Partners
USA+Swimming
Southern+California+Swimming
Arena+Swim
Irvine+Unified+School+District
Sage+Hill+School
UCI
Aquazot+List+of+Donors
Winter Wonderland at WAG (AA Champs)

 

Winter Wonderland

AZOTs Skate to a Crushing Finish at WAGS

 Winter Age Group Championship in Cerritos

Aquazot swimmers represented the team well yet again at the Winter Age Group Championship Meet in Cerritos.  Our National Team came and boy did they deliver with several Aquazot swimmers in each of the finals.  The women scored 1940.50 points with the next finishers at 1888.  The men scored 2718 with second place in 1870.50.  Our reputation for dominating at meets continued with many great swims by both our age groupers and our senior swimmers.  Let’s cheer the National Team on as they headed to Sectionals the very next weekend to win Sectionals and defend their title!

 

Take a look at the list below for details on all the swimming achievements. The stand out swims for our Age Group swimmers include:

 

Best Times:

10 & Under

Samantha Colleran: 50 Breast and 100 Breast

Leora Rose: 50 Back, 100 Back,

---

Long Dang: 50 Free, 100 Breast, 50 Fly, 100 Fly, 100 IM, 200 IM

Jason Schreiber: 100 Breast, 200 IM

Grant Sheen: 50 Free, 100 Free, 50 Fly, 100 Fly, 100 IM, 200 IM

Shin Takahashi: 200 Free, 100 Fly,

Henry Wilde: 50 Free (1st), 200 Free (1st), 50 Back (2nd), 50 Fly (3rd)

11-12

Gabbie Brown: new Summer JO in 500 Free

Princess Fergeson-Ngyuen; 50 Free

Nicole Lin: 50 Free;  50 Breast, 100 Breast, 50 Fly, 100 IM, & 200 IM

Sydney Okubo: 50 Back, 100 Back, 50 Fly, 100 Fly

Elysia Ouyang: 50 Breast, 100 Breast

Diana Zhang: 50 Fly

11/12

Chase Braun: 200 Free, 500 Free, 50 Back, 100 Back, 50 Fly, 100 Fly

Andrew Knoell: 50 Free, 100 Free, 50 Back, 100 Back, 50 Fly, 100 Fly,

Robert Naruse: 50 Free, 50 Breast, 100 Breast, 200 IM

Connor Turnbow-Lindenstad: 50 Free, 200 Free, 50 Fly

 

The stand out swims for senior swimmers include:

Best Times (and top finishes in Finals)

13-14

Daniella Georges: 50 Free (1st), 100 Free (1st), 200 Free (2nd), 100 Back (2nd), 100 Fly (4th), 200 IM (1st)

Brittany Kahn: 500 Free (4th), 100 Back (4th), 200 Back (3rd), 200 Breast (8th), 100 Fly, 200 IM (7th)

Katrina Kao: 100 Back

Alexandra Namba: 50 Free, 200 Back, 100 Fly, 200 IM

Karly Thuen: 100 Free (10th), 200 IM (10th), 400 IM (7th)

Annie Tran: 50 Free (9th), 100 Free (5th), 100 Back (7th), 100 Fly (3rd),

Jamie Wilson: 1650 Free, 400 IM

Top 3 Relay Finishes:

1st: 400 Free Relay & 800 Free Relay

2nd: 200 Free Relay & 200 Medley Relay

---

Connor Brown 100 Free, 200 Free, 100 Fly, 200 IM

Taylor Cortens: 200 Breast, 100 Fly, 200 Fly,

Ryan Do: 100 Back, 200 Back

Devon Gavigan: 500 Free, 1000 Free (8th), 1650 Free (3rd), 200 Back, 200 Fly, 400 IM
 

Will Hofstadter: 100 Free, 200 Free, 1000 Free (7th), 1650 Free (5th),100 Breast, 200 Breast

Liam Karas: 50 Free (1st), 100 Free (1st), 200 Free (4th), 100 Back (1st), 200 Back (2nd), 200 IM (3rd)

Samuel Lee: 50 Free (2nd), 100 Free (6th), 200 Free (9th), 100 Breast (8th), 100 Fly (10th),

Tyler Lin: 100 Free, 100 Back, 100 Breast (6th), 200 Breast (5th), 200 IM

Alex Peterson: 200 Free (10th), 500 Free (4th), 200 Back (4th), 200 IM (10th), 400 IM (5th)

Misha Romanenko: 200 Back, 100 Breast, 200 Breast, 200 Fly, 400 IM

Sasha Romanenko: 200 Back

Thomas Smith 100 Back (2nd), 200 Back (3rd), 100 Fly, 200 Breast (10th), 200 IM (8th), 400 IM (6th)

Ken Takahashi: 200 Free (7th), 500 Free (2nd), 100 Breast (3rd), 200 Breast (2nd), 200 IM (4th), 400 IM (2nd)

