Partners
TEAM+MICHIGAN
USA+Swimming
Central+Zone
Safe+Sport
Safe+Sport+Protect
USA+Swimming+Foundation
Make+a+Splash
TeamUnify
Speedo
HY-TEK
Sponsors
Board of Directors Listing
Michigan Swimming, Inc. Board of Directors
Updated: October 8, 2018
(ood: for a printable version of this information, click here)
(ood: for an organizational chart, click here)
(board members: office 365 login, click here)
 
Administrative Division
Voting Board Members
Position
Member
Contact Information
Year Elected/Appointed
General Chair
Ahern Naylis
2018 (1 year)
Vice Chair – Administration
Joe Gazzarato
2018
Secretary
Janette Heaton
2017
Safe Sport & Operational Risk Chair
Melissa Millerick-May
2016 & 2018
Non-Voting Members
Position
Member
Contact Information
Marketing & Public Relations
Derek Mehraban
Membership & Registration Coordinator
Dawn Gurley
Records & Recognition Coordinator
Dawn Gurley
Meet and Sanctioning Chair
John Loria
National Times Verification Officer
John Loria
Webmaster
John Loria
 
Finance Division
Voting Board Members
Position
Member
Contact Information
Year Elected/Appointed
Vice Chair – Finance
Jeff Wilkins
2018 (1 year)
Treasurer
Mary Perczak
2018
Non-Voting Members
Position
Member
Contact
Travel Fund Coordinator
Dawn Gurley
 
Program Development Division
Voting Board Members
Position
Member
Contact Information
Year Elected/Appointed
Vice Chair – Program Development
Josh Morgan
2015 & 2017
Diversity Chair
Candice Howard
2016 & 2018
Non-Voting Members
Position
Member
Contact
Club Development Liaison
Dawn Gurley
Camps & Clinics Coordinator
Josh Morgan 
Zone Team Coordinator
Josh Morgan
 
Program Operations Division
Voting Board Members
Position
Member
Contact Information
Year Elected/Appointed
Vice Chair – Program Operations
Shawn Kornoelje
2018
Officials’ Chair
Cynda Avery
2017
Non-Voting Members
Position
Member
Contact
NTV Chair
John Loria
Open Water Coordinator
Colin Dolcetti
 
Athlete Division
Voting Board Members
Position
Member
Contact Information
Year Elected/Appointed
Senior Athlete Representative
Charlie Jones
2017
Junior Athlete Representative
Keith Peristeridis
2018
At-Large Athlete Representative
Preston Harrell
2018
At-Large Athlete Representative
VACANT
2018
 
Coach Division
Voting Board Members
Position
Member
Contact Information
Year Elected/Appointed
Senior Coach Representative
Patrick Saucedo
2017
Junior Coach Representative
Pat Wickering
2018
 

 
USA Swimming National Committees
Credentials/Elections Jacob Krzciok jacob.krzciok@miswim.org 2017-present
Credentials/Elections
Dakota Noble
2015-present
Disability Swimming John Loria john.loria@miswim.org 2014-present
Diversity & Inclusion Candice Howard candice.howard@miswim.org 2017-present
Registration/Membership
Joe Gazzarato
2016-2018
 

  • All members of the Board of Directors serve a term of two years. The term of office expires after the individual has served two consecutive two year terms.
  • Direct contact information for minor athletes is unpublished. Please contact the Michigan Swimming Office for more information (office@miswim.org). 
  • All individuals serving on the Michigan Swimming, Inc. Board of Directors and its respective committees are required to hold active individual memberships with Michigan Swimming, Inc. and USA Swimming, Inc. for the entirety of their time in office.

 

Current Committees

Committee Name
Members
Executive Committee
(Board of Directors)
Ahern Naylis (Chair, General Chair)
Joe Gazzarato (Vice-Chair of Administration)
Jeff Wilkins (Vice-Chair of Finance)
Shawn Kornoelje (Vice-Chair of Program Operations)
Josh Morgan (Vice-Chair of Program Development)
Patrick Saucedo (Senior Coach Representative)
Charlie Jones (Senior Athlete Representative)
Keith Peristeridis (Junior Athlete Representative)
Governance Committee
(Board of Directors/House of Delegates)
Julie Youngquist (Chair)
Betty Peristeridis (2019)
Paul Jones (2020)
TBD​ (Athlete) (2018)
Safe Sport Committee
(Administrative Division)
Melissa Millerick-May (Chair)
Remainder TBA
Finance Committee
(Finance Division)
Jeff Wilkins (Chair)
Mary Perczak (Treasurer)
Ahern Naylis (General Chair)
Joe Gazzarato (Vice-Chair of Administration)
Charlie Jones (Senior Athlete Representative)
Dawn Gurley (MS Office Rep — non-voting member)
Diversity Committee
(Program Development Division)
Candice Howard (Chair)
Remainder TBA
Para-Swimming Committee
(Program Development Division)
Chuck Krochmal (Chair)
Anna Clark (Athlete)
Sarah Clark (Athlete)
Shawn Kornoelje (Coach)
Elizabeth Stone (Coach)
Brett Austin (Parent/Official)
Technical Planning Committee
(Program Development Division)
Josh Morgan (Chair)
Alex Brinks (Coach)
Charlie Jones (Senior Athlete Representative)
Savannah Gurley (Athlete)
Josh Wood (Coach)
Patrick Saucdeo (Senior Coach Representative)
Jeanette Heaton (Coach)
Camps & Clinics Committee
(Program Development Division)
Josh Morgan (Chair)
Shawn Kornoelje (Coach)
Patrick Saucedo (Coach)
Officials’ Committee
(Program Operations Division)
Cynda Avery (Chair)
TBD (Athlete)
Charlie Jones (Athlete)
Holly Russell
Betty Peristeridis
Casey Kern
Chuck Krochmal
Meet Scheduling Committee
(Program Operations Division)
Shawn Kornoelje (Chair)
Josh Morgan (Vice-Chair of Program Development)
John Loria  (NTV)
Charlie Jones (Senior Athlete Representative)
Keith Peristeridis (Junior Athlete Representative)
Colin Dolcetti (Coach)
Mary Perczak (Official)
NTV Committee
(Program Operations Division)
John Loria (Chair)
Dawn Gurley (Office)
TBD (Athlete)
Open Water Committee
(Program Operations Division)
Colin Dolcetti (Chair)
Jacob Skwirsk (Athlete)
Savannah Gurley (Athlete)
Charlie Jones (Athlete)
Emily Klueh (Coach)
Mary Perczak (Official)
Athletes’ Committee
(Athlete Division)
Charlie Jones (Senior Athlete Representative)
Keith Peristeridis (Junior Athlete Representative)
Preston Harrell (At-Large Athlete Representative)
TBD (At-Large Athlete Representative)
Remainder TBA