Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
Aquazots: A Big part of America's Swim Team

Aquazots: A Big part of “America’s Swim Team”

 

Southern California Swimming Top 16 and USA Swimming Top 10 lists are posted. Aquazots are among the best in not only Southern California, but nationally as well. And, as our swimmers get ready to embark on a new swim season its important to remember why they train so hard up to 6 days a week.  To be successful…which they are!!!

 Aquazot offers swimmers quality coaching, training and a foundation of teamwork. They drive each other to work hard in practice and cheer each other on as they race their events.  Watching the CA/NV Gold Sectionals streaming SwimNetwork videos, the team stands out!  Large crowds of swimmers gathered to cheer each swimmer on to victory; the best part was you could hear their cheers even if they weren’t in front of the microphones.  That’s real team spirit.  As you may know, Aquazots won Sectionals and Brian Pajer, head coach, was awarded “Coach of the Meet.”

 The first swim meets of 2010-11 Short Course are coming up and it is important to acknowledge the success Aquazots have had and will continue to have as they continue swimming.  Following is a list of swimmers who have made the lists.  In fact many of the swimmers were ranked number one in one or more events.  It is also important to note that some swimmers even made two age group Top 16 lists, which is not easy to do.  One special note—only one swimmer on the team made their respective Top 16 list in every event category and even a few National Top 10 times.  Congratulations to Justin Hanson for being an all around strong swimmer.  Congratulations to all that made the list, you are all a big part of “America’s Swim Team” and you should be proud to call yourselves Aquazots.

 

Southern California Swimming Top 16:
 
