Team Partners
YMCA+of+Greater+Flint
Sponsors
Championship Meets

What a great showing at both our 8 and Under YMCA State Meet on February 17th and our 9 & Over YMCA State Meet this past weekend!  The Falcons did not disappoint!!  I want to congratulate all of our swimmers this season who set goals, practiced hard and put forth their best effort.  

 

Congratulations to our 2017-18 YMCA State Qualifiers!!  I would like to give special recognition to those who placed 1st and 2nd at the State Meets. 

 

YMCA 8 and Under State Meet:

Girls placed 2nd overall and the Boys place 3rd overall!  The team placed 2nd in the State!!

State Champion: 

Savannah Flynn-25 Breast

State Runners Up: 

Girls 8 & Under 100 Medley Relay (L. Spiewak, K. Mitchell, K. Dunfield, E. Roth)

Emmitt Spiewak-25 Free & 50 Free

Molly Elmquist-25 Breast

Colton Rich-25 Breast & 100 Free

Girls 7 & Under 100 Free Relay (R. Grzymkowski, S. Flynn, M. Elmquist, M. Bentley)

Girls 8 & Under 100 Free Relay (E. Roth, K. Dunfield, L. Spiewak, K. Mitchell)

Boys 8 & Under 100 Free Relay (C. Rich, A. Iordanou, B. Yapchai, B. Joslin)

 

YMCA 9 and Over State Meet:

Girls placed 2nd overall and Boys placed 1st overall!  The team placed 2nd in the State!!

State Champions:

Boys 11-12 200 Medley Relay (C. Spiewak, A. Delzer, M. Haney, C. Zoltak)

Henry Delzer-100 Breast

Josie Connelly-100 Breast

Calvin Spiewak-100 Free

Max Haney-100 Fly

Chase Zoltak-500 Free

Boys 13-14 200 Medley Relay (M. Harding, J. Mason, N. Villarin, C. Alward)

Boys 15 & Over 200 Medley Relay (G. Seifert, C. Prue, H. Hutchinson, J. Curtis)

Megan Elmquist-200 Free

Mason Harding-200 Free, 50 Free & 100 Free

Anessa Hanson-200 Back

Nicholas Villarin-100 Fly

Gage Kosmanopoulos-200 Breast

Cooper Prue-100 Free

Hudson Hutchinson-100 back & 500 Free

Sophie Curtis-400 IM (new meet record!)

Griffin Curtis-400 IM

Lara Wujciak-400 IM

Jonathan Mason-100 Breast & 500 Free

Boys 13-14 200 Free Relay (N. Villarin, J. Mason, C. Alward, M. Harding)

Abby Merz-500 Free

Evan Bartow-1000 Free (new meet record!)

State Runners Up:

Boys 10 & Under 200 Medley Relay (L. Alward, H. Delzer, T. Haldy, O. Cooper)

Girls 11-12 200 Medley Relay (J. Connelly, A. Quitos, E. Erway, A. Ayers)

Amelia Ayers-200 Free & 100 Breast

Max Haney-200 Free

Josie Connelly-100 IM

Andrew Delzer-100 IM, 100 Breast

Brinley Ayers-100 Back

Chase Zoltak-100 Back

Luke Alward-50 Fly

Owen Cooper-100 Free & 200 IM

Allyson Quitos-200 IM

Girls 11-12 200 Free Relay (J. Connelly, A. Quitos, E. Erway, A. Ayers)

Boys 11-12 200 Free Relay (C. Spiewak, C. Zoltak, M. Haney, G. Elmquist)

Henry Delzer-500 Free

Ethan Woycehoski-500 Free

Girls 13-14 200 Medley Relay (A. Hanson, A. Merz, M. Elmquist, S. Curtis)

Girls 15 & Over 200 Medley Relay (M. Chorley, M. Sieloff, L. Wujciak, J. Clark)

Jonah Curtis-200 Back & 400 IM

Lauren Taylor-100 Fly & 1000 Free

Devon Bryant-200 Breast

Megan Elmquist-100 Back

Cooper Prue-100 Back

Will Hartman-400 IM & 200 Fly

Hannah Erpelding-400 IM

Girls 13-14 200 Free Relay (A. Hanson, S. Curtis, A. Merz, M. Elmquist)

Girls 15 & Over 400 Free Relay (J. Clark, Z. Rogers, M. Sieloff, M. Chorley)

Boys 15 & Over 400 Free Relay (C. Prue, G. Seifert, M. Harding, H. Hutchinson)

Nicholas Wujciak-500 Free

Luke Conner-500 Free

Logan Molzahn-1000 Free

 

Best of luck to our Falcons in the upcoming meets (MCSA Senior Cup Championship, White JO Championship, 12 & Under Michigan State Championship, YMCA Zones Championship, 13 & Over Michigan State Championship and the YMCA Short Course National Championship)!!!

 

This has been an amazing season and I’m so proud to be a Falcon!  Thank you to the great coaches, swimmers and parents who make this team the very best!!

 

Go Falcons!!