Background-image
Team Arkansas Represented Well at 14 & U Central Zones

Arkansas Swimming was represented by 39 athletes at the Central Zone 14 & U Championships held at the Rochester MN Recreation Center August 4th thru the 6th.  Team Arkansas, the smallest team, scored 7 out of 9; ahead of Team North Dakota and South Dakota Zone Team and just 83 points behind 6th place Missouri Valley Swimming who was represented by 10 more athletes than Team Arkansas.  Team Minnesota represented well as host and as high score followed by Team Ohio Swimming, Team Iowa Zone Team, Ozark Rochester Zones Team and then Midwestern Swimming in 5th.

Cassie Moses, SPA, was Team Arkansas high point scorer who was tied for 4th for the 13-14 Girls scoring 83 points.

Records:

Kristina Games, CASC, set a LSC record and placed 2nd in the 11 & 12 50m Free in 28.02 which was held previously by Cassie Moses set last year at the MEGA Zones.

On the Podium:

Kristina Games, CASC, 11 & 12 Girls 50m Free, 2nd

Sidni Meister, BZRK, 11 & 12 Girls 50m Back, 8th

Lienfang Yu, NWAA, 11 & 12 Girls 200m Breast, 8th

Cassie Moses, SPA, 13 & 14 Girls 50m Free, 3rd

Cassie Moses, SPA, 13 & 14 Girls 100m Free, 7th

Cassie Moses, SPA, 13 & 14 Girls 50m Back, 3rd

Cassie Moses, SPA, 13 & 14 Girls 100m Back, 7th

Cassie Moses, SPA, 13 & 14 Girls 200m Back, 7th

Aubree Brouwer, BZKR, 13 & 14 Girls 100m Breast, 5th

Cassie Moses, SPA, 13 & 14 Girls 50m Fly, 4th

John Isaac Majors, LRAD, 11 & 12 Boys 50m Free, 4th

Youssef Bahgat, LRAD, 11 & 12 Boys 100m Free, 7th

John Isaac Majors, LRAD, 11 & 12 Boys 100m Free, 8th

Youssef Bahgat, LRAD, 11 & 12 Boys 400m Free, 3rd

Youssef Bahgat, LRAD, 11 & 12 Boys 800m Free, 2nd

Will Sims, CASC, 11 & 12 Boys 800m Free, 7th

John Isaac Majors, LRAD, 11 & 12 Boys 50m Fly, 4th

Youssef Bahgat, LRAD, 11 & 12 Boys 100m Fly, 4th

Will Sims, CASC, 11 & 12 Boys 200m Fly, 6th

Youssef Bahgat, LRAD, 11 & 12 Boys 400m IM, 2nd

Ben Hines, BZKR, 13 & 14 Boys 50m Free, 1st

Ben Hines, BZKR, 13 & 14 Boys 100m Free, 1st

Ben Hines, BZKR, 13 & 14 Boys 200m Free, 5th

Ben Hines, BZKR, 13 & 14 Boys 50m Back, 8th

Andrew Rogers, LRAD, 13 & 14 Boys 200m Back, 7th

Will Little, JETS, 13 & 14 Boys 200m Breast, 8th

Ben Hines, BZKR, 13 & 14 Boys 50m Fly, 2nd

Andrew Rogers, LRAD, 13 & 14 Boys 200m Fly, 7th