Background-image
Partners
Royal+Swim+Sport+Store
Club+Level
Royal+Masters
Facebook
Arena
Level+2
JCA Long Course Meters meet results

Great start of long course season for ROYAL swimmers at the JCA meet !

Tons of great swims across the board and many huge time drops at first long course meter swim meet!
Our team came together to wish ALISSA OKADA good luck  and quick recovery with her upcoming ankle surgery.
Come back strong  Alissa !!!





TEAM RECORDS


Leelee Marucci set a NEW TEAM RECORD in 200 FREE   with great time of 2:35.21

Leelee Marucci set a NEW TEAM RECORD in 200 IM   with great time of 2:59.91

Leelee Marucci set a NEW TEAM RECORD in 100 FLY   with great time of 1:22.01




Judah Pardauset a NEW TEAM RECORD in 50 BR   with time of 0:42.75

The previous records of 42:90 was set by Judah Pardau in July 2014
Janika Ho set a NEW TEAM RECORD in 400IM   with time of 5:27.52
The previous records of 5:31.34 was set by Alexus Wang in March 2014

Girls 9-10 Years old in TOP 8


Leelee Marucci


200 FREE  -  2:35.21 (-6.13 )  BEST TIME Team record 2nd place

The previous records of 2:38.45 was set by Alysa Parungao in May 2010
100 BR  -   1:43.08  5th place
100FLY -  1:22.01 (-1.45)  BEST TIME  Team record 2nd place
The previous records of 1:23.32 was set by Alysa Parungao in June 2010
200 IM - 2:59.91 (- 4.65)   BEST TIME Team record 2nd place

The previous records of 3:00.32 was set by Alysa Parungao in May 2010
100 FREE - 1:12.42 (- 4.14)   BEST TIME 1st place



Kayla Sinnock


100 BR  -  1:44.04 ( -2.11 ) BEST TIME  7th place

50 BACK  -   0:42.74 
10th place

50 BR  -  0:47.84  
( -1.68 ) BEST TIME 3rd place

50 FLY -0:39.76   4th place

50 FREE - 0:36.7410th place

100 BACK -1:32.91   7th place




Katherine Torres


200 FREE  -  2:51.04 (-15.80 )  BEST TIME 10th place

100 FREE  -   1:20.41 ( -6.11 ) BEST TIME 4th place

50 FREE  - 0:37.26  (-2.17)  
BEST TIME 3rd place

200 IM -  3:15.96 (-4.72)  BEST TIME  12th place

50 BR - 0:51.45 (-1.12)   BEST TIME 6th place

100 BR - 1:47.20 (-5.51)   BEST TIME 4th place




Katherine Holland


100 BR - 1:46.99 (-18.77)   BEST TIME 2nd place

100 FREE  -   1:20.41 ( -6.11 ) BEST TIME 4th place

50 FREE  - 0:36.90  (-3.62)  
BEST TIME 2nd place

100 BACK -  1:36.80 (-6.76)  BEST TIME  2nd place

50 BR - 0:51.12(-2.75)   BEST TIME 5th place

50 BACK - 0:45.02 (-2.49)   BEST TIME 5th place




Stella Vass -  FIRST LONG COURSE MEET

50 BACK  -  42.53 2nd place

100 BR - 2:00.63  14th place

100 FREE  -   1:25.10 
8th place

50 FLY  - 0:46.53 
8th place  

100 BACK -  1:38.18  2nd place

50 BR - 0:51.12  5th place




Katie Almero FIRST LONG COURSE MEET

50 BACK  -  44.07 1st place

100 BR - 1:55.49  5th place

100 FREE  -   1:26.87 9
th place

50 FLY  - 0:48.52 
11th place  

50 BR - 0:51.125th place



5 - 10 GIRLS with great swims :

Julia Miyamoto   Eden Pardau   Charlie Behrens    Tiara Jackson    Ciara Schnauer  Valeriya Akobdzhanyan
Nina Kizler  Stinnett Grace  Yang Claire



9-10 GIRL RELAYS  - Great job GIRLS !

