Background-image
Partners
Royal+Swim+Sport+Store
Club+Level
Royal+Masters
Facebook
Arena
Level+2
Royal Places 8th and set 17 team records at June Age Group Champs (Buenaventura)

2015 June Age Group Champs @ Buenaventura.

Congratulations on a wonderfully successful June age group championship meet this past weekend. Royal finished an overall 8th place with 1183.5 points. Thank you to everyone, parents and swimmers, for your commitment to the relays. Congratulations on an amazing weekend Royal. Below you will find a list of all team records broken is included.

Meet results  HERE


Royal swim team June Age Group Champions

Amy Okada - won 50
100 and 200 FREE in 15-18 girls
Ellie Shorten - won 100 and 200 FREE in 11-12 girls
Leelee Marucci  
- won 100 BACK  in 9-10 girls
Judah Pardau
- won 50 BR in 9-10 boys

TEAM RECORDS

Ellie Shorten set
a NEWTEAM RECORD in 100 FREE   with time of 1:02.18
Ellie Shorten set a NEW TEAM RECORD in 200 FREE   with time of 2:16.25
Ellie Shorten set a NEWTEAM RECORD in 400 FREE   with time of 4:47.24

Ellie Shorten  set  NEW TEAM RECORD  in 800 FREE     with  time of 9:53.55
Leelee Marucci set a NEW TEAM RECORD in 100 BACK   with time of 1:21.32
Leelee Marucci set a NEW TEAM RECORD in 100 FLY   with time of 1:18.02
Judah Pardau set a NEW TEAM RECORD in 100 BR   with time of 1:24.16
Judah Pardau set a NEW TEAM RECORD in  50 BR   with time of 0:38.98
Amy Okada set a NEW TEAM RECORD in 100 BR   with time of 1:13.24

Amy Okada  set  NEW TEAM RECORD  in  100 Back     with  time of  1:07.50
Amy Okada set a NEW TEAM RECORD in 200 FREE   with time of 2:04.57  Junior National, National 18 and under LCM cut 
Irene Gil
 set  NEW TEAM RECORD  in 800 FREE     with  time of 10:04.92



Girls 9-10 in TOP 16

Leelee Marucci -   1st PLACE JAG CHAMPION  in the 100 backstroke with1:21.32

 

 
 

 
Leelee Marucci

100 M Backstroke     1:21.32  1st PLACE JAG CHAMPION TEAM RECORD
50 M Butterfly     35.03 
3rd PLACEJAG CHAMPION
100 M Butterfly     1:18.02   3rd PLACEJAG CHAMPIONTEAM RECORD
50 M Freestyle     32.31    5th place
200 M Freestyle     2:34.13   5th place
200 M Individual Medley     2:54.04  4th place



Katherine Torres
100 M Freestyle     1:18.11  
200 M Freestyle     2:44.37  
50 M Breaststroke     46.59   15th place
100 M Breaststroke     1:40.51   13th place
100 M Butterfly     1:31.19 
200 M Individual Medley     3:05.68  
11th place


Kayla Sinnock
50 M Freestyle     35.77   
50 M Backstroke     42.44    16th place
100 M Backstroke     1:28.68  9th place
50 M Butterfly     38.01  9th place
100 M Butterfly     1:30.79   16th place
200 M Individual Medley     3:11.70  



Stella Vass
50 M Freestyle     35.24 
100 M Freestyle     1:19.20   
200 M Freestyle     2:54.74  
50 M Backstroke     41.83  9th place
100 M Backstroke     1:34.15   
50 M Butterfly     43.28   


Katie
Almero 

50 M Freestyle     35.03
100 M Freestyle     1:19.04  
50 M Backstroke     41.38   
7th place


Katherine Holland
200 M Freestyle     2:51.73   
100 M Breaststroke     1:42.82   
50 M Butterfly     40.79   


Relays 9-10 girls

200 Free Relay    2:18.60  Set at Canyons Meet TEAM RECORD
Sinnock, Kayla G
Vass, Stella R
Torres, Katherine N
Marucci, Leelee N   

200 IM Relay    2:39.37
Almero, Katie K

Torres, Katherine N
Sinnock, Kayla G
Marucci, Leelee N       

 

 
  