Danny Tran: 100 Back, 200 Back, 100 Fly

Matthew Wong: 200 Free (6th), 500 Free (3rd), 100 Breast (2nd) 100 Fly (4th), 200 IM (6th), 400 IM (4th)

Stephen Yang: 100 Back, 100 Fly, 200 Fly

Top 3 Relay Finishes:

1st Place : 200 Free, 400 Free, 800 Free, 200 Medley & 400 Medley Relay
 

3rd Place : 200 Free Relay
 

 

15 & Over

Hollace Barden: 50 Free (5th), 100 Free (8th), 200 Free (8th)   , 200 IM

Kendall Brown: 500 Free (6th), 200 Back (6th), 100 Fly (10th), 200 Fly (1st), 400 IM (4th)

Dayae Choi: 50 Free (1st), 200 Free (2nd), 100 Back (1st), 200 IM (2nd)

Jaime Dang: 50 Free (9th), 100 Free (6th), 100 Fly (3rd), 200 IM

Olivia Evans: 100 Free (10th), 100 Back (6th), 200 Back (1st)

Ieva Galinyte: 50 Free, 100 Free, 200 Free (9th), 500 Free (10th), 1000 Free (3rd),

Maddie Golison: 400 IM (10th)

Janey Jubas: 1000 Free

Molly Jubas: 500 Free (9th), 100 Free (1st), 1650 Free (2nd), 100 Breast, 200 Breast,

Casey Mims: 100 Breast (1st), 200 Breast (1st), 200 Fly (6th)

Erin Parrett: 50 Free (8th), 100 Free, 100 Back, 100 Breast

Megan Rankin: 100 Free (5th), 500 Free (1st), 200 Breast (6th), 200 IM (9th), 400 IM (1st)

Stephanie Schlobohm: 100 Free (9th), 200 Free (5th), 500 Free (8th), 100 Fly (6th), 200 IM (6th), 400 IM (5th)

Erica Taylor: 100 Breast (7th), 200 Breast (5th), 200 IM, 400 IM (7th)

Brooke Wanser: 100 Breast (5th), 200 Breast (4th), 200 IM (7th), 400 IM (3rd)

Taylor Wise: 1000 Free, 400 IM

Brynne Wong: 50 Free (1st), 100 Back, 100 Breast, 100 Fly (1st), 200 IM

Natalie Wong: 1000 Free (5th)

Top 3 Relay Finishes:

1st Place : 200 Free, 400 Free, 200 Medley & 400 Medley
 

2nd & Place: 800 Free & 400 Medley Relay

3rd Place : 800 Free Relay
 

---

Austin Beyaoju: 100 Fly, 200 IM

Lucky Callendar: 100 Back, 200 Back, 100 Breast, 200 IM

Chef Chen: 100 Back (5th), 200 Back (6th)

Jack DesCombes: 50 Free (4th), 100 Free (3rd), 200 Free (8th), 100 Back (2nd), 200 Back (2nd), 200 IM (7th)

Christian Garkani: 50 Free, 100 Free (5th), 100 Fly

Michael Hauss: 100 Free (2nd), 200 Free (9th), 500 Free (3rd), 100 Free (1st), 100 Fly (5th), 200 IM (2nd)

Jack Knoell: 500 Free, 1650 Free (5th), 100 Back, 200 Back,

Garrett Larson: 200 Free (7th), 500 Free (6th), 200 Breast (2nd), 200 IM (4th)

Brett Maus: 50 Free, 100 Free (9th), 200 Free (6th), 100 Back, 200 IM,

Jared Namba: 100 Free (6th), 100 Back (2nd), 200 Back (1st), 100 Fly (2nd), 200 Fly (3rd), 200 IM (6th)

Cameron Price: 500 Free (10th), 100 Breast (3rd), 200 Breast (3rd)
Michael Schiffer: 100 Back, 100 Breast (2nd), 200 Breast (1st), 200 IM (3rd), 400 IM (6th)

Paul Sigler: 200 Free, 1000 Free (3rd), 1650 Free (4th),

Josh Smith: 50 Free (1st),  200 Free (4th), 500 Free, 100 Back (1st), 100 Fly (4th), 200 IM (1st)

Anthoney Tsou: 100 Free, 100 Back (4th), 200 Back (3rd), 200 IM (5th)

Christopher Wong: 100 Free (1st), 200 Free (1st), 500 Free (1st), 100 Fly (1st), 200 Fly (1st), 400 IM (1st)

Top 3 Relay Finishes:

200 Free Relay: 2nd & 3rd Place
 

400/800 Free & 200 Medley Relays: 1st & 2nd Place
 

400 Medley: 1st & 3rd Place
 

 

Congratulations to all AA Aquazot swimmers on their great swims!

GO AZOT!