Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
Winter Junior Olympics in Las Vegas: 58 TOP 8 finishes!

 

Winter Junior Olympics in Las Vegas

 

After a successful weekend at December Club Champs in Pasadena, our Aquazot families packed up and made the trip across the desert to the 14 & under Winter Junior Olympics in Las Vegas. The cold and windy weather didn t bother the AZOT swimmers who all came ready to swim and brought home FIFTY EIGHT top 8 individual finishes! Aquazot swimmers did not stop there .they also brought home SEVENTEEN top 8 relay finishes !

 

 

Top 8 finishes

 

Girls 10 & under

Milan Bever 6th 50 free, 2nd 100 free, 1st 200 free, 1st 50 fly

Yen Dang 8th 50 back, 2nd 100 IM

Chloe Hickman 6th 50 back, 4th 100 breast, 5th 100 IM, 3rd 200 IM

Megan Schafer 8th 50 free

Lauren Zhou 1st 50 back, 1st 100 back, 4th 50 fly, 3rd 100 IM

Relays: 2nd 200 free - A team  (Schafer, Dang, Brahe, Milan)

   1st 200 medley - A team (Zhou, Hickman, Bever, Schafer)

           

Girls 11/12

Maggie McGuire 6th 50 free, 8th 100 free, 2nd 200 free, 1st 100 back, 1st 100 fly, 3rd 200 IM

Relays: 8th 200 free - A team (McGuire, Chaturvedi, Cebrian, Do)

7th 400 free - A team (McGuire, Cui, Chaturvedi, Cebrian)

8th 200 medley - A team (Cebrian, Chaturvedi, Yan, McGuire)

7th 400 medley - A team (Chaturvedi, Do, Schreiber, McGuire)

           

Girls 13/14

Malia Burce 6th 50 free

Kaitlyn Chu 5th 500 free, 6th 100 back, 2nd 400 IM

Katelyn Dang 3rd 100 free, 3rd 200 free, 5th 100 breast, 1st 100 fly

Nicole Harvey 7th 100 breast, 5th 200 breast

Grace Myers 4th 50 free, 5th 200 free, 2nd 200 back, 6th 200 IM, 1st 400 IM

Relays: 3rd 200 free - team A (Dang, Chu, Burce, Myers)

3rd 400 free - team A ( Dang, Cook, Buchwald, Burce)

1st 200 medley - team A (Myers, Harvey, Dang, Burce)

2nd 400 medley - team A (Chu, Harvey, Dang, Myers)

 

 

Boys 10 & under

Aaron Li 1st 100 back, 2nd 50 breast, 2nd 50 fly, 2nd 100 fly, 3rd100 IM

Daneel Polakoff  2nd 100 breast, 6th 100 fly, 6th 100 IM, 6th 200 IM

Relays: 2nd 200 free - team A (Li, Polakoff, Schmitt, Schmitt)

8th 200 medley - team A (Schmitt, Schmitt, Li, Polakoff)

 

Boys 11/12

Ben Cho 5th 50 free, 6th 50 back

Bryce Do 4th 100 breast, 2nd 100 IM, 1st 200 IM

Wyatt Kurtz 5th 500 free, 3rd 100 fly, 4th 200 IM

Andrew Leong 3rd 50 free, 5th 50 breast, 1st 50 fly, 1st 100 fly

Wesley Tsai 7th 50 breast

Relays: 7th 200 free - team A (Cho, Carlson, Kurtz, Leong)

3rd 400 free - team A (Cho, Tucci, Tsai, Kurtz)

1st 200 medley - team A (Easson, Kurtz, Leong, Cho)

1st 400 medley - team A (Tsai, Do, Leong, Easson)

6th 400 medley - team B (Tucci, Loo, Kurtz, Cho)

 

Congratulations to all the AZOT swimmers and coaches!