Background-image
Partners
USA+Swimming
Lower+Moreland+High+School
SAL
US+Masters+Swimming
SwimOutlet
The+Run+Around
Speedo
Remind101
Sponsors
2016-2017

Lightning Swimmers Excel at the 2017 PIAA State Championships

Bucknell University/Kinney Natatorium


Congratulations to all of our Lightning swimmers who competed in the 2017 PIAA State Championships this past week. 

LMOR 2017 PIAA State Championships Qualifiers : 
Colleen Kirlin (Jr)
Kayla Lichtner (Fr)
Ben Aust (Jr)
Chris Kelly (Jr)
Tommy Lutter (So)
Colin Shipp (So)
Liam Smith (Fr) 

State Championship Highlights: 

PIAA 2A: 
DAY 1
Kayla Lichtner (Fr), 200 IM- 2:11.43, 13th place in the state 
LMHS finishes as the State Runner-up (2nd fastest in the State) in 200 Medley Relay (24.05/Kelly- 27.46/Lutter- 23.61/Shipp- 22.21- 1:37.33/SCHOOL RECORD) 
Chris Kelly (Jr) dropped 3 seconds in the 200 IM- 1:57.57 (Sectionals cut/SCHOOL RECORD), 9th place in the state while Tommy Lutter (So) earned 15th place in the state with a 2:00.41
Moment's later Tommy Lutter grabbed 12th place in the state in the 100 Fly with a 52.36 SCHOOL RECORD

DAY 2
Kayla Lichtner, 100 Free- 53.99, 20th place in the state 
Kayla Lichtner, 100 Free (400 Free Relay/Lead Off), 53.67 
Colleen Kirlin, 400 Free Relay (56.52 Split) 
Ben Aust, 100 Back, 55.85, 22nd place in the state 
Chris Kelly, 100 Breast, 1.00.13, 13th place in the state SCHOOL RECORD 
LMHS finished 5th in the state in the 400 Free Relay (46.31/Shipp- 49.32/Lutter- 49.21/Kelly- 48.06- 3:12.90 SCHOOL RECORD) 

PIAA 3A: 
DAY 1
Liam Smith (Fr), 200 Free, 1:42.27, 16th place in the state 
Liam Smith, 200 Free Relay (21.15 Split, All-American [Relay]) 

DAY 2
Liam Smith, 100 Free, 46.97, 14th place in the state 
Liam Smith, 100 Free (400 Free Relay/Lead Off), 47.20, All-American [Relay]

PIAA State Championship Qualifiers
2A: Michael Watanabe (1m Diving), Tommy Lutter (100 Fly, 200 Medley Relay, 400 Free Relay), Chris Kelly (200 Medley Relay, 400 Free Relay), Ben Aust (200 Medley Relay, 200 Free Relay), Colin Shipp (200 Free Relay, 400 Free Relay), 

3A: Liam Smith (100 Free, 200 Free Relay, 400 Free Relay)

PIAA District Championship Highlights
PIAA District 1 (2A): Tommy Lutter- 100 Fly (Champion), Tommy Lutter, Ben Aust, Chris Kelly- 200 Medley Relay (Champion), Ben Aust, Colin Shipp- 200 Free Relay (Champion), Colin Shipp, Tommy Lutter, Chris Kelly- 400 Free Relay (Champion), Kayla Lichtner- 200 IM (Finalist), 100 Free (Finalist), 200 Medley Relay (Finalist), 400 Free Relay (Finalist), Colleen Kirlin- 100 Fly (Finalist), 100 Back (Finalist), 400 Free Relay (Finalist), Chris Kelly- 200 IM & 100 Breast (Runner-up), Tommy Lutter- 200 IM (Finalist), Colin Shipp- 50 Free & 100 Free (Finalist), Ben Aust- 200 IM & 100 Back (Finalist), Dan Amusin- 200 Free & 500 Free (Finalist), Max Gutnik- 100 Back (Finalist), Danielle Shead- 400 Free Relay (Finalist), Alexis Morace- 400 Free Relay (Finalist)

PIAA District 12 (3A):
Liam Smith - 100 Free (Champion), 200 Free (Runner-up/Junior National Cup Qualifier), 200 Free Relay (Champion), 400 Free Relay (Champion/All-American Consideration)
Peter Gori - 50 Free (Finalist), 100 Back (Finalist), 200 Medley Relay (Finalist), 400 Free Relay (Finalist)
Ryan Comas - 100 Free (Finalist), 100 Breast (Finalist), 200 Medley Relay (Finalist), 400 Free Relay (Finalist)
Pat Cunningham - 200 IM (Finalist), 100 Breast (Finalist)

PIAA District 12 (2A):
Tara Frino - 200 IM (Finalist), 100 Back (Finalist)

 

LIGHTNING SUPPORT LOCAL HIGH SCHOOL TEAMS
Lower Moreland High School
Chirag Ram 12th
Ben Aust 11th
Chris Kelly 11th
Dan Amusin 10th
Colin Shipp 10th
Tommy Lutter 10th
Max Gutnik 10th
Hanah Buczacki 11th
Abby Hwan 10th
Audrey Kim 9th
 
St. Joseph’s Prep
Thomas Montvydas 11th
 
Holy Ghost Prep
Thomas Theuer 12th
 
Archbishop Wood
Peter Gori 11th
 
LaSalle College High School
Mark Igoe 10th
Justin Igoe 9th
Patrick Cunningham 9th
Liam Smith 9th
 
