Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
Irvine Aquazots takes 3rd place overall at the JUNE AGE GROUP INVITATIONAL

Irvine Aquazots earned an impressive 3rd place overall finish this past weekend at the June Age Long Course Championships at Woollett Aquatics Center in Irvine ! The AZOT swimmers were back for finals in every event with the 13-14 boys dominating and taking spots 1-5 in the 200 IM!! Numerous swimmers finished top 8 and top 16 and FIVE team records were broken!

RECORDS

Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay((Jaime Dang, Emily Jiang, Daniela Georges, Brynne Wong) 
4:05.08

Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay (Jaime Dang, Emily Jiang, Daniela Georges, Ellen Naruse) 8:51.39

Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Corey Okubo 4:10.17

Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly Corey Okubo 59.10

Boys 13-14 200 LC Meter IM Corey Okubo 2:12.50

Gold medal swims

Corey Okubo (13-14) 1st place in 400 Free (4:10.17) , 100 Butterfly (59.10), 200 IM (2:12.50), 100 Backstroke (1:02.69), 200 Backstroke (2:11.90), 200 Butterfly (2:06.37)

Nicole Linn (11-12) 1st place 50 Breaststroke (37.85)

Ellen Naruse (13-14) 1st place in 1500 Freestyle (17:58.15)

Justin Hanson (11-12) 1st place in 400 Freestyle (4:33.43) and in 200 IM (2:26.67)

Matthew Wong (13-14) 1st place in 200 Freestyle (2:04.26)

Michael Shiffer (13-14) 1st place 100 Breaststroke (1:12.49), 200 Breaststroke (2:34.45), 400 IM (4:47.37)

Paul Sigler (13-14) 1st place in 800 Freestyle (9:15.14) and 1500 Freestyle (17:26.21)

Azot "A" relay teams finished first in 8 events:

13-14 girls in 400 & 800 Freestyle relay (4:05.08 & 8:51.39),

11-12 boys 200 IM relay (2:10.14),

13-14 boys 200 Freestyle (1:45.52), 400 Freestyle (3:49.64), 800 Freestyle (8:23.29), 200 Medley (1:58.21), 400 Medley (4:13.34)

Top 8 Finishers

Sydney Okubo (10&under) 100 Backstroke (4th) , 50 Breaststroke (4th), 50 Butterfly (3rd), 100 Butterfly (2nd ), 200 IM (5th )

Nicole Lin (11-12) 100 Breaststroke (2nd )

Daniela Georges (13-14) 50 Freestyle (5th ), 100 Freestyle (4th ) , 200 Freestyle (5th )

Jaime Dang (13-14) 50 Freestyle (6th), 100 Freestyle (2nd), 200 Freestyle (3rd), 100 Butterfly (5th)

Emily Jiang (13-14) 200 Freestyle (6th), 100 Breaststroke (7th), 200 IM (8th), 400 IM (2nd)

Ellen Naruse (13-14) 400 Freestyle (7th), 200 IM (9th), 200 Backstroke (5th)

Brynne Wong (13-14) 100 Butterfly (7th)

Annie Tran (13-14) 200 Butterfly (5th)

Erin Parrett (15 & over) 50 Freestyle (4th)

Angela Lee (15 & over) 200 Freestyle (6th), 400 Freestyle (5th), 100 Butterfly (4th), 200 Butterfly (3rd), 200 IM (4th), 400 IM (2nd)

Henry Wilde (10 & under) 50 Freestyle (6th), 100 Freestyle (8th), 100 Backstroke (6th), 50 Breaststroke (7th), 50 Butterfly (8th)

Will Hofstadter (11-12) 50 Freestyle (6th), 200 Freestyle (5th), 50 Breaststroke (3rd), 100 Breaststroke (5th)

Taylor Cortens (11-12) 50 Freestyle (8th), 50 Backstroke (3rd), 100 Backstroke (5th), 50 Butterfly (7th), 100 Butterfly (7th)

Justin Hanson (11-12) 100 Freestyle (2nd), 100 Butterfly (2nd)

