Background-image
Partners
Swim+Outlet
AmazonSmile
Hawaiian+Air+%28program+code+%22Splash%22%29
Arena
Swinerton+Builders
Big+City+Diner
Outrigger+Duke+Kahanamoku+Foundation
Age Group Short Course Championships - Day 3

Today was day 3 of the Age Group Short Course Championships in Kailua-Kona on the big island.  It was a bit overcast and dark clouds encircled the volcano, but it never rained.   It was a fun and exciting day.  Splash is currently in 4th place out of 27 teams with 283 points.

 

 

PRELIMS:
Event 65: Girls 10 & under 100Y IM      - Nahe Ahia,         20th place - 1:21.28
                                        - Gessica King,      23th place - 1:21.97
                                        - Aina Endo,         32nd place - 1:25.34
Event 66: Boys 10 & under 100Y IM       - Cole Fujimoto,     27th place - 1:23.42
Event 68: Boys 11-12 100Y IM            - Reimon Wata,        6th place - 1:05.41
Event 69: Women 13-14 100Y backstroke   - Erika Kakazu,       1st place - 59.69
                                        - Trina Chun,        28th place - 1:09.28
Event 70: Men 13-14 100Y backstroke     - Taiyo Endo,        15th place - 1:20.09                                      
Event 71: Women 15-16 100Y backstroke   - Lauryn Nakashima,  19th place - 1:06.42
Event 72: Men 15-16 100Y backstroke     - Gabriel Hanaoka,    9th place - 56.71
                                        - Greg Zukeran,      17th place - 1:00.44
Event 73: Women 17-18 100Y backstroke   - Tahni Kakazu,       6th place - 1:03.12
                                        - Kayla Ippongi,      9th place - 1:08.45
Event 74: Men 17-18 100Y backstroke     - Kyle Sakai,        20th place - 1:00.79
Event 75: Girls 10 & under 50Y back     - Nahe Ahia,         19th place - 39.80
Event 79: Women 13-14 50Y freestyle     - Erika Kakazu,       9th place - 55.70
Event 80: Men 13-14 50Y freestyle       - Joseph Ahia,       15th place - 55.04
Event 81: Women 15-16 100Y freestyle    - Tori Zukeran,       8th place - 54.90
Event 82: Men 15-16 100Y freestyle      - Gabriel Hanaoka,    6th place - 49.73
Event 83: Women 17-18 100Y freestyle    - Tahni Kakazu,       8th place - 56.33
                                        - Kayla Ippongi,      9th place - 56.53
Event 84: Men 17-18 100Y freestyle      - Kyle Sakai,        29th place - 53.45
Event 85: Girls 10 & under 100Y free    - Nahe Ahia,         12th place - 1:10.43
Event 86: Boys 10 & under 100Y free     - Cole Fujimoto,     20th place - 1:12.23
Event 88: Boys 11-12 100Y freestyle     - Reimon Wata,        3rd place - 56.42
Event 89: Women 13-14 200Y IM           - Erika Kakazu,       3rd place - 2:15.54
Event 90: Men 13-14 200Y IM             - Taiyo Endo,        11th place - 2:15.56
                                        - Joseph Ahia,       12th place - 2:16.69
Event 91: Women 15-16 200Y IM           - Tori Zukeran,       3rd place - 2:12.34
Event 92: Men 15-16 200Y IM             - Greg Zukeran,       7th place - 2:01.75
                                        - Michael Sakai,      9th place - 2:05.53
                                        - Gabriel Hanaoka,   13th place - 2:08.17
Event 93: Women 17-18 200Y IM           - Tahni Kakazu,       9th place - 2:19.00
                                        - Kayla Ippongi,     11th place - 2:21.82
Event 95: Girls 10 & under 100Y breast  - Aina Endo,         17th place - 1:31.29
                                        - Gessica King,      18th place - 1:31.36
Event 96: Boys 10 & under 100Y breast   - Cole Fujimoto      12th place - 1:31.92
Event 98: Boys 11-12 100Y breaststroke  - Reimon Wata,        1st place - 1:12.76
                                        - Aaron Sakai        11th place - 1:23.90
Event 100: Men 13-14 1000Y free         - Joseph Ahia,        5th place - 11:00.74
                                        - Taiyo Endo,         9th place - 11:17.65
Event 100: Men 15-16 1000Y free         - Michael Sakai,      5th place - 10:15.60
                                          
FINALS:
Event 68: Boys 11-12 100Y IM            - Reimon Wata,        6th place - 1:05.79
Event 69: Women 13-14 100Y backstroke   - Erika Kakazu,       1st place - 59.22
Event 73: Women 17-18 100Y backstroke   - Tahni Kakazu,       6th place - 1:03.05
Event 81: Women 15-16 100Y freestyle    - Tori Zukeran,       5th place - 53.53
Event 82: Men 15-16 100Y freestyle      - Gabriel Hanaoka,    3rd place - 48.74
Event 83: Women 17-18 100Y freestyle    - Tahni Kakazu,       8th place - 56.49
Event 88: Boys 11-12 100Y freestyle     - Reimon Wata,        3rd place - 56.95
Event 89: Women 13-14 200Y IM           - Erika Kakazu,       7th place - 2:16.62
Event 91: Women 15-16 200Y IM           - Tori Zukeran,       3rd place - 2:08.78
Event 92: Men 15-16 200Y IM             - Greg Zukeran,       8th place - 2:00.93
Event 98: Boys 11-12 100Y breaststroke  - Reimon Wata,        3rd place - 1:12.46

RELAYS:
Event 101: Girls 10 and under 200Y medley relay 
    (Gessica King, Aina Endo, Courtney Uejo, Nahe Ahia) - 6th place - 2:30.15
Event 103: Girls 11-12 200Y medley relay
    (Noelle Dagdagan, Kim Oshiro, Reina Dreyer, Jessica Erban) - 14th place - 2:16.81
Event 104: Boys 11-12 200Y medley relay
    (Eddie Miyake, Aaron Sakai, Reimon Wata, Hyunbin Lee) - 6th place - 2:17.26
Event 105: Women 13-14 200Y medley relay
    (Trina Chun, Yassi Quon, Erika Kakazu, Anna Fan) - 7th place - 2:10.27
Event 106: Men 13-14 200Y medley relay
    (Taiyo Endo, Daniel Sakai, Joseph Ahia, Ryan Murai) - 7th place - 2:03.93
Event 107: Women 15-16 200Y medley relay
    (Lauryn Nakashima, Ciera Young, Tori Zukeran, Lauren Condon) - 6th place - 2:01.99
Event 108: Men 15-16 200Y medley relay
    (Gabe Hanaoka, Greg Zukeran, Michael Sakai, Chris Kobayashi) - 3rd place - 1:43.50
Event 109: Women 17-18 200Y medley relay
    (Eryn Nakashima, Tahni Kakazu, Kayla Ippongi, Tristy Chun) - 3rd place - 1:59.93

 

 

Please see the Pictures section  for more pictures.