Relay 1 200 MEDLEY  - 2:44.00Marucci, Holland, Sinnock,Torres  WON 1st place
Relay 1 200 FREE  2:21.59Marucci, Holland, Sinnock,Torres   WON 1st place

Relay 2   200 MEDLEY  3:21.29Vass, Jackson, Miyamoto,Schnauer  5th place

Relay 2   200 FREE  2:52.06Vass, Jackson, Miyamoto,Schnauer  4th place





Boys 9 -10 Years old in TOP 8


Judah Pardau

50 BR  - 0:42.75  (-0.15)   BEST TIME  Team record 1st place

100 FREE - 
1:17.67( - 2.25 )  BEST TIME 5th place

200 IM -  3:06.98 ( - 5.99 )  BEST TIME 



Igor Gloginic

100 FLY-  1:54.83( - 10.73 )  BEST TIME

50 FLY  -  0:47.16( - 5.22 )  BEST TIME

50 BACK  -  0:45.43( - 3.16 )  BEST TIME


5 - 10 BOYS with great swims :

Ryan Zerpa Oroszlan Daniel Rizzo Laurent Rothman AlexanderJohnny Schnauer


9-10 BOYS RELAYS  - Great job BOYS !

Relay 1  200 FREE  2:44.18Igor Glognic , Judah Pardau,Ryan Zerpa, Rothman Alexander  3rd place





Girls 11-12 Years old in TOP 8


Ellie Shorten


200 FREE  -  2:23.46 ( -5.65 ) BEST TIME  1st place

100 FREE  -  1:05.47 ( -3.68 ) BEST TIME  1st place

400 FREE  -  5:02.03 ( -26.97 ) BEST TIME

50 BACK  -   0:37.41 ( -0.03 ) BEST TIME 3rd place

50 FLY  -  35.01 
( -2.78 ) BEST TIME

50 FREE  -  30.30  ( -1.03 ) BEST TIME 1st place


Kimberly Park

100 FREE  -  1:08.83  3rd place

100 FLY -  1:24.81 ( -4.26 ) BEST TIME 2nd place

50 BACK  -   0:38.01  
4th place

50 FLY  -  33.71  ( -1.50 ) BEST TIME 2nd place

50 FREE  -  31.25  2nd place

100 BACK - 1:22.21  5th place



Kala Mor

100 FREE  -  1:26.93( -7.07 ) BEST TIME  

50 BR  -   43.27
( -1.02 ) BEST TIME 3rd place

50 FREE - 38.00  
( -2.00 ) BEST TIME 20th place

100 BR -  1:33.36 ( -4.41 ) BEST TIME  4th place

50 FLY  -  40.10 ( -1.50 ) BEST TIME 7th place

100 FLY - 1:30.05  BEST TIME 2nd place


Olivia Larwood

100 BACK  -  1:27.54  BEST TIME  

50 BACK  -   0:40.75 ( -0.95 ) 
BEST TIME 4th place

100 FLY -  1:24.95  
 BEST TIME 3rd place

50 FLY -  36.95 (-3.72)  BEST TIME  3rd place 

50 FREE - 0:37.36

100 FREE - 1:23.28 (-2.30)  BEST TIME 


Jemma Durrant


100 FREE -  1:12.43 (-11.69)  BEST TIME

50 FREE  -  32.84 ( -4.89 ) BEST TIME

50 FLY -  43.02 (-1.37)  BEST TIME 

200 FREE - 2:38.17(-21.65)  BEST TIME 

100 FLY- 1:39.10 (-4.37)  BEST TIME


Keiko Behrens

50 FREE  -  35.08( -0.79 ) BEST TIME 

50 FLY -  41.97 (-2.19)  BEST TIME 

100 FREE - 1:16.77(-5.82)  BEST TIME

100 FLY - 1:41.45 (-0.30)  BEST TIME


Kristina Kobuki

50 FREE  -  36.82 ( -1.47 ) BEST TIME  3rd place

50 FLY -  40.99 (-1.37)  BEST TIME 

50 BACK -  42.57(-1.81)  BEST TIME 3rd place 

100 FREE - 1:19.96 (-5.14)  BEST TIME

100 BACK - 1:29.11 (-8.50)  BEST TIME


Eliana Goldstein
 
200 FREE  -  2:48.25 (-20.55 )  BEST TIME 8th place

100 FREE  -   1:19.67 ( -6.42 ) BEST TIME

50 FREE  - 0:36.16  (-3.22)  
BEST TIME

100 BR -  1:47.98 (-9.09)  BEST TIME  12th place

50 BR - 0:49.18 (-4.38)   BEST TIME 5th place

100 BR - 1:47.20 (-5.51)   BEST TIME 4th place


11-12 GIRLS with great swims :

Tyree Layla  Tomasoski Lainey   Orozco Melia  Grimes Kira 


11-12 GIRL RELAYS  - Great job GIRLS !

