Background-image
Partners
YMCA+of+Burlington+and+Camden+Counties
Swim+Outlet
Gold Select - Winterfest Review

Gold Select Winterfest Review

               We had an awesome weekend at University of Maryland!  We place 2nd overall as a team, and had another long list of great swims and personal bests.    

               The Gold Select coaching staff and SJAC are extremely proud of the accomplishments over the Winterfest weekend.  Here is the breakdown:

Top 16 Finishes:

Holly Robinson 1st 200FR, 6th 50FR, 2nd 500FR, 2nd 50FL, 3rd 100FL

Thomas Schurer 15th 100BK

Gillian Peters 6th 50BR, 7th 100BR, 8th 200IM

Jack Watson 3rd 50FR, 4th 500FR, 5th 100FR, 1st 50FL, 5th 100FL, 5th 200IM

Reid Greer 7th 500FR, 12th 200BR, 16th 200FL

Justin Andersen 16th 500FR

Aaron Schiff 7th 200BR

Nic Montesanti 11th 100BR, 10th 200BR

Brenden Meagher 9th 500FR, 2nd 200BR, 3rd 100BR, 11th 200IM

Ryan Kay 9th 50FR

Annie Wixted 5th 100BR, 9th 200BR

Kendall Bromley 11th 100BR, 3rd 200BR

Our Personal Best Times by our swimmers:

5FR: J.Andersen, K.Bromley, R.Greer, B.Meagher, N.Montesanti, H.Robinson, T.Schurer, K.Stankus, J.Watson

2FR: R.Kay, E.Raiken, H.Robinson, T.Thornton

2BK: N.Broome, P.Gillooly, J.Haines, N.Kelly

2BR: A.Fanning, N.Montesanti, A.Schiff, A.Wixted

2FL: K.Bromley, N.Broome, R.Greer, N.Masciandaro, Z.Volm

2IM: S.Batastini, B.Meagher, G.Peters, E.Raiken, A.Schiff, T.Schurer

1FR: J.Andersen, K.Bromley, N.Montesanti, E.Raiken, A.Schiff, K.Stankus, T.Schurer, T.Thornton, Z.Volm, J.Watson

1BK: S.Batastini, J.Haines, R.Kay, Z.Volm

1BR: B.Kern, N.Montesanti, G.Peters, A.Schiff, T.Schurer, K.Stankus, A.Wixted

1FL: N.Broome, B.Brown, R.Kay, E.Pluckhorn, Z.Volm, J.Watson

50FR: B.Kern, G.Peters, E.Raiken, H.Robinson, A.Schiff, Z.Volm

50BK: S.Batastini, B.Brown, G.Peters

50BR: G.Peters

50FL: H.Robinson, J.Watson

Medley & Free Relays:

Holly Robinson, Sarah Batastini, & Gillian Peters were part of the 11-12G Medley Relay that placed 2nd overall.

Holly Robinson & Gillian Peters were part of the 11-12G Free Relay that placed 2nd overall.

Jack Watson was part of the 11-12B Medley Relay that placed 1st overall, and the 11-12B Free Relay that placed 3rd overall.

13-14 G ‘A’ 200 Medley Relay of E.Pluckhorn, A.Bilello, B.Brown, & K.Bromley placed 13th overall.

13-14 B ‘A’ 200 Medley Relay of T.Schurer, B.Meagher, K.Worrell, & R.Kay placed 2nd overall.

13-14 B ‘B’ 200 Medley Relay of J.Andersen, N.Montesanti, R.Greer, & A.Schiff placed 7th overall.

13-14 G ‘A’ 400 Free Relay of E.Pluckhorn, A.Bilello, K.Bromley, K.Stankus placed 11th overall.

13-14 B ‘A’ 400 Free Relay of A.Schiff, B.Meagher, R.Kay, & K.Worrell placed 2nd overall.

13-14 B ‘B’ 400 Free Relay of R.Greer, N.Montesanti, T.Schurer, & J.Andersen placed 11th overall.

13-14 B ‘B’ 400 Medley Relay of J.Andersen, N.Montesanti, R.Greer, & A.Schiff placed 8th overall.

13-14 B ‘A’ 200 Free Relay of R.Kay, B.Meagher, A.Schiff, & K.Worrell placed 2nd overall.

13-14 B ‘B’ 200 Free Relay of E.Raiken, N.Montesanti, T.Schurer, & R.Greer placed 8th overall