Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
Irvine Aquazots Sweep at the Winter Age Group Championship!

For the first time ever, the Aquazots dominated in both the girls and boys divisions to
swim over Mission Viejo by 725.5 points. Two Southern California Relay records and
one National Relay record were broken by the 11-12 boys. The team of Thomas Smith,
Ken Takahashi, Justin Hanson and Mathew Wong broke the Southern California record
in the 200 medley relay by .14 and just missed the National record by .09. They also
combined to destroy both the National and Southern California 400 medley relay by
1.87 and 3.15 seconds respectively.
 
Other Azots who scored for the team were:
 
 
10 & Under Girls:
 
Nicole Lin 7th 50 free, 8th 100 free, 10th 50 back, 2nd 50 breast, 2nd 100 breast, 3rd 100 IM
 
Sydney Okubo 4th 50 back, 3rd 100 back, 3rd 50 fly, 2nd 100 fly, 9th 100 IM, 5th 200 IM
 
200 Free Relay 3rd Sydney Okubo, Samantha Colleran, Yan Zhang, Nicole Lin
 
200 Medley Relay 8th Samantha Colleran, Nicole Lin, Sydney Okubo, Yan Zhang
 
 
10 & Under Boys:
 
Henry Wilde 6th 50 free, 9th 100 free, 10th 50 back, 8th 100 back, 7th 50 breast,11th 50 fly, 9th 100 IM
 
200 Free Relay 7th Grant Sheen, Morgan Cortens, Michael Wu, Henry Wilde
 
11-12 Girls:
Daniela Georges 1st 50 free, 2nd 100 free, 1st 50 back, 1st 100 back, 2nd 100 fly, 1st100 IM
 
Isis Choi 7th 50 back, 5th 100 back, 10th 100 fly, 12th 100 IM, 9th 200 IM
 
Natalie Wilde 11th 50 back, 15th 100 back
 
200 Free Relay 8th Isis Choi, Zilin Zhou, Natalie Wilde, Daniela Georges
 
200 Medley Relay 6th Natalie Wilde, Isis Choi, Daniela Georges, Zilin Zhou
 
400 Medley Relay 7th Natalie Wilde, Isis Choi, Daniela Georges, Zilin Zhou
 
11-12 Boys:
Matthew Wong 1st 50 free, 1st 100 free, 1st 200 free, 1st 500 free, 2nd 100 IM, 2nd200 IM
 
Thomas Smith 3rd 50 free, 1st 50 Back, 1st 100 Back, 3rd 100 IM, 4th 200 IM
 
Justin Hanson 5th 50 free, 4th 100 free, 5th 200 free, 3rd 50 fly, 2nd 100 fly, 3rd 200 IM
 
Ken Takahashi 2nd 200 free, 2nd 500 free, 1st 100 breast, 1st 100 IM, 1st 200 IM
 
Daniel Tran 12th 50 back, 13th 100 back, 16th 200 IM
 
Taylor Cortens 13th 50 back
 
Ryan Do 16th 50 back, 8th 50 breast, 5th 100 breast, 13th 50 fly, 14th 100 fly, 15th 200 IM
 
Tyler Lin 1st 50 breast, 2nd 100 breast
 
 
Will Hofstadter 5th 50 breast, 7th 100 breast
 
Giorgio Weismann 10th 50 breast, 9th 100 breast
 
Timmy Hanson 14th 100 breast, 8th 50 fly, 8th 100 fly, 10th 100 IM, 13th 200 IM
 
200 Free Relay 1st Justin Hanson, Thomas Smith, Ken Takahashi, Matthew Wong
       7th Timmy Hanson, Tyler Lin, Andrew Knoell, Will Hofstadter
 
400 Free Relay 1st Matthew Wong, Ken Takahashi, Thomas Smith, Justin Hanson
 
       5th Ryan Do, Tyler Lin, Will Hofstadter, Timmy Hanson
 
200 Medley Relay 1st Thomas Smith, Ken Takahashi, Justin Hanson, Matthew Wong
                         (New SCS record)
       4th Daniel Tran, Tyler Lin, Timmy Hanson, Will Hofstadter
 
