Background-image
Partners
Swim+Outlet
AmazonSmile
Hawaiian+Air+%28program+code+%22Splash%22%29
Arena
Swinerton+Builders
Big+City+Diner
Outrigger+Duke+Kahanamoku+Foundation
Age Group Short Course Championships - Day 2

Today was day 2 of the Age Group Short Course Championships in Kailua-Kona on the big island.  The forecast predicted rain, but it was a beautiful day.   Everyone looked like they were having a great time.  Splash is currently in 4th place out of 27 teams with 179 points.

 

 

 

PRELIMS:
Event 13: Women 13-14 200Y freestyle  - Erika Kakazu,       7th place - 2:00.42
Event 14: Men 13-14 200Y freestyle    - Joseph Ahia,       10th place - 2:00.19
Event 15: Women 13-14 200Y freestyle  - Victoria Zukeran,   2nd place - 1:57.25
                                      - Lauryn Nakashimna, 15th place - 2:10.86
Event 16: Men 13-14 200Y freestyle    - Greg Zukeran,       9th place - 1:49.68
                                      - Gabriel Hanaoka,   11th place - 1:51.71
                                      - Chris Kobayashi,   16th place - 1:54.97
Event 19: Girls 10 & under 100Y back  - Nahe Ahia,         15th place - 1:20.09          
                                      - Gessica King,      16th place - 1:21.34
Event 24: Men 13-14 200Y butterfly    - Taiyo Endo,         4th place - 2:20.41 
Event 25: Women 15-16 200Y butterfly  - Victoria Zukeran,   3rd place - 2:11.43
Event 26: Men 15-16 200Y butterfly    - Michael Sakai,      3rd place - 2:00.90
Event 27: Women 17-18 200Y butterfly  - Tahni Kakazu,       7rd place - 2:28.18
Event 29: Girls 10 & under 50Y fly    - Nahe Ahia,         17th place - 35.65
                                      - Gessica King,      24th place - 37.73
Event 30: Boys 10 & under 50Y fly     - Cole Fujimoto,     23rd place - 38.16
Event 32: Boys 11-12 50Y butterfly    - Reimon Wata,       11th place - 30.56
Event 34: Men 13-14 100Y breaststroke - Joseph Ahia,       10th place - 1:10.20
Event 36: Men 15-16 100Y breaststroke - Greg Zukeran,       3rd place - 1:00.24
Event 37: Women 17-18 100Y breast     - Tahni Kakazu,       3rd place - 1:12.03
Event 38: Men 17-18 100Y breaststroke - Kyle Sakai,        15th place - 1:08.78
Event 39: Girls 10 & under 50Y breast - Gessica King,      13th place - 40.92
Event 40: Boys 10 & under 50Y breast  - Cole Fujimoto,     14th place - 42.85
Event 42: Boys 11-12 50Y breaststroke - Reimon Wata,        3rd place - 33.80
Event 43: Women 13-14 50Y freestyle   - Erika Kakazu,       5th place - 25.54
Event 44: Men 13-14 50Y freestyle     - Joseph Ahia,       11th place - 25.07
Event 46: Men 15-16 50Y freestyle     - Gabriel Hanaoka,    3rd place - 21.90
Event 48: Men 17-18 50Y freestyle     - Kyle Sakai,        21st place - 25.46
Event 49: Girls 10 & under 200Y free  - Nahe Ahia,          7th place - 2:28.85
Event 52: Boys 11-12 200Y freeystyle  - Reimon Wata,        6th place - 2:06.62
Event 53: Women's 13-14 400Y IM       - Erika Kakazu,       3rd place - 4:42.95
Event 53: Women's 15-16 400Y IM       - Victoria Zukeran,   7th place - 4:39.19
Event 53: Women's 15-16 400Y IM       - Tahni Kakazu,       6th place - 4:54.78
Event 54: Men's 15-16 400Y IM         - Michael Sakai,      3rd place - 4:19.62 
Event 54: Men's 15-16 400Y IM         - Greg Zukeran,       4th place - 4:19.81         
           
FINALS:
Event 13: Women 13-14 200Y freestyle  - Erika Kakazu,       7th place - 2:00.54
Event 15: Women 13-14 200Y freestyle  - Victoria Zukeran,   2nd place - 1:54.75
Event 24: Men 13-14 200Y butterfly    - Taiyo Endo,         5th place - 2:16.49
Event 25: Women 15-16 200Y butterfly  - Victoria Zukeran,   4th place - 2:07.21
Event 26: Men 15-16 200Y butterfly    - Michael Sakai,      3rd place - 1:57.17
Event 27: Women 17-18 200Y butterfly  - Tahni Kakazu,       7th place - 2:27.99
Event 36: Men 15-16 100Y breaststroke - Greg Zukeran,       3rd place - 1:00.24
Event 37: Women 17-18 100Y breast     - Tahni Kakazu,       3rd place - 1:11.41
Event 42: Boys 11-12 50Y breaststroke - Reimon Wata,        2nd place - 32.71
Event 43: Women 13-14 50Y freestyle   - Erika Kakazu,       5th place - 25.19
Event 46: Men 15-16 50Y freestyle     - Gabriel Hanaoka,    3rd place - 21.99
Event 49: Girls 10 & under 200Y free  - Nahe Ahia,          6th place - 2:24.64
Event 52: Boys 11-12 200Y freestyle   - Reimon Wata,        5th place - 2:05.16

RELAYS:
Event 55: Girls 10 and under 200Y freestyle relay
    (Gessica King, Aina Endo, Courtney Uejo, Nahe Ahia)          - 5th place - 2:13.17
Event 57: Girls 11-12 400Y medley relay
    (Noelle Dagdagan, Kim Oshiro, Reina Dreyer, Jessica Erban)   - 13th place - 5:13.19
Event 58: Boys 11-12 400Y medley relay
    (Eddie Miyake, Aaron Sakai, Reimon Wata, Hyunbin Lee)        - 6th place - 5:06.27
Event 59: Women 13-14 400Y medley relay
    (Trina Chun, Yassi Quon, Erika Kakazu, Anna Fan)             - 5th place - 4:38.60
Event 60: Men 13-14 400Y medley relay
    (Taiyo Endo, Daniel Sakai, Joseph Ahia, Ryan Murai)          - 6th place - 4:29.59
Event 61: Women 15-16 400Y medley relay
    (Lauryn Nakashima, Ciera Young, Tori Zukeran, Lauren Condon) - 7th place - 4:31.48
Event 62: Men 15-16 400Y medley relay
    (Gabe Hanaoka, Greg Zukeran, Michael Sakai, Chris Kobayashi) - 3rd place - 3:44.66
Event 63: Women 17-18 400Y medley relay
    (Eryn Nakashima, Tahni Kakazu, Kayla Ippongi, Tristy Chun)   - 3rd place - 4:26.49

Please see the Pictures section  for more pictures.