Boys 9 -10 in TOP 16


Judah
Pardau 1st place JAG CHAMPION in the 50 breaststroke with 0:38.98
 

 
Judah
Pardau

50 M Breaststroke     38.98     1st PLACE JAG CHAMPION TEAM RECORD
100 M Breaststroke    1:24.16   
2nd PLACE JAG CHAMPION TEAM RECORD
50 M Freestyle     35.26   16th place
100 M Freestyle     1:15.16    14th place
200 M Freestyle     2:35.81   7th place
200 M Individual Medley   2:57.73  
6th place

Igor
Gloginic
50 M Backstroke     42.60 
100 M Backstroke     1:29.63  
11th place

Connor Osullivan

100 M Breaststroke     1:51.70

Girls 11-12 in TOP 16


Ellie Shorten

100 M Freestyle     1:02.18    1st PLACE JAG CHAMPION TEAM RECORD
200 M Freestyle     2:16.25  
1st PLACE JAG CHAMPION TEAM RECORD
400 M Freestyle     4:47.24  
3rd PLACE JAG CHAMPION TEAM RECORD
50 M Freestyle     29.62    3rd PLACE JAG CHAMPION
800 M Freestyle     9:53.55   8th place
50 M Backstroke     35.57    6th place


Julianna Penner

100 M Freestyle     1:09.50
400 M Freestyle     5:14.96
50 M Breaststroke     43.65   
100 M Breaststroke     1:32.96   
50 M Butterfly     34.99   
100 M Butterfly     1:17.36   

Giuliana Castro

50 M Freestyle     32.40   
100 M Freestyle     1:09.18   
200 M Freestyle     2:29.28 
400 M Freestyle     5:17.27  
50 M Butterfly     34.23   
100 M Butterfly     1:17.77  


Olivia Larwood

100 M Freestyle     1:16.61  
50 M Backstroke    36.51   12th place
100 M Backstroke     1:21.69  
50 M Butterfly     35.36   
100 M Butterfly     1:21.73   

Josephine Hein

50 M Freestyle     31.13   
100 M Freestyle     1:07.74   
50 M Breaststroke     42.07   

 
Kala Mor

50 M Breaststroke     44.36   
100 M Breaststroke     1:35.63 


Vakili Yasmine

50 M Freestyle     34.18  
50 M Breaststroke     43.67   

Kristina
Kobuki has swum in our Relays

Relays 11-12 GIRLS

 

 
200 Free Relay    2:04.22  new   TEAM RECORD
Hein, Josephine
Castro, Giuliana
Penner, Julianna

Shorten, Ellie
400 Free Relay    4:30.98  new   TEAM RECORD
Hein, Josephine
Castro, Giuliana
Penner, Juliann
Shorten, Ellie    
400 IM Relay    5:19.58  new   TEAM RECORD
Larwood, Olivia
Mor, Kala
Castro, Giuliana
Shorten, Ellie

200 Free R
elay    Relay Team 2
Vakili, Yasmine C
Mor, Kala
Larwood, Olivia
Kobuke, Kristina        2:19.58

 




Boys 11-12in TOP 16   

Hirota Inoki

50 M Freestyle    31.24   11th place
100 M Freestyle     1:06.90   
200 M Freestyle     2:27.20    16th place
400 M Freestyle     5:16.07  
50 M Breaststroke     41.05  10th place
100 M Breaststroke     1:28.51 



Joey Fukai
50 M Breaststroke     41.26  12th place
100 M Breaststroke     1:30.48   

 


Seiji Yamaguchi

200 M Freestyle     2:39.40   
50 M Backstroke     38.76   
100 M Backstroke     1:23.44  
50 M Breaststroke     42.68   
100 M Breaststroke     1:31.82   
50 M Butterfly     38.02  

Brannon Nazarian

50 M Freestyle     32.38   
400 M Freestyle     5:23.45   
50 M Backstroke     39.79   
100 M Backstroke     1:22.10 


Luke Gil
100 M Freestyle     1:12.74 
400 M Freestyle     5:29.13 


Elijah Kratchman
50 M Backstroke     40.46    -0.53 seconds

Benjamin Lee and Jonathan Frolov swam in our 11-12 boys relays

Girls 13-14 TOP 16

Alyssa Berman

50 M Freestyle     28.00   4th PLACE
100 M Freestyle     1:04.18   
200 M Freestyle     2:23.97  
100 M Butterfly     1:07.65    7th PLACE
200 M Butterfly     2:36.39 

 

 

Irene Gil
100 M Freestyle     1:07.97  
200 M Freestyle     2:22.74  
400 M Freestyle     4:57.16   
800 M Freestyle     10:04.92   13th PLACE TEAM RECORD
200 M Butterfly     2:39.19 
200 M Individual Medley     2:41.85
400 M Individual Medley     5:39.89 
  