400 Medley Relay 1st Thomas Smith, Ken Takahashi, Justin Hanson, Matthew Wong
                        (New SCS and National Age Group record)
       5th Daniel Tran, Tyler Lin, Timmy Hanson, Will Hofstadter




13-14 Girls:
Brynne Wong 8th 50 free, 10th 100 fly
 
Ellen Naruse 2nd 1000 free, 4th 100 back, 4th 200 back, 9th 200 IM, 5th 400 IM
 
Annie Tran 9th 100 back, 9th 100 fly
 
200 Free Relay 3rd Brynne Wong, Ellen Naruse, Annie Tran, Alexandra Namba
 
400 Free Relay 8th Ellen Naruse, Brynne Wong, Annie Tran, Alexandra Namba
 
800 Free Relay 7th Ellen Naruse, Alexandra Namba, Kennedy Wells, Annie Tran
 
200 Medley Relay 3rd Ellen Naruse, Isabel Thiessen, Brynne Wong, Annie Tran
     10th Taylor Wise, Marina Coskinas, Alexandra Namba, Kennedy Wells
 
400 Medley Relay 7th Annie Tran, Isabel Thiessen, Brynne Wong, Ellen Naruse
     10th Taylor Wise, Marina Coskinas, Alexandra Namba, Kennedy Wells

13-14 Boys:
Michael Schiffer 1st 50 free, 8th 100 free, 2nd 200 free, 2nd 100 breast, 2nd 200 IM
 
James Walters 3rd 50 free, 2nd 100 free, 2nd 100 fly
 
Anthoney Tsou 4th 100 free, 3rd 200 free, 2nd 100 back, 2nd 200 back, 4th 100 fly, 3rd 200 IM
 
Liam Karas 9th 200 free, 8th 100 back, 6th 200 back, 6th 100 breast, 8th 200 breast
 
Paul Sigler 7th 500 free, 4th 1000 free, 3rd 1650 free
 
Jack Knoell 8th 1650 free
 
Corey Okubo 1st 100 back, 1st 200 back, 1st 100 fly, 1st 200 fly, 1st 200 IM, 1st 400 IM
 
Christian Garkani 3rd 100 back, 7th 200 IM
 
Christian Alonte 9th 200 fly
 
200 Free Relay 1st Christian Garkani, James Walters, Michael Schiffer, Corey Okubo
       4th Anthoney Tsou, Samuel Lee, Liam Karas, Jack Knoell
 
400 Free Relay 1st Corey Okubo, Anthoney Tsou, Michael Schiffer, James Walters
       6th Liam Karas, Samuel Lee, Minku Son, Christian Alonte
 
800 Free Relay 1st Corey Okubo, Michael Schiffer, Anthoney Tsou, Christian Garkani
       6th James Walters, Samuel Lee, ??? , Jack Knoell
       9th Christian Alonte, Liam Karas, Roberto Weismann, Minku Son
 
200 Medley Relay 1st Anthoney Tsou, Michael Schiffer, Corey Okubo, James Walters
       5th Minku Son, Liam Karas, Christian Alonte, Samuel Lee
 
400 Medley Relay 1st Anthoney Tsou, Michael Schiffer, Corey Okubo, Christian Garkani
       6th Minku Son, Liam Karas, Christian Alonte, James Walters

15 & Over Girls:
Maggie Hofstadter 3rd 50 free, 1st 100 back, 3rd 200 back
 
Stephanie Schlobohm 4th 50 free, 7th 100 free, 3rd 100 back, 1st 200 back, 1st 100 fly
 
Lauren Parrett 5th 50 free, 4th 200 free, 3rd 500 free, 3rd 200 breast, 3rd 200 IM
 
Rosalie Thiessen 7th 50 free, 5th 100 breast, 1st 200 fly, 5th 200 IM
 
Erin Parrett 9th 50 free
 
Molly Jubas 10th 50 free, 10th 100 free, 8th 200 free, 7th 500 free, 3rd 1000 free, 3rd 1650 free
 
Olivia Evans 3rd 100 free, 6th 200 free, 4th 100 fly, 9th 200 fly, 3rd 200 IM, 4th 400 IM
 
