Partners
FL+Swimming
USA+Swim
USA+Water+Polo
USA+Waterpolo+Splashball
Achievements

Seminole High School Swimming
Team Achievements

Boys STATE RUNNERS-UP (2018, 2019)

Boys Regional Team Champions (2008, 2012)

Boys Regional Team Runners-Up (2016, 2019)
Boys District Champions (2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019, 2020)
Boys District Runners-Up (2007, 2008, 2009, 2018)
Boys Conference Champions (2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017)
Boys Conference Runners-Up (2005, 2006, 2009, 2018, 2019, 2020)

Girls District Champions (2017, 2019, 2020)

Girls District Runners-Up (2018)

Girls Conference Champions (2017, 2018)
Girls Conference Runners-Up (2007, 2008, 2009, 2019, 2020)
Boys Top Ten State Team Finishes (2005, 2007, 2008, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019)

Girls Top Ten State Team Finishes (2018)
Boys Top Five State Team Finishes  (2005, 2008, 2013, 2014, 2015, 2017, 2018, 2019)
Boys Top Fifteen State Team Finishes  (2003, 2005-2019)
Girls Top Fifteen State Team Finishes- (1997, 1998, 2007, 2016, 2017, 2018, 2019)


High School All-Americans:

Lori Thomas (50 free and 100 free, 1997; 50 free and 100 free, 1998)
Collin O’Malley (200 free and 500 free, 2005)
Kaley Michael (100 fly, 100 back, 2007)

Logan Mosley (200 medley relay, 200 free relay, 100 fly, 100 back, 2008)
Trice Bailey (50 free, 100 free, 200 free relay, 2008)
Dan Marini (200 medley relay, 2008)
Philip Stevenson (200 medley relay and 200 free relay, 2008)
Kevin Shia (200 medley relay, 200 free relay, 2008)
Matt Ankerholz (100 Breast, 200 medley relay, 2012)
Soren Evans (200 medley relay, 2012;  200 free relay, 2012-2013)

Trevor Mylin (200 medley relay, 200 free relay, 2012)
Scott Goddin (200 medley relay, 200 free relay, 2012)
Matt Bender (200 free relay, 2012)
Cole Wynia (200 free relay, 2013)
Chad Mylin (50 free, 200 free relay, 2013)
Maverick Layne (200 free relay, 2013)

Maverick Layne (50 and 100 free, 2015)

Wesley Kephart (200 free relay, 2017)

Andy Rivera-Maldonado (200 free relay, 2017 and 2018)

Payton Poore (200 free relay, 2017 and 2018, 200 medley relay, 2018)

Ryan Ackerson (200 free relay, 2017)

Dawson Joyce (50 free, 100 free, 200 medley and 200 free relays, 2018;  200 medley relay and 200 free relays, 2019;  50 and 100 free, 2019)

Griffin Ciancimino (200 free relay, 2018)

Noah Evans (200 IM, 100 back, 200 medley relay, 2018;  200 medley relay, 200 IM, 100 back, 2019)

Skylar Klein (200 medley relay, 2018)

Stephanie Akakabota (50 free, 2019)

Jackson Haines (200 medley relay and 200 free relays, 2019)

Dominik Toth (200 medley relay and 200 free relay, 2019)

Gabriel Haynie (200 free relay, 2019)

 

 

 


State Champions:
Lori Thomas, 50 free (1998)
Logan Mosley, 100 fly (2008), 200 medley relay (2008)
Dan Marini, 200 medley relay (2008)
Kevin Shia, 200 medley relay (2008)
Philip Stevenson, 200 medley relay (2008)
Matt Ankerholz, 100 breast (2012)

Andrew Gray (200 medley relay, 2014)
Connor Dacus (200 medley relay, 2014)
Thomas Ankerholz (200 medley relay, 2014)
Maverick Layne (200 medley relay, 2014)

Dawson Joyce (200 medley relay, 200 free relay, 50 free, 100 free, 2018; 200 medley relay and 200 free relay, 2019; 50 free and 100 free, 2019)

Payton Poore (200 medley relay, 200 free relay, 2018)

Noah Evans (200 medley relay, 2018; 200 medley relay 2019, 100 back 2019)

Skylar Klein (200 medley relay, 2018)

Griffin Ciancimino (200 free relay, 2018)

Andy Rivera-Maldonado (200 free relay, 2018)

Dominik Toth (200 medley relay, 2019)

Gabriel Haynie (200 free relay, 2019)

Jackson Haines (200 medley relay and 200 free relay, 2019)

 


State Runners-Up:
Lori Thomas, 50 free, 100 free (1997)
Uros Kalinic, 100 back (1997)
Collin O’ Malley, 200 medley relay (2005)
Michael Yuan, 200 medley relay (2005)
Kevin Shia, 200 medley relay (2005)
Nathan Krug, 200 medley relay (2005)
Logan Mosley, 100 back (2008)
Trevor Mylin, 200 medley relay, 200 free relay (2012)
Scott Goddin, 200 medley relay, 200 free relay (2012)
Matt Ankerholz, 200 medley relay (2012)
Soren Evans, 200 medley relay, 200 free relay (2012)
Matt Bender, 200 free relay (2012)

Maverick Layne, 100 free (2015)

Andy Rivera-Maldonado, 200 free relay (2017)

Payton Poore, 200 free relay (2017)

Wesley Kephart, 200 free relay (2017)

Ryan Ackerson, 200 free relay (2017)

 

State Bronze:

Kaitlin Pickens, 100 Fly (2011)
Kara Vachon, 50 free (2013)
Chad Mylin, 200 free relay (2013)
Soren Evans, 200 free relay (2013)
River Wynia, 200 free relay (2013)
Maverick Layne, 200 free relay (2013)

Maverick Layne, 200 free relay, 200 medley relay, 50 free (2015)

Connor Dacus, 200 free relay and 200 medley relay (2015)

Enzzo Cerdeira, 200 free relay and 200 medley relay (2015)

Andrew Gray, 200 free relay and 200 medley relay (2015)

Connor Dacus, 100 fly and 100 breast (2016)

Wesley Kephart, 100 free (2017)

Olivia Ciancimino, 200 free relay (2017)

Ashley Kephart, 200 free relay (2017)

Ashlyn Jones, 200 free relay (2017)

Anna Freyman, 200 free relay (2017)

Andy Rivera-Maldonado, 400 free relay (2018)

Griffin Ciancimino, 400 free relay (2018)

Payton Poore, 400 free relay (2018)

Erik Fosselius, 400 free relay (2018)