Background-image
Partners
USA+Swimming
Lower+Moreland+High+School
Middle+Atlantic+Swimming
SAL
US+Masters+Swimming
SwimOutlet
The+Run+Around
TYR
Bloomz
Wall of Fame
LMOR WALL OF FAME
(While excelling in the pool, these senior swimmers also left their legacy by consistently showing pride, integrity and commitment to LMOR)
Kayla Lichtner (Nazareth High School/Bucknell University)
Gina Cantoral (Little Flower High School/Marshall University)
Denis Zatonskyy (Swenson High School/Staten Island University)
Tommy Lutter (Lower Moreland High School/University of Delaware)
Chris Kelly (Lower Moreland High School/West Chester University)
Jake Harner (Father Judge High School/Bloomsburg University)
 
                   Lower Moreland Swimming continues to support high school swimming year around. LMOR has had a multitude of All-Americans, State Champions, State finalists, District Champions, District finalist and school record holders. 

LMOR’S High School All-Americans, State Champions & District Champions

 

ALL-AMERICANS (14)

1. Liam Smith (LaSalle): 7- 1 x 2017, 2 x 2018, 4 x 2019

2. Mark Klinchin (Lower Moreland): 1- 1 x 2019

2. Tim Grossi (LaSalle): 1- 1 x 2019

2. Ben Aust (Lower Moreland): 1- 1 x 2018

2. Chris Kelly (Lower Moreland): 1- 1 x 2018

2. Tommy Lutter (Lower Moreland): 1- 1 x 2018

2. Dan Shevelev (Lower Moreland): 1- 1 x 2018

2. Chirag Ram (Lower Moreland): 1- 1 x 2017

 

STATE CHAMPIONS (6)

1. Chris Kelly (Lower Moreland): 2- 2 x 2018

1. Tommy Lutter (Lower Moreland): 2- 2 x 2018

3. Ben Aust (Lower Moreland): 1- 2018

3. Colin Shipp (Lower Moreland): 1- 2018

 

DISTRICT CHAMPIONS (72)

1. Tommy Lutter (Lower Moreland): 11- 1 x 2016, 3 x 2017, 3 x 2018, 4 x 2019

2. Liam Smith (LaSalle): 10- 2 x 2017, 4 x 2018, 4 x 2019

3. Chris Kelly (Lower Moreland): 7- 2 x 2016, 2 x 2017, 3 x 2018

4. Noah Ferker (Lower Moreland): 5- 2 x 2019, 3 x 2020

4. Alex Yoon (Lower Moreland): 5- 1 x 2017, 1 x 2018, 3 x 2019

4. Colin Shipp (Lower Moreland): 5- 2 x 2017, 1 x 2018, 2 x 2019

8. Gina Cantoral (Little Flower): 4- 2 x 2018, 2 x 2019

8. Teresa Fernandes (Wood): 3- 1 x 2018, 2 x 2019

8. Greg Landis (Lower Moreland): 3- 2 x 2019, 1 x 2020

8. Jaden Feldman (Lower Moreland): 3- 2 x 2019, 1 x 2020

8. Tim Grossi (LaSalle): 3- 3 x 2019

10. Denis Zatonskyy (Swenson): 2- 1 x 2018, 1 x 2019

10. Kayla Lichtner (Nazareth): 2- 2 x 2018

10. Brigid Hayes (Wood): 2- 2 x 2019

10. Ben Aust (Lower Moreland): 2- 1 x 2017, 1 x 2018

14. Ryan Park (Lower Moreland): 1- 1 x 2020

14. Jude Blumhardt (Lower Moreland): 1- 1 x 2020

14. Mark Klinchin (Lower Moreland): 1- 1 x 2019

14. Eddie Barton (Lower Moreland): 1- 1 x 2017

14. Tara Frino (Ryan): 1- 1 x 2017