Background-image
Partners
Royal+Swim+Sport+Store
Club+Level
Royal+Masters
Facebook
Arena
Level+2
WEST meet results

Great performance by all Royal Swim Team swimmers at WEST MEET this weekend
Royal Swim Team was represented by 120 swimmers. 
Our swimmers achieved WAG CUTS for the Winter Age Group Championships in Palm Springs!


Meet results HERE.

TEAM RECORDS

Leelee Marucci - 500 FREE 6:08.56 beat previous record of 6:12.56!

RESULTS 

5-8 GIRL

  • Luna Albondak
  • Eden Pardau
  • Behrens Charlie
  • Sax Tiffanie
  • Harrison Ava
  • Koshkarian, Ava
  • Stinnett, Grace
  • Shtrum, Jordan


5-8 BOYS

  • Blackson, Miles - WON 25 Back !
  • Jordan, Kingston
  • Vakili, Kiavash 
  • Rosen, Eli 
  • Kutakh, Roman
  • Strauser, Dean - WON 25 Breast!  0.15 AWAY from CLUB RECORD!
  • Root, Noah
  • Bagri, Nicholas
  • Harrison, Samuel
  • Perez, Logan


 9-10 GIRLS

Leelee Marucci - 500 Free TEAM RECORD  6:08.56  AMAZING SWIM for 10 years old swimmer !
WON 100 BACK with 1:15.25

Leelee has ALL WAG cuts possible and is currently ranked in top 6 for the WINTER AGE GROUP CHAMPS in most of her events! Great work Leelee!
                   
Josephine Hein - WON 50 FREE 9-10 GIRLS with time of 28.95  This gives her top 3 rank going into WAG CHAMPS. Great job! WAG cut 200 FREE 2:27.67

Eliana Goldstein  - WAG CUT 200 FREE with great time 2:30.05 (-28.82)

Kayla Sinnock - WAG CUT 100 FREE 1:11.96 (-2.50)  3rd place 50 FLY 33.86

Katherine Torres -  WAG CUT 200 FREE with 2:28.24 with awesome time  WAG CUT 100 FREE 1:11.01  WAG CUT 100 BACK 1:23.71  WAG CUT100 BR 1:34.89

Katherine Holland WAG CUT 100 BR with 1:33.03  WAG CUT 50BR 43.88

ROYAL GIRLS 9-10 200 FREE RELAY WON 1st PLACE with time 2:05.61

We would also like to mention all GIRLS 9-10 swimmers that swam at this meet with great results:

  • Stella Vass 
  • Julia Miyamoto
  • Egan Claudia
  • Milla Ben-Ezra
  • Olivia Duque 
  • Kira Grimes
  • Adina Kurzban
  • Tiara Jackson 
  • Grace Stinnett
  • Jordan Shtrum
  • Fiona Gillearn 
  • Aurora Fritzius
  • Almero, Katie
  • Schnauer, Ciara

    9-10 BOYS

    Judah Pardau - WON boys   50 BR with 38.25. This time gives him 2nd place rank for the WAG CHAMPS 

    Maxwell Jordan - WAG CUT 50 BACK 39.05 Great swim!

    ROYAL BOYS 9-10 200 FREE RELAY WON 2st PLACE with time 2:13.02

    We would also like to mention all BOYS 9-10 swimmers that swam at this meet with great results:             
  • Liam Larwood
  • John Paul Hreha
  • Daniel Oroszlan 
  • Daniel Schwartz 
  • Rosen Lucas
  • Gloginic, Igor
  • Brown, Andrew
  • Hahn, Justin
  • Camilo JR, JJ
  • Koshkarian, Alec
  • Vega, Diego
  • Mosk, Lukas

    11-12 GIRLS

    Kala Mor -  WAG cut on 100 BR with time  1:21

    Giuliana Castro -  WAG cut 50 FREE 28.78  WON 1st place and WAG cut 500 FREE 5:46.63

    Keiko Behrens -   great 50 FREE 29.81  

    Shorten Ellie - WAG cut 500 FREE 5:46.87

    Payton Anna - WAG cut 200 FREE 2:14.02

    Olivia Larwood - Great 50 back+ 100 back and 100 fly !  


    We would also like to mention all GIRLS 11-12 swimmers that swam at this meet with great results:  
  • Julianna Penner 
  • Yasmine Vakili  
  • Kristina Kobuki 
  • Kai Orozco 
  • Lainey Tomasoski 
  • Durrant, Jemma
  • Silverman, Senia
  • Duque, Olivia

    11-12 BOYS

    Nolan Wang -  FIRST PLACE  : 100 FREE   +  50 FREE  + 500 FREE +100 BACK +200IM
      
    Alan Torres -   WAG cut in 100 BACK

    Hirota Inoki -  WAG cut for 200 FREE with time  2:14.95 (-12.05)  WAG cut 500 FREE 6:01.21

    Nazarian, Brannon - WAG cut 500 FREE

    Jessie Park -  FIRST PLACE  : 50 BACK WAG cut 1000 FREE

    Yamaguchi, Seiji  - Great 100 BR 1:28.09 (-4.41)

    Fukai, Joey - Great 50 BR 40.37

    Kratchman, Elijah - Great 50 BACK + 100 FLY and 20 sec drop

    We would also like to mention all BOYS 11-12 swimmers that swam at this meet with great results: 
  • Jonathan Frolov
  • Marshall Bruinsma
  • Benjamin Lee
  •  Beucler-Wang, Nicolas
  • Shagalov, Jonathan
  • Alkhouri, Jonathan

    13-14 GIRLS

    Mejia, Melissa - WAG CUT 50 FREE WAG CUT 100 FREE WAG CUT 200 FREE 

    Sainsbury-Carter, EmmaWAG CUT 500 FREE

    Raleah Cole -  WAG cut for 50 FREE 27.10

    Hayle Fukai -  WAG cut for 200 BR and 100 BR

    We would also like to mention all GIRLS 13-14 swimmers that swam at this meet with great results: 
  • Irene Gil
  • Fukai, Hayley Ann 
  • Soobin Moon
  • Delia Grienenberger
  • Alina Lee
  • Chae Kim
  • Claire Dupont
  • Amaya Mendez Molina
  • Ritka Iyer
  • Zoe Philadelphia Kossak
  • Karina Krasanova
  • Fotinich, Anna
  • Lewicki, Anna

    13-14 BOYS


    Junie Park-  WON 1st place 100 + 200 BACK+ 100 FREE + 200 FREE

    Reid Shorten -  WAG cut 100 FREE+ 200 FREE

    Wyatt Feldman - WAG cuts 200 BR and 100 BR 

    Jacob Rudner - WAG cut 100 BR

    Morris Cullen - WAG cut 50 FREE

    We would also like to mention all BOYS 13-14 swimmers that swam at this meet with great results
  • Declan Gainey
  • Blanc Daniel

    15 - 18 GIRLS
  • Susu Harvey
  • Jacobs, Iris
  • Bailey Greenberg
  • Smith, Skylar
  • Dumouchel, Jacqueline
  • Wang, Alexus
  • Callahan-Reyes, Kaleb

    15 - 18 BOYS

         Nguyen, Tim