Girls 10 & Under
Sydney Okubo: 100 Back10th Place, 50 Fly 12th Place, 100 Fly 10th Place
Boys 10 & Under
Henry Wilde: 50 Free 9th Place, 100 Free 5th Place, 50 Back 12th Place, 100 Back 14th Place
Girls 11/12
Daniela Georges:** 50 Free 8th Place, 100 Free 13th Place, 50 Back 5th Place, 100 Back 6th Place, 50 Fly 8th Place, 100 Fly 4th Place
Nicole Lin: 50 Breast 7th Place
Boys 11/12
Connor Brown: 50 Free 6th Place, 100 Free 3rd Place, 200 Free 2nd Place, 400 Free 1st Place, 200 IM 12th Place
Taylor Cortens: 50 Back 16th Place, 100 Back 16th Place
Ryan Do: 50 Back 9th Place, 100 Back 12th Place, 50 Breast 14th Place, 100 Breast 12th Place, 200 IM 13th Place
Will Hofstadter: 50 Breast 8th Place
Justin Hanson: 50 Free 5th Place, 100 Free 8th Place, 200 Free 4th Place, 400 Free 3rd Place, 50 back 10th Place, 100 Back 8th Place, 50 Breast 2nd Place, 100 Breast 9th Place, 50 Fly 2nd Place, 100 Fly 3rd Place, 200 IM 3rd Place
Timmy Hanson: 50 Fly 6th Place, 100 Fly 6th Place
Giorgio Weismann: 50 Breast 4th Place, 100 Breast 9th Place
Stephen Yang: 50 Fly 8th Place
Girls 13/14
Jamie Dang:** 50 Free 10th Place, 100 Free 3rd Place, 200 Free 11th Place, 100 Fly 7th Place
Daniela Georges:** 50 Free 5th Place, 100 Free 10th Place, 200 Free 14th Place, 100 Back 9th Place, 100 Fly 8th Place
Emily Jiang: 100 Free 16th Place, 200 IM 14th Place, 400 IM 10th Place
Ellen Naruse: 400 Free 11th Place, 800 Free 7th Place, 1500 Free 4th Place, 100 Back 10th Place, 200 Back 12th Place
Brynne Wong: 100 Fly 4th Place
Boys 13/14
Liam Karas: 50 Free 3rd Place, 100 Free 6th Place, 200 Free 15th Place, 100 Back 7th Place, 200 Back 10th Place, 200 IM 16th Place
Samuel Lee: 50 Free 15th Place
Corey Okubo: 200 Free 5th Place, 400 Free 2nd Place, 100 Back 3rd Place, 200 Back 1st Place, 200 Breast 5th Place, 100 Fly 1st Place,   200 Fly 1st Place, 200 IM 1st Place, 400 IM 1st Place
Michael Schiffer:** 50 Free 11th Place, 100 Breast 7th Place, 200 Breast 4th Place, 200 IM 5th Place, 400 IM 6th Place
Paul Sigler: 800 Free 8th Place, 1500 Free 4th Place
Thomas Smith:   100 Back 10th Place, 200 Back 11th Place
Ken Takahashi: 100 Breast 14th Place, 200 Breast 10th Place, 200 IM 9th Place,        400 IM 7th Place
Anthoney Tsou: 100 Back 13th Place, 200 Back 14th Place,
Matthew Wong: 200 Free 16th Place, 400 Free 10th Place, 200 IM 15th Place, 400 IM 16th Place
Girls 15/16
Kendall Brown: 400 Free 14th Place, 800 Free 6th Place, 1500 Free 4th Place, 200 Back 12th Place, 200 Fly 6th Place, 200 IM 14th Place, 400 IM 4th Place
Dayae Choi: 50 Free 3rd Place, 100 Free 1st Place, 200 Free 10th Place, 100 Back 16th Place, 100 Fly 4th Place
Jamie Dang:** 50 Free 16th Place, 100 Free 14th Place, 100 Fly 10th Place
Maggie Hofstadter: 100 Back 8th Place
Megan Rankin: 100 Free 10th Place, 200 Free 1st Place, 400 Free 1st Place,  800 Free 1st Place, 1500 Free 1st Place,200 Fly 2nd Place, 200 IM 2nd Place, 400 IM 2nd Place
Stephanie Schlobohm: 50 Free 11th Place, 200 Free 11th Place, 100 Back 1st Place, 200 Back 3rd Place
Brooke Wanser: 100 Breast 11th Place, 200 Breast 3rd Place, 200 IM 6th Place
Boys 15/16
Jack Descombes: 50 Free 5th Place, 100 Back 7th Place, 100 Fly 8th Place
Michael Hauss: 100 Free 4th Place, 200 Free 1st Place, 400 Free 10th Place, 800 Free 15th Place, 1500 Free 8th Place, 200 Fly 5th Place,         400 IM 11th Place
Jared Namba: 200 Fly 15th Place, 200 IM 7th Place, 400 IM 16th Place
Michael Schiffer:** 100 Breast 16th Place, 200 Breast 6th Place, 200 IM 12th Place
Josh Smith: 50 Free 7th Place, 100 Free 3rd Place, 100 Back 1st Place, 200 Back 3rd Place, 200 IM 11th Place
Chris Wong: 100 Free 6th Place, 200 Free 6th Place, 100 7th Place, 100 Fly 7th Place, 200 Fly 7th Place, 200 IM 5th Place, 400 IM 6th Place
Girls 17/18
Aya Fujimura: 200 Fly 12th Place
Sarah Furgatch:  200 Free 15th Place, 200 Breast 10th Place, 200 IM 13th Place, 400 IM 15th Place
Molly Jubas: 400 Free 12th Place, 800 Free 9th Place, 1500 Free 8th Place
Kelsey Larson: 200 Breast 11th Place
Angela Lee: 400 IM 16th Place
Casey Mims:  100 Breast 5th Place, 200 Breast 2nd Place, 200 IM 9th Place, 400 IM 8th Place
Andrea Reigel:  100 Free 4th Place, 200 Free 6th Place, 100 Back 4th Place, 200 Back 3rd Place, 200 IM 5th Place
Morgan Sprosty: 100 Back 16 th Place, 100 Fly 13th Place
Erica Taylor: 200 Breast 16th Place
Samantha Taylor: 100 Back 12th Place
Boys 17/18
Garrett Larson: 100 Breast 8th Place, 200 Breast 10th Place, 200 IM 5th Place
Cameron Price: 100 Breast 12th Place, 200 Breast 5th Place, 400 IM 12th Place
 
 **Indicates Top 16 in two age groups.
 
National Top 10
 
11 Year Olds
Timmy Hanson: 200 Free 9th Place 1500 Free 2nd Place, 50 Fly 7th Place, 100 Fly 4th Place, 200 Fly 1st Place, 200 IM 7th Place, 400 IM 4th Place
12 Year Olds
Justin Hanson: 1500 Free 5th Place, 200 Fly 4th Place, 400 IM 8th Place
 
13 Year Olds
Ken Takahashi: 200 Breast 9th Place, 200 IM 8th Place, 400 IM 7th Place
 
14 Year Olds
Corey Okubo: 100 Fly 5th Place, 200 Fly 1st Place, 200 IM 8th Place, 400 IM 5th Place
 
16 Year Olds
Megan Rankin: 400 Free 7th Place, 800 Free 8th Place, 1500 Free 4th Place, 200 Fly 9th Place
Brooke Wanser: 200 Breast 6th Place
Michael Hauss: 200 Free 7th Place
 
17 Year Olds
Casey Mims: 100 Breast 9th Place, 200 Breast 3rd Place
 
GO AZOT!!