Committees

COMMITTEES


 
Age Group Committee
Sydney Pepper (DYNA), Committee Chair
Sydney Pepper (DYNA) 
[email protected]   


Lucas Ferreira (GA)
[email protected]

Jamey Myers (SCAT)    
[email protected]


Mike Wardwell (GOLD)    
[email protected]

Nick Graves (DYNA)    
[email protected]


Kevin Sullivan (OAC)
ksullivan@ymcawaycross.org
Wil Bayer (SA) 
[email protected]
Matthew Grant (VAST)
[email protected]
Karl Krug (SPAC)
[email protected]
Danielle Chaney (LIFE)
[email protected]
Leah Gingrich (HURR)
[email protected]
 
Allison Brown (GOLD, Athlete Rep)
Coleman Yates (VAST, Athlete Rep)
 
Committee Meeting Minutes:
Senior Committee
Mark Schilling (GOLD), Committee Chair

Ian Goss (RAYS)
[email protected]

Jeff Hike (SA)
[email protected]

Harvey Humphries (ABSC) 
[email protected]

Yit Lim (LINS) 
[email protected]

Ed Saltzman (DYNA)
[email protected]

Jim Young (LA)
[email protected]

TBD (Athlete Rep)

TBD (Athlete Rep)

Committee Meeting Minutes
Officials Committee
Ed Saltzman, Committee Chair, [email protected]

Nancy Harmon (Name Tags)
[email protected]

Clarice Wasmuth (Training)
[email protected]

Doug Kintz (Certification)
[email protected]

Philip Kopf (Rules)
[email protected]

Eric Pingel (Sanctions)

[email protected]

Oded Ravid (SWIMS)
[email protected]

Bruce Adams (Member-at-Large)
[email protected]

Neal McKinney (Member-at-Large)

[email protected]

Jason Meszaros CCAC (Coaches Rep)

[email protected]

Mia Sinkiewics (Athlete Rep)

 

Steve Potter (LSC Chair)

[email protected]

Disability Committee
Glenda Orth (RAYS), Committee Chair

Fred Lamback (ASL)
[email protected]

McClain Hermes (DYNA, Athlete Rep)
[email protected]

Committee Meeting Minutes:
 
Diversity Committee
Tommy Jackson (CAD), Committee Chair

Zeddie Perry

Tim DeMott

Marianne Countryman

Elisha Bashir

Brandon Little

Shami Jones - Official

Sarah Brown -Athlete

Elizabeth Isakson - Athlete

Will Foggin - Athlete

Committee Meeting Minutes:
 
 
 
March 2021
 
April 2021
 
May 2021
 
June 2021
 
July 2021
 
Technical Planning Committee
Wes Hamborg (WRA), Committee Chair

Mark Schillings (GOLD)
               

Jamey Myers (SCAT)    
[email protected]

Sydney Pepper (DYNA)
[email protected]

Matthew Grant (VAST)
[email protected] 

Yit Lim (LINS)
[email protected] 

Jennifer Bowers (HURR)
[email protected]  

Rob Schreer
[email protected] 

Pike Hightower (RAYS)
[email protected] 

Nelson Camilo (TARA)
[email protected]
 

Jonathan Shaheen (CCAC, Athlete Rep)
jonathanshaheenswim@gmail.com

Committee Meeting Minutes:
Open Water Committee
Kevin Sullivan (OAC), Committee Chair
Kevin Sullivan (OAC)
[email protected]
Nick Graves
[email protected]
Jennifer Bowers
[email protected]
Meredith Green
meredith@gapiedmontymca.org
Sydney Pepper
[email protected]
 
Committee Meeting Minutes:

Governance Committee

Jonathon Foggin (ABSC)
[email protected]

Karl Krug (SPAC)
[email protected]

David Sutton (LIFE)
[email protected]

Brian Wrighton (DYNA)
[email protected]

Lucas Ferreira (GA)
[email protected]

Jonathon Shaheen (CCAC, Athlete Rep)

Lilly Watson (OAC, Athlete Rep)

Alexandra Grand'Pierre (CAD, Athlete Rep)

Committee Meeting Minutes:

Admin Board of Review

Mike Radford (ABSC)

[email protected]

Melissa Wilborn (DAQ)

Charles Todd (NGA)

[email protected]

Ceci Christy (UNAT)

[email protected]

Oded Ravid (GOLD)

Hannah Burke (GA, Athlete Rep)

Rachel Todebush (SPAC, Athlete Rep)

Committee Meeting Minutes:

 

 

 

 
Partners
USA+Swimming
All+American+Swim
Speedo
Positive+Athlete+Georgia
Safe+Sport
Make+A+Splash
Deck+Pass
USA+Swimming+IMX