Background-image
Sponsors
Awards and Recipients

Since 2001, the Huma Executive have recognized the most outstanding swimmers within the Club.

HUMA Award Recipients for 2017

 

Most Improved Swimmer Awards

The male and female swimmer in each age category who improves the most over the season.

Girls 8&U   Dhefen Goh

Boys 8&U  Isaac Zhen

Girls 9&10  Kylee Cassie-Morfoot

Boys 9&10  Javan Pearce

Girls 11&12  Aislinn Cassie-Morfoot

Boys 11&12  Evan Li

Girls 13&14  Jenna Irwin-Walker

Boys 13&14  Andrew Mayhew

Girls 15-17    Kate Valentine

Boys 15-17   Ethan Ramsfield

 

Rookie Of The Year Award

One male swimmer and/or one female swimmer are chosen from the new swimmers by the coaches based on improvement, performance, work ethic and enthusiasm.

Keely Niedzielski

Unsung Hero Award

One male and one female swimmer are chosen by the coaches who consistently demonstrate commitment, hard work, enthusiasm, good attendance, and a desire to improve their swimming.

Aaron Dias

Kendra Justice

 

​​Leadership Award

One male and one female swimmer, chosen by the coaches, who consistently demonstrate the strongest leadership qualities and are good role models.

Ethan Ramsfield

Allison Wan

 

Aqua Cup Award

The male and female swimmers who earn the most points at swim meets throughout the season.

Gabriella Schenk

Minh Nguyen

 

Volunteer Award

Joelle and Brad Burlock

Previous Award Winners

 

Most Improved Swimmers
Year   Female Male
2016 8&U Aijha Meynen Ernie Assen
  9-10 Grace Mayhew Elliot Zuk
  11-12 Kimberly Poitras Andrew Mayhew
  13-14 Alia Burlock David Mayhew
  15-17 Katie Graham Ethan Ramsfield

 

Rookie of the Year
Year Female Male
2016   David Fjeld
2015 Beatrice Villaflor Minh Nguyen
2014 Amanda Wan Mahmoud Rouby
2013 Cassie Winkelaar Braedon Hardern
2012 Jordanna Coleman Ben Tuen
2011 Sarah Freed Noah Luu
2010 Jade Miller Nathan Versluys
2009 Emily Riddle Mike Wall
2008 Sarah Wishloff Jeremy Luu
2007 Miriam Wiltshire George Dal Bello
2006 Mackenzie Barrett Joe Wiltshire
2005 Elaine Gross Iain Morris
2004 Jacey Wolfe Scott Tavernini
2003 Amanda Martens Daylen Mackey
2002 Madison Allen Brett McKenna
2001 Summer Curtis Neil McDonald

 

Unsung Hero (Rick Vanden ham and Nanci Langford) awards
Year Female Male
2016 Hope Assen Eric Weidmann
2015 Amanda Wan Andrew Mayhew
2014 Inna Dimitrov James Davis
2013 Delilah Dias Owen Connolly
2012 Jenna MacGregor Owen Connolly
2011 Mikaela Gray Daylen Mackey
2010 Katie Battle Daylen Mackey
2009 Jacey Wolfe Charles Xia
2008 Sarah Preiksatis Thomas Wishloff
2007 Lindsey Graham Gregory Banack
2006 Erin McIntosh Daylen Mackey
2005 Mikayla Erickson Brandon Chan
2004 Kathryn Murphy Calvin Tan / Kevin Tan
2003 Tara Farrell Brett McKenna
2002 Lisa Green Peter Lok
2001 Lana Farrell Adam Jocksch

 

Leadership Award
Year Female Male
2016 Kate Walsh Noah Meynen
2015 Lindsey Graham Adam Davis
2014 Kaitlyn MacGregor Daylen MacKey
2013 Kaitlyn MacGregor Lee Vanden Ham
2012 Kaitlyn MacGregor Greg Bannack
2011 Caitlin Vail Greg Bannack/Leif Edwardson
2010 Heather Savard Thomas Wishloff
2009 Heather Savard Thomas Wishloff
2008 Shawnee Erickson Kevin Jocksch
2007 Jennifer Tavernini Scott Tavernini
2006 Jennifer Tavernini Cameron Langford
2005 Jennifer Tavernini Kayvan Fathimani
2004 Carrie Wells Brent Carter
2003 Lana Farrell Brent Carter
2002 Lana Farrell Adam Jocksch
2001 Heather Bourassa / Carrie Wells Mike Vanden Ham

 

Volunteer Award
Year  
2016 Bernie Weidmann

 

Aqua Cup
Year Female Male
2016 Lindy Justice Minh Nguyen
2015 Riley Waples Bram Gerber
2014 Riley Waples Adam Davis
2013 Riley Waples Nathan Versluys
2012 Riley Waples Dante Chan
2011 Katherine Battle Dante Chan
2010 Delilah Dias Dante Chan
2009 Sarah Wishloff Leif Edwardson
2008 Sarah Wishloff Brandon Chan
2007 Elaine Gross Brandon Chan
2006 Elaine Gross Victor Cheung
2005 Elaine Gross Lee Vanden Ham
2004 Jordie Richardson Cameron Langford
2003 Christie Dewer Brent Carter
2002 Carrie Wells Roy Arnett
2001 Carrie Wells Mike Vanden Ham