Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
Aquazots Break Records at Junior Olympics!

 

Aquazots Break Records and Qualify for National Meets at Junior Olympic Meet

 

The Aquazot Swim Club had a strong showing at the Junior Olympic meet in Huntington Beach January 17-20, 2014.  Swimmers qualified for national and sectional meets, broke team records, won events, scored points for the team, and achieved best times!!!

 

Congratulations to Eva Merrell for making the Winter Junior National time standard in the 100 Free and the Winter National time standard in the 100 Back and to Katie Glavinovich for making the Winter National time standard in the 400 IM. Way to go girls!

 

The club left the meet with eight new team records. Congratulations to record breakers: Katie Glavinovich (200 IM, 400 IM, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, and 400 Medley Relay), Nicole Lin (400 Free Relay and 200 Medley Relay),  Eva Merrill (50 Free, 100 Free, 100 Back, 100 Fly, 400 Free Relay, 200 Medley Relay, and 400 Medley Relay), Sydney Okubo (200 Medley Relay), and Amelia Talkington (400 Free Relay and 400 Medley Relay). Go AZOTS!

 

Top eight finishes:

 

GIRLS

7-10

Stephanie Lin - 7th 100 Breast

200 Yard Medley Relay (lin, Do, Yan, Phatbenjakul) 7th

 

11

Leora Rose 3rd 100 Fly, 2nd 200 Fly

 

12

Marian Lu - 5th 50 Fly

 

11-12

100 Medley Relay (Rose, Hahn, Lew, Lu) 6th

 

13

Eva Merrill - 1st 50 Free - TEAM RECORD, 1st 100 Free - TEAM RECORD (Winter Junior National Cut), 1st 100 Back - TEAM RECORD (Winter National Cut), 1st 200 Back, 1st 100 Fly - TEAM RECORD, 1st 200 Fly

Amelia Talkington - 7th 50 Free, 2nd 100 Free, 2nd 200 Free, 2nd 500 Free, 2nd 1000 Free, 6th 200 Back

 

14

Maye Andarza - 5th 100 Breast, 4th 100 Breast, 7th 400 IM

Gabbie Brown - 7th 200 Free, 3rd 500 Free, 1st 1000 Free, 3rd 1650 Free, 5th 400 IM

Katie Glavinovich - 1st 100 Free, 1st 100 Back, 1st 200 Back, 1st 100 Breast, 1st 200 IM - TEAM RECORD, 1st 400 IM - TEAM RECORD (Winter National Cut)

Kate Krolikowski - 3rd 100 Fly, 1st 200 Fly

Nicole Lin - 2nd 50 Free, 6th 200 Free, 2nd 100 Breast, 6th 200 Breast, 6th 200 IM

Sydney Okubo - 6th 100 Back, 3rd 200 Back, 8th 200 Breast, 2nd 200 IM, 2nd 400 IM

 

13-14

200 Free Relay B (Okubo, Krolikowski, Jang, Yang) 6th

400 Free Relay A (Merrell, Glavinovich, Lin, Talkington) 1st - TEAM RECORD

400 Free Relay B (Brown, Okubo, Jang, Yang) 8th

800 Free Relay A (Merrell, Brown, Talkington, Glavinovich) 1st

800 Free Relay B (LIn, Okubo, Yang, Krolikowski) 4th

200 Medley Relay A (Okubo, LIn, Merrell, Glavinovich) 2nd - TEAM RECORD

200 Medley Relay B (Jang, Andarza, Krolikowski, Talkington) 7th

400 Medley Relay A (Glavinovich, Lin, Merrell, Talkington) 1st - TEAM RECORD

400 Medley Relay B (Okubo, Andarza, Krolikowski, Jang) 5th

 

BOYS

7-10

Timothy Lee - 6th 200 Free

Parker Macy - 2nd 500 Free, 1st 100 Breast, 3rd 100 Fly, 2nd 100 IM, 1st 200 IM

 

200 Medley Relay (Kubichek, Lee, Macy, Rodriguez) 7th

 

12

Rithik Goel - 3rd 50 Free, 6th 100 Free, 5th 200 Free, 6th 500 Free, 3rd 50 Fly, 7th 100 Fly

Teddy Horvath - 4th 500 Free, 3rd 1000 Free, 1st 1650 Free, 6th 200 Back, 4th 200 Fly

Jason Schreiber - 3rd 200 Back, 3rd 100 Breast, 1st 200 Breast, 3rd 200 Fly, 2nd 100 IM, 2nd 400 IM

Grant Sheen - 5th 100 Back, 4th 200 Back, 7th 50 Fly, 6th 100 IM, 7th 200 IM

Nathan Yang - 5th 50 Back, 6th 100 Back, 8th 100 Fly, 3rd 100 IM, 3rd 200 IM

 

11-12

200 Free Relay A (Yang, Sheen, Schreiber, Goel) 2nd

400 Free Relay A (Yang, Schreiber, Horvath, Goel) 2nd

200 Medley Relay A (Sheen, Schreiber, Yang, Goel) 2nd

400 Medley Relay A (Sheen, Schreiber, Goel, Yang) 2nd

 

13

Nathan Huot - 2nd 1650 Free. 5th 100 Back, 3rd 200 Back, 3rd 200 IM, 3rd 400 IM

Aaron Huyah - 7th 200 Free, 4th 500 Free, 3rd 1000 Free, 5th 1650 Free, 6th 200 Back

David Lowengrub - 1st 100 Breast, 3rd 200 Breast, 3rd 200 Fly, 1st 100 IM, 1st 400 IM

Aaron Pang - 8th 100 Free, 3rd 100 Back, 4th 200 Back, 5th 100 Fly, 1st 200 Fly, 4th 200 IM

 

14

George Horvath - 4th 200 Free, 3rd 500 Free, 1st 1000 Free, 2nd 1650 Free, 1st 100 Fly, 1st 200 Fly

Matthew Lee - 3rd 100 Back, 1st 100 Breast, 1st 200 Breast, 3rd 100 Fly, 1st 200 IM, 1st 400 IM

Sean Messer - 2nd 100 Free, 6th 200 Free, 2nd 100 Back, 200 Back

Taras Polakoff - 8th 100 Back, 6th 200 Back

Pilan Scruggs - 4th 200 Breast

 

13-14

200 Free Relay A (Messer, Lee, Horvath, Polakoff) 2nd

200 Free Relay B (Dewing, Huot, Dang, Pang) 5th

400 Free Relay A (Lee, Messer, Morvath, Huot) 2nd

400 Free Relay B (Polakoff, Huyah, Dang, Pang) 6th

800 Free Relay A (Horvath, Messer, Huot, Lee) 1st

800 Free Relay B (Lowengrub, Pang, Polakoff, Huyah) 6th

200 Medley Relay A (Messer, Lowengrub, Horvath, Lee) 2nd

200 Medley Relay B (Polakoff, Scruggs, Pang, Dewing) 6th

400 Medley Relay A (Messer, Lowengrub, Horvath, Lee) 1st

400 Medley Relay B (Polakoff, Scruggs, Pang, Huot) 5th