Relay 1 200 MEDLEY  - 2:36.38Shorten, Mor, Behrens,Durrant    3rd place
Relay 1 200 FREE  2:20.32Behrens, Larwood, Goldstein,Durrant    3rdplace

Relay 2   200 MEDLEY  2:53.23Larwood, Goldstein, Grimes,Kobuki  8th place

 

 




Boys 11-12 Years old in TOP 8


Hirota Inoki

100 FREE  -  1:09.21 ( -5.81 ) BEST TIME  

100 BR  -   1:33.60
( -7.65 ) BEST TIME 

50 BR -  41.54 ( -3.43 ) BEST TIME 

50 FREE - 31.93 ( - 0.65 ) BEST TIME 

200 FREE - 2:34.34 ( -7.76 ) BEST TIME 

200 IM - 2:55.44 BEST TIME 


Seiji Yamaguchi

100 BACK  -  1:27.28 ( -11.78 ) BEST TIME 

50 FLY  -  37.56  
( -2.52 ) BEST TIME

50 BACK -  39.99  ( -5.89 ) BEST TIME

100 FREE  -  1:14.15 ( -1.34 ) BEST TIME  

100 BR  -   1:37.12
( -4.56 ) BEST TIME 

50 FREE - 34.03 ( - 1.42 ) BEST TIME 


Brannon Nazarian

100 FREE -  1:12.74 ( -3.28 ) BEST TIME 

100 BACK  -  1:28.72 ( -2.46 ) BEST TIME 

200 IM  - 3:03.35   
( -3.51 ) BEST TIME 

50 BACK -  41.48

200 FREE  -  2:37.46 ( -6.81 ) BEST TIME 

50 FREE - 33.32 ( - 1.03 ) BEST TIME 


Luke Gil


100 FREE -  1:14.17  

50 BR  -  47.71 ( -3.90 ) BEST TIME 

50 FLY  - 39.88   
( -3.09 ) BEST TIME 

50 BACK -  43.97 
( -0.01 ) BEST TIME 

200 FREE  -  2:41.80 ( -4.12 ) BEST TIME 

50 FREE - 33.40


Joey Fukai

100 BR -  1:40.55 BEST TIME 

50 FREE -  39.39  
 BEST TIME 

50 FLY  - 43.80    BEST TIME 

50 BACK -  43.97 
   BEST TIME 

50 BR - 47.47 BEST TIME 


100 FREE -  1:22.79  
 BEST TIME

Elijah Kratchman

100 BR -  1:43.01 ( -4.89 ) BEST TIME 

50 FREE -  36.17  
( -0.38 ) BEST TIME 

50 BACK -  43.35  ( -1.89 ) BEST TIME



11-12 BOYS with great swims :

Jonathan Frolov    Benjamin Lee    Nathan Bennet   Mosk Lucas  Yang Nathan


11-12 BOYS RELAYS  - Great job BOYS !

Relay 1 200 MEDLEY  - 2:33.63Nazarian, Inoki, Yamaguchi,Kratchman    2nd place
Relay 1 200 FREE  2:09.77Nazarian, Inoki, Yamaguchi,Gil    1st PLACE