Megan Rankin 1st 200 free, 1st 500 free, 1st 1000 free, 10th 200 fly, 7th 200 IM, 1st400 IM
 
Kendall Brown 8th 500 free, 4th 1000 free, 2nd 1650 free, 9th 100 fly, 6th 200 fly, 3rd400 IM
 
Ieva Galinyte 7th 1000 free
 
Natalie Wong 8th 1000 free, 4th 1650 free, 6th 100 fly, 4th 200 fly
 
Sophie Shiba 6th 100 back
 
Brooke Wanser 5th 200 back, 2nd 400 IM
 
Erica Taylor 3rd 100 breast, 5th 200 breast, 10th 200 IM, 8th 400 IM
 
Laura Liu 9th 100 breast, 9th 200 breast
 
Maddie Golison 10th 200 breast, 10th 100 fly, 2nd 200 fly, 10th 400 IM
 
Nicole Buck 5th 200 fly, 6th 400 IM
 
200 Free Relay 2nd Lauren Parrett, Stephanie Schlobohm, Maggie Hofstadter, Nicole Buck
       6th Janey Jubas, Maddie Golison, Erin Parrett, Laura Liu
 
400 Free Relay 1st Lauren Parrett, Stephanie Schlobohm, Nicole Buck, Megan Rankin
       4th Maggie Hofstadter, Molly Jubas, Olivia Evans, Brooke Wanser
       7th Rosalie Thiessen, Maddie Golison, Laura Liu, Kendall Brown
 
800 Free Relay 2nd Megan Rankin, Nicole Buck, Molly Jubas, Stephanie Schlobohm
       3rd Olivia Evans, Ieva Galinyte, Kendall Brown, Brooke Wanser
       5th Maddie Golison, Maggie Hofstadter, Rosalie Thiessen, Lauren Parrett
        8th Natalie Wong, Sophie Shiba, Janey Jubas, Alexandra Dickens
 
200 Medley Relay 1st Stephanie Schlobohm, Lauren Parrett, Rosalie Thiessen, Olivia Evans
        2nd Maggie Hofstadter, Erica Taylor, Megan Rankin, Molly Jubas
        5th Nicole Buck, Laura Liu, Maddie Golison, Erin Parrett
        6th Sophie Shiba, Janey Jubas, Natalie Wong, Alexandra Dickens
 
400 Medley Relay 1st Stephanie Schlobohm, Lauren Parrett, Rosalie Thiessen, Oliva Evans
        2nd Maggie Hofstadter, Erica Taylor, Megan Rankin, Nicole Buck
        6th Sophie Shiba, Laura Liu, Maddie Golison, Molly Jubas
        9th Kendall Brown, Alexandra Dickens, Natalie Wong, Janey Jubas

15 & Over Boys:
Matt Berry 1st 50 free, 1st 100 free, 8th 100 fly
 
Brett Maus 7th 50 free
 
Cameron Price 5th 200 free, 2nd 500 free, 3rd 100 breast, 1st 200 breast, 1st 200 IM, 1st 400 IM
 
Martin Vanek 2nd 100 back, 1st 100 fly
 
Justin Chen 4th 100 back, 2nd 200 back, 6th 100 fly, 5th 200 fly
 
Lyndon Tran 1st 100 breast, 5th 200 breast
 
Justin Nguyen 10th 100 breast
 
200 Free Relay 2nd Matt Berry, Martin Vanek, Brett Maus, Justin Chen
       10th Justin Nguyen, Austin Beyaoju, Xiang Cheng Wang, Donald Callender
 
400 Free Relay 1st Matt Berry, Martin Vanek, Cameron Price, Brett Maus
       7th Justin Chen, Justin Nguyen, Austin Beyaoju, Xiang Cheng
Wang
 
800 Free Relay 3rd Martin Vanek, Brett Maus, Matt Berry, Cameron Price
       7th Justin Chen, Donald Callender, Justin Nuyen, Xiang Cheng Wang
 
200 Medley Relay 1st Martin Vanek, Cameron Price, Justin Chen, Matt Berry
 
400 Medley Relay 1st Martin Vanek, Cameron Price, Justin Chen, Matt Berry