Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
Senior Invitational Meet at Cal Lutheran

 

 

     Irvine Aquazots competed in the SCS Senior Invite Meet on October 23-24 which was hosted by the Conejo Simi Aquatics Club at the Samuelson Aquatics Center in Thousand Oaks . Many top 8 and top 16 finishes were earned and Junior National Bonus times, Sectionals and Sectional Bonus times were also achieved!


2010 SCY Junior Nationals Bonus Times:

Dayae Choi (16)  1st in 200 Yard Freestyle  (01:53.6), 2nd in 200 Yard IM (02:08.7), 1st in 50 Yard Freestyle (24.34)

Megan Rankin (16) 2nd in 400 Yard IM (04:31.0), 3rdin 500 Yard Freestyle  (05:01.8)


Sectionals Times:

Kendall  Brown (16) 4th in  1000 Yard Freestyle (10:27.4), 7th in 200 Yard Backstroke (02:11.3) and 500 Yard Freestyle (05:07.6), 8th in 400 Yard IM (04:36.3), 16th in 200 Yard Freestyle (01:58.5)

Dayae Choi (16)  5th in 100 Yard Breaststroke (01:08.9), 8th 500 Yard Freestyle (05:08.0), 10th in 100 Yard Butterfly (01:00.02) and 400 Yard IM (04:37.2)

Jaime Dang (15) 9th in 100 Yard Butterfly (59.74), 12th in 100 Yard Freestyle (54.99)

Jack DesCombes(16) 6th in 50 Yard Freestyle (22.24)

Olivia Evans (17) 6th in 100 Yard Backstroke (01:01.0)

Daniela Georges (13) 4thin  50 Yard Freestyle (24.72), 6th in 100 Yard Freestyle  (53.6), 7th in 100 Yard Butterfly (59.65)

Brittany Kahn (13) 11th in 1000 Yard Freestyle (10:41.5),  18th 400 Yard IM (04:42.7)

Jared Namba (16) 3rd 100 Yard Backstroke (53.93), 4th in 200 Yard IM (01:58.1), 6th in 50 Yard Freestyle (22.24), 9th in 100 Yard Butterfly (53.64) and in 200 Yard Butterfly (01:59.4), 10th in 200 Yard Freestyle (01:46.1)

Corey Okubo (15) 3rd in 200 Yard Butterfly (01:55.1), 200 Yard IM (01:57.3), and 400 Yard IM (04:09.0), 4th in 100 Yard Backstroke (53.99), 5th in 200 Yard Backstroke (01:58.2), 6th in 200 Yard Backstroke (53.18) and 500 Yard Freestyle (04:45.0)

Erin Parrett (16) 11th in 50 Yard Freestyle (25.38)

Megan Rankin (16) 2nd in 1000 Yard Freestyle (10:21.7), 7th in 200 Yard IM (02:12.0), 9th in 200 Yard Freestyle (01:55.7)

Michael Shiffer (15) 5th in 200 Yard Breaststroke (02:14.0)

Josh Smith (16) 5th in 50 Yard Freestyle (22.22), 7th in 200 Yard Backstroke (01:59.1), 14th in 200 Yard Freestyle (01:48.1)

Ken Takahashi (13) 8th in 400 IM (04:16.5)

Brooke Wanser (16) 1st in 200 Yard Breaststroke (02:22.6), 8th in 200 Yard IM (02:12.5), 15th in 400 Yard IM (04:41.2)

Christopher Wong (17) 2nd in 100 Yard Backstroke (53.76) and 200 Yard IM (01:56.0), 3rd in 100 Yard Butterfly (52.35), 4th in 400 Yard IM (04:11.7), 6th in 200 Yard Butterfly (01:56.4), 7th in 100 Yard Freestyle (52.35), 8th in 200 Yard Freestyle (01:45.2), 10th 50 Yard Freestyle (22.55)


Sectionals Bonus Times:

Hollace Barden (17) 14th in 100 Yard Freestyle (55.38)

Jaime Dang (15) 14th in 50 Yard Freestyle (25.51), 19th in 200 Yard Freestyle (01:59.2)

Olivia Evans (17) 25th in 200 Yard Freestyle (01:59.8)

Daniela Georges (13) 9th in 100 Yard Backstroke (01:01.5), 24th in 200 Yard Freestyle (01:59.8)

Brittany Kahn (13) 17th in 500 Yard Freestyle (05:14.9)

Garrett Larson (17) 14th in 200 Yard IM (02:02.5)

Megan Rankin (16) 15th in 200 Yard Butterfly (02:13.2)

Michael Shiffer (15) 9th in 100 Yard Breaststroke (01:02.3), 13th in 400 Yard IM (04:21.4), 15th in 200 Yard IM (02:02.7)

Stephanie Schlobohm (16) 17th 200 Yard IM (02:14.8)

Ken Takahashi (13) 16th in 200 Yard IM (02:02.8), 26th in 200 Yard IM (02:02.8), 26th in 500 Yard Freestyle (04:56.0)

Brooke Wanser (16) 6th in 100 Yard Breaststroke (01:09.4)

Brynne Wong (15) 15th 100 Yard Butterfly (01:00.7)

Matthew Wong (13) 20th in 500 Yard Freestyle (04:54.5)


Other Top 16 Swims:

 

Kendall Brown (16) 1650 Yard Freestyle (17:27.9)

Chef Chen (16) 9th in 100 Yard Backstroke (56.81), 14th in 200 Yard Backstroke (02:03.9)

Jonathan DesCombes (16) 10th in 100 Yard Backstroke (56.9), 15th in 100 Yard Freestyle (49.6)

Olivia Evans (17) 11th in 200 Yard Backstroke (02:12.9)

Molly Jubas (17) 6th in 200 Yard Breaststroke (02:36.5)

Brittany Kahn (13) 11th in 100 Yard Backstroke (01:01.9), 12th in 200 Yard Backstroke (02:13.0)

Garrett Larson (17) 16th in 200 Yard Breaststroke(02:19.2)

Jared Namba (16) 12th in 100 Yard Breaststroke (01:03.3 )

Paul Sigler (14) 13th in 1650 Yard Freestyle (17:14.5)

Thomas Smith (13) 15th in 200 Yard Backstroke (02:04.4)

Ken Takahashi (13) 11th in 200 Yard Breaststroke (02:17.2)            

Erica Taylor (17) 7th in 200 Yard Breaststroke (02:31.7), 10th 100 Yard Breaststroke (01:10.3)

Karli Thuen (13) 14th in 100 Yard Backstroke (01:02.7)

Anthony Tsou (15) 7th in 100 Yard Backstroke (56.04), 10th in 200 Yard Backstroke (02:01.8)

 

Good luck to all the Aquazot Senior swimmers, as you progress through the Short Course Season!

Go AZOT!