Father Judge
Ryan Comas 12th
 
MAST Charter School (Philadelphia School System)
Tim Traska 10th
 
Philadelphia School District- Swenson
Denis Zatonskky 9th
 
Nazareth Academy
Jen Davis 12th
Colleen Kirlin 11th
Madison Schwegler 11th
Kayla Lichtner 9th
Laura Davis 9th
 
Villa Joseph Marie
Alexis Morace 12th
Danielle Shead 11th
 
Gwynwedd Mercy Academy
Brigid Toner 11th
Maura Toner 11th
 
Archbishop Ryan
Connor Gripman 11th
Tara Frino 11th
 
Council Rock South
Jenna Fox 12th
 
Jenkintown
Molly DiMaria 10th
 
 
Lower Moreland Shines at PIAA States
March 16, 2017
Bucknell University/Kinney Natatorium
Lewisburg, PA
 
Lower Moreland High School swimmers made a major statement in the state following a multitude of outstanding performances. 
 

2017 PIAA 2A State Championships Results:

LMHS became the State Runner-up in 200 Medley Relay (Killion-24.05/Kelly- 27.46/Lutter- 23.61/Shipp- 22.21= 1:37.33 SCHOOL RECORD)

 

Junior standout Connor Killion captured 2nd in the 200 Free with a PR of 1:40.72 SCHOOL RECORD

 

Chris Kelly (Jr) dropped 3 seconds in the 200 IM- 1:57.57 (new Sectionals cut/SCHOOL RECORD), 9th place while Tommy Lutter (So) earned 15th place with a 2:00.41.

 

Moment's later Tommy Lutter grabbed 12th place in the 100 Fly with a 52.36 SCHOOL RECORD

DAY 2
Connor Killion, 100 Back, 49.64, 1ST, ALL-AMERICAN/STATE CHAMPION ( SCHOOL RECORD)
 
Dan Shevelev, 100 Back, 53.49, 10th place in the state
 
Ben Aust, 100 Back, 55.85, 22nd place in the state 

Chris Kelly, 100 Breast- 1.00.13 ( SCHOOL RECORD), 13th place in the state 
 
LMHS finished 5th in the state in the 400 Free Relay (Killion 46.31 (SCHOOL RECORD)/Shipp- 49.32/Lutter- 49.21/Kelly- 48.06- 3:12.90 SCHOOL RECORD)
_____________
Out of 158 PIAA AA High School Boys Swimming and Diving teams, our LM Boys are in 5th place as a team at the conclusion of the swimming events this past week at Bucknell University.

Numerous top 16 finishes and team records were earned:
- Connor Killion led the way with an individual first in the 100 yard backstroke - the first individual State Champion in LM boys swimming that anyone can remember. Also, earning All-American honors with his time. He also finished second in the 200 yard freestyle. He broke his own team records in both events.
- The 200 yard medley relay consisting of Connor Killion, Chris Kelly, Tommy Lutter and Colin Shipp finished second and broke the team record established last year by almost two seconds.
- The 400 yard freestyle relay consisting of Connor Killion, Colin Shipp, Tommy Lutter and Chris Kelly finished fifth and broke their own team record established two weeks ago by over two secconds.

Other top finishes and team records were:
- Chris Kelly 9th in the 200 yard IM and 13th in 100 yard breaststroke with new team records in both
- Tommy Lutter 12th in the 100 yard butterfly and a new team record along with 15th in the 200 yard IM
- Dan Shevelev 10th in the 100 yard backstroke

Michael Watanabe will represent LM in diving this coming weekend at Bucknell University. Congratulations to our swimmers on this tremendous success, the highest team AA State ranking anyone can remember and good luck to Michael this weekend!

 

Third Times A Charm:
Lower Moreland Boy's Capture Third District Title In A Row
 
March 3, 2017
 
Philadelphia, PA (LaSalle University Kirk Pool)
 
Led by Swimmer of the Meet, Connor Killion, the Lower Moreland High School Boy's Swim & Dive Team captured it's third PIAA AA District 1 team title in a row on Friday night. Killion, a junior, captured four titles, including two district records. Teammate Tommy Lutter added three victories, and Chris Kelly, Colin Shipp, and Ben Aust earned two titles in route to a dominating team performance. The Lions will head to Bucknell University in ten days to compete in the State Championships.
 
BOY'S MEET HIGHLIGHTS: BOY'S TEAM CHAMPION- LOWER MORELAND,   Connor Killion- 200 Free (Meet Record & Champion), 100 Back (Meet Record & Champion),   Tommy Lutter- 100 Fly (Champion), Tommy Lutter, Ben Aust, Alex Yoon, Chris Kelly- 200 Medley Relay (Champion), Connor Killion, Eddie Barton, Ben Aust, Colin Shipp- 200 Free Relay (Champion), Connor Killion, Colin Shipp, Tommy Lutter, Chris Kelly- 400 Free Relay (Champion), Chris Kelly- 200 IM & 100 Breast (Runner-up), Tommy Lutter- 200 IM (Finalist), Colin Shipp- 50 Free & 100 Free (Finalist), Ben Aust- 200 IM & 100 Back (Finalist), Alex Yoon- 200 IM & 100 Breast (Finalist), Eddie Barton- 50 Free & 100 Free (Finalist), Dan Amusin- 200 Free & 500 Free (Finalist), Dan Shevelev- 100 Fly & 100 Back (Finalist), Max Gutnik- 100 Back (Finalist), Michael Watanabe- Diving (Runner-up).