Ryan Do (11-12) 100 Freestyle (8th), 50 Backstroke (4th), 100 Backstroke (6th), 100 Breastroke (7th), 50 Butterfly (5th)

Timmy Hanson (11-12) 400 Freestyle (6th), 100 Butterfly (4th), 200 IM (6th)

Giorgio Weisman (11-12) 50 Breaststroke (2nd)

Stephen Yang (11-12) 50 Butterfly (4th)

Liam Karas (13-14) 50 Freestyle (2nd), 100 Freestyle (2nd), 100 Breaststroke (3rd), 100 Breaststroke (7th), 200 IM (5th), 200 Backstroke (2nd)

Michael Shiffer (13-14) 50 Freestyle (3rd), 200 Freestyle (2nd), 200 IM (2nd)

Hoon Lee (13-14) 50 Freestyle (6th)

Paul Sigler (13-14) 200 Freestyle (3rd), 400 Freestyle (3rd)

Mathew Wong (13-14) 400 Freestyle (2nd), 100 Breaststroke (4th), 200 IM (4th), 400 IM (3rd)

Ken Takahashi (13-14) 400 Freestyle (4th), 100 Breaststroke (3rd) 200 IM (3rd), 200 Breaststroke (2nd), 200 Butterfly (2nd), 400 IM (2nd)

Devon Gavigan (13-14) 1500 Freestyle (8th)

Thomas Smith (13-14) 100 Backstroke (6th), 200 Backstroke (5th)

Tyler Lin (13-14) 100 Breaststroke (6th), 200 Breaststroke (7th)

Seventeen relays also finished in top 8.

Top 16 Finishers

Daniela Georges (13-14) 100 Backstroke (9th), 100 Butterfly (9th), 200 Backstroke (10th)

Brynne Wong (13-14) 50 Freestyle (10th)

Emily Jiang (13-14) 100 Freestyle (9th), 100 Butterfly (10th)

Karli Thuen (13-14) 400 Freestyle (9th)

Jaime Dang (13-14) 400 Freestyle (13th)

Annie Tran (13-14) 100 Backstroke (15th), 100 Butterfly (16th)

Bridgitte M Kwong (13-14) 200 Breaststroke (9th), 400 IM (11th)

Ieva Galinyte (15 & over) 400 Freestyle (14th), 800 Freestyle (10th)

Sophie Shiba (15 & over) 200 Backstroke (16th)

Janey Jubas (15 & over) 100 Breaststroke (13th)

Henry Wilde (10 & under) 50 Backstroke (9th)

Long Dang (10 & under) 50 Breaststroke (10th)

Stephen Yang (11-12) 50 Freestyle (9th)

Will Hofstadter (11-12) 100 Freestyle (9th), 200 IM (13th)

Andrew Knoell (11-12) 50 Backstroke (11th), 100 Backstroke (12th)

Chase Brown (11-12) 50 Backstroke (14th)

Timmy Hanson (11-12) 100 Breaststroke (10th)

Giorgio Weisman (11-12) 50 Breaststroke (13th), 100 Butterfly (14th), 200 IM (11th)

Hoon Lee (13-14) 100 Freestyle (10th), 100 Butterfly (16th), 200 IM (10th), 200 Breaststroke (14th)

Paul Sigler (13-14) 100 Freestyle (11th), 200 IM (14th)

Christian Alonte (13-14) 200 Freestyle (9th), 100 Butterfly (9th), 400 IM (10th)

Thomas Smith (13-14) 400 Freestyle (12th)

Christian Garkani (15 & over) 50 Freestyle (13th), 100 Freestyle (11th),100 Backstroke (12th)

Thomas Patten (15 & over) 50 Freestyle (15th)

Donald Callender (15 & over) 200 Backstroke (12th)

Jack Knoel (15 & over) 200 Backstroke (13th)

Austin Beyaoju (15 & over) 100 Breaststroke (14th), 200 Breaststroke (15th)

Devon Gavigan (13-14) 800 Freestyle (14th)

GO AZOTS!!!!