Relay 2   200 MEDLEY  2:48.61Mosk, Bennet, Fukai,Gil   4th place

Relay 2   200 FREE  2:31.12Mosk, Bennet, Fukai,Frolov   4th place




Girls 13-14 Years old


Alyssa Berman

800 FREE -  1:01.38 ( -0.34 ) BEST TIME 

400 FREE  - 5:07.85  ( -11.16 ) BEST TIME

Ella Fletcher

800 FREE -  11:00.35 

400 FREE  - 5:15.54  ( -21.01 ) BEST TIME

Claire Dupont

800 FREE  -  11:15.59 
 BEST TIME  16th place

200 IM - 2:59.76  ( -16.06 )  BEST TIME 2nd place

100 FLY - 1:28.24  ( -5.14 ) BEST TIME   5th place

100 BR - 1:36.33  ( -6.17 ) BEST TIME   6th place

50 FREE -34.61  ( -0.70 ) BEST TIME   11th place


Melissa Mejia

100 FLY  - 1:24.82   ( -2.95 ) BEST TIME   4th place

200 IM  - 2:57.27   ( -7.38 ) BEST TIME   4th place


Alissa Okada


100 FLY - 1:25.19  ( -2.36 ) BEST TIME   8th place

100 BR - 1:30.80  6th place

200 BR  -  2:46.12 9th place

100 FREE - 1:13.40 
( -0.35 ) BEST TIME   8th place

Emma Saintsbury-Carter

800 FREE  -  10:28.17 
( -16.34 ) BEST TIME   JAG and JO cut
400 FREE - 5:08.96  
( -9.26 ) BEST TIME  

Irene Gil

800 FREE  -  10:24.58( -21.19 ) BEST TIME   5th placeJAG and JO cut
400 FREE - 4:56.34 
( -10.74 ) BEST TIME   5th place  JAG and JO cut Sectional cut


Hayley Fukai

800 FREE  -  11:13.22

200 BR - 3:01.66   ( -3.96 ) BEST TIME   2nd place


Zoe Philadelphia Kossak

200 IM -2:53.79  ( - 4.43 ) BEST TIME 

100 FREE - 1:12.62 ( - 1.06) BEST TIME 

Releah Cole

800 FREE  -  12:04.30 
18th place

400 FREE - 5:27.09

Soobin Moon 

100 FLY  - 1:24.72 

200 IM  - 2:57.27  

Alina Lee

50 FREE  - 37.17 


Boys 13-14 Years old in TOP 8


Reid Shorten 

200 FREE -2:12.27 
( - 5.28 ) BEST TIME 

100 FREE - 59.53 ( - 4.58) BEST TIME 

400 FREE -4:45.59  ( - 8.94 ) BEST TIME 

100 BACK - 1:14.09 ( - 7.34) BEST TIME 

100 FLY -1:09.89  ( - 7.11 ) BEST TIME 

50 FREE - 27.91 ( - 0.49) BEST TIME 


Alan Torres

800 FREE -10:40.01  
BEST TIME 


Jessie Park

800 FREE -10:28.12  
BEST TIME  JAG CUT


Leonid Pshegodskyy

200 FREE -2:26.57  BEST TIME 

100 FREE - 1:04.68  BEST TIME 

50 FREE -28.41   BEST TIME 


Jacob Rudner

100 FREE -1:05.79  
BEST TIME 

100 BR - 1:20.87 ( - 2.98) BEST TIME 

200 BR -2:56.52  ( - 17.39 ) BEST TIME 

100 FLY -1:13.37  ( - 5.96 ) BEST TIME 



Girls 15- 18 Years old


Amy Okada

800 FREE -9:49.71 

Janika Ho

800 FREE -10:26.52
400 IM - 5:27.52  BEST TIME  Team record 1st place

Bailey Greenberg

100 FREE - 1:07.37 ( - 3.65) BEST TIME 

200 FREE -2:29.40  ( - 14.32 ) BEST TIME 

100 BACK - 1:23.13 ( - 7.47) BEST TIME 

100 FLY -1:15.34  ( - 6.93 ) BEST TIME 

50 FREE - 30.77 ( - 1.33) BEST TIME 


Jaqueline Dumouchel


100 FREE - 1:06.70- BEST TIME

200 BR - 3:00.89 - BEST TIME

200 FREE -2:25.80  BEST TIME


Susu Harvey

100 BR - 1:28.58- BEST TIME

200 BR - 3:12.03 - BEST TIME


Kaleb Callahan Reyes

800 FREE -11:00.77


Summer Coxwell

100 FLY -1:26.80 BEST TIME


Boys 15 - 18 Years old

 

Tim Nguyen

100 BR - 1:17.66 - ( - 2.19 ) BEST TIME

200 IM - 2:27.14 - ( - 4.97 ) BEST TIME

100 FLY- 1:04.92 - ( - 1.64 ) BEST TIME
 

Andrei Voicu


400 IM - 5:00.01 - ( - 6.83) BEST TIME
1st place
800 FREE-9:42.25  - ( - 3.20 ) BEST TIME 2nd place

Eric Park


800 FREE -9:54.11  - 3rd place

Wyatt Feldman


100 BR - 1:18.05 - ( - 2.60 ) BEST TIME

200 BR - 2:50.15 - ( - 9.66 ) BEST TIME


Junie Park

800 FREE -10:29.36