Ella Fletcher
50 M Freestyle     30.19   
100 M Freestyle     1:06.78   
800 M Freestyle     10:10.90   
100 M Backstroke     1:16.18  
200 M Backstroke     2:41.36   


Hayley Fukai
50 M Freestyle     31.50   
100 M Freestyle     1:09.85   
200 M Backstroke     2:53.39   
100 M Breaststroke     1:24.71   15th PLACE
200 M Breaststroke     3:05.63 
200 M Individual Medley     2:49.53


Melissa Mejia
50 M Freestyle     30.92   
200 M Freestyle     2:32.80   
800 M Freestyle     10:59.35   


Kimberly Park
50 M Freestyle     30.23   
100 M Freestyle     1:04.55  


Emma Sainsbury-Carter

800 M Freestyle     10:30.47   
1500 M Freestyle    20:27.04    13th PLACE

Claire Dupont has swam in our relays

Relays 13-14 GIRLS

400 Free Relay    4:22.29 7th PLACE
Park, Kimberly
Gil, Irene
Fletcher, Ella
Berman, Alyssa

400 IM Relay    4:56.88  5th PLACE
Fletcher, Ella G
Fukai, Hayley Ann A
Berman, Alyssa H
Gil, Irene D           

200 Free Relay    1:58.47  5th PLACE
Fletcher, Ella G
Park, Kimberly C
Mejia, Melissa N
Berman, Alyssa H       

200 IM Relay    2:15.34  6th PLACE
Fletcher, Ella G
Fukai, Hayley Ann A
Berman, Alyssa H
Park, Kimberly C       

200 Free Relay    Relay Team B
Fukai, Hayley Ann A
Sainsbury-Carter, Emma B
Dupont, Claire A
Gil, Irene D        2:08.29

Boys 13-14 TOP 16


Reid Shorten 
50 M Freestyle     27.03   10th PLACE
100 M Freestyle     58.86  
13th PLACE
200 M Freestyle     2:10.07   13th PLACE
400 M Freestyle     4:41.25   
1500 M Freestyle     18:24.59    15th PLACE
200 M Backstroke     2:38.30  



Leonid Pshegodskyy
50 M Freestyle     28.54   
100 M Freestyle     1:03.71  

Girls 15-18 TOP 16

Amy Okada
50 M Freestyle     26.73    1st PLACE JAG CHAMPION
100 M Freestyle     59.26  
200 M Freestyle     2:04.57    1st PLACE JAG CHAMPION TEAM RECORD and Junior National, National 18 and under LCM cut
100 M Backstroke     1:07.50   
100 M Breaststroke     1:13.24    2nd PLACE JAG CHAMPION TEAM RECORD

Iris Jacobs

400 M Freestyle     5:05.80   
100 M Breaststroke     1:24.93   
200 M Breaststroke     3:06.88 
100 M Butterfly     1:12.60  
200 M Butterfly     2:38.33    11th PLACE

Taylor Fair

200 M Freestyle     2:21.12   
100 M Backstroke     1:12.66    15th PLACE
200 M Backstroke     2:39.35   

Bailey Greenberg  has swum in our relays

Boys 15-18 TOP 16

Eric Park

50 M Freestyle     26.01  
100 M Freestyle     57.35   
200 M Freestyle     2:06.42  
100 M Backstroke     1:06.39  
100 M Butterfly     1:03.31   
200 M Individual Medley     2:21.46  

Tim Nguyen

50 M Freestyle     25.21   9th PLACE
100 M Freestyle     57.86   
100 M Backstroke     1:08.61  
100 M Breaststroke     1:21.93  

Wyatt Feldman
100 M Breaststroke     1:15.11  
200 M Breaststroke     2:47.30  

Lorenzo Lau
50 M Freestyle     26.27   
100 M Freestyle     57.01   
200 M Freestyle     2:07.23   
100 M Breaststroke     1:18.14   
200 M Individual Medley     2:23.28   


Andrei Voicu

50 M Freestyle     26.99   
100 M Freestyle     58.50   
200 M Freestyle     2:05.30   
100 M Backstroke     1:05.59  
100 M Butterfly     1:03.75   

Relays 15 - 18 Boys

200 Free Relay   1:42.19 new   TEAM RECORD
Nguyen, Tim D
Voicu, Andrei
Park, Eric C
Lau, Lorenzo S