Rovira - 1:49.32
Andrei Voicu - 1:51.27
Matthew Allen - 1:52.95
Lorenzo Lau - 1:45.81

GOOD JOB ROYAL SWIMMERS!!!