Background-image
Partners
YMCA+of+Burlington+and+Camden+Counties
Swim+Outlet
Gold Group - Silver Champs Meet Review

Gold of BcY & CcY – YMCA Silver Championships

From Bronze to Silvers to States!

               We had an unbelievable weekend at Silver Champs from our Gold Group swimmers.  We had a total of 16 new State Champ qualifiers/events, many swimmers taking 1st overall in events, along with one of them breaking a meet record.  We had an unreal number of personal best swims, again!  So many of our swimmers placed in the top 16 scoring points for SJAC.

               It was so awesome to see our swimmers do so well, advance to State Champs in more events.  The Gold Group Coaching Staff is so proud of our swimmers that attended this important meet for our team. 

               We would like to congratulate Gabbi Urban for breaking the 11-12Girls 50FLY meet record of 30.62, winning the event, and qualifying for states with the time of 30.41.

State Qualifiers & Event:

Erin Barrett 100BK

Gabbi Urban 100BK, 50FL

Olivia Coffey 100FL, 50FR

Cate Zane 200IM

Carl Latini 100BK, 50BK

Michael Sommeling 200FR, 100FL, 200FL

Kyle Hare 100FL, 200FL

David Iuvara 50FR

Shannon Feeley 200BR

Bryce Wagner 100FL

Top 16 Finishers (Event/Place):

Olivia Coffey 500FR 6th, 100IM 8th, 100FL 5th, 200IM 5th, 200FL 6th, 50FR 5th, 200BR 15th

Erin Barrett 200FR 16th, 200BK 13th, 100FL 7th, 50BK 16th

Gabbi Urban 50FL 1st

Cate Zane 200IM 2nd, 200FR 9th, 200BR 10th

Carl Latini 100BK 3rd, 50BK 3rd

Matt Zeiler 200FR 15th, 100FL 13th, 200FL 6th

Kyle Hare 200FL 1st, 200FR 14th, 100FL 6th

Michael Sommeling 100FL 1st, 200FL 2nd, 200FR 8th, 100FR 7th, 200BR 5th

David Iuvara 50FR 4th

Shannon Feeley 200BR 3rd, 100BR 11th

Sarah Fleisher 200FL 12th

Bryce Wagner 100FL 4th

Sophia Sinibaldi 100FL 15th

Best Time Performances:

200IM – G.Urban, M.Reed, O.Coffey, I.Andino, C.Zane,

50FR – O.Coffey, B.Wagner, D.Iuvara,

100FL – E.Barrett, O.Coffey, A.Cherubino, K.Hare, M.Sommeling, M.Zeiler, S.Fleisher, I.Andino, C.McGlade, M.Crysler, D.Iuvara, B.Wagner

100BK – E.Barrett, G.Urban, C.Latini, B.Wagner, D.Iuvara,

200BR – O.Coffey, R.Fanelli, S.Feeley, C.Zane, M.Sommeling

200FR – E.Barrett, M.Zeiler, K.Hare, M.Sommeling, C.Zane,

50FL – G.Urban, G.Antonelli, C.Zane, M.Zeiler,

100FR – J.Darmo, M.Stankus, M.Zeiler, K.Hare, M.Klenk, M.Sommeling, C.Latini,

50BK – E.Barrett, M.Stankus, C.Latini, S.Sinibaldi,

100BR – C.Zane, S.Feeley,

200BK – K.Levinson, S.Atzinger, M.Reed, B.Eppolito, E.Barrett, D.Iuvara, S.Fleisher, K.Preihs,

200FL – A.Cherubino, M.Crysler, B.Wagner, S.Sinibaldi, S.Fleisher, M.Zeiler, K.Hare, M.Sommeling

500FR – O.Coffey,

100IM – M.Reed, O.Coffey, C.Zane, G.Antonelli,

50BR – G.Urban,