Sponsors
SC Group Assignments

Short Course 2017-2018 Utica Shelby Swim Club Group Placements

1.  Please find your USSC swimmer’s name on the Group list below, prior to registering.  If you cannot locate your swimmer’s name or have questions about your swimmer’s placement please reach-out to your Lead Coach from last season and Coach Erica and Coach Tim, prior to June 23rd.  Swimmers with ** denote swimmers moving groups.  If your swimmer moved groups and does not have a **, you are still eligible to register for the group your swimmer has been placed in.

2.  Please review our USSC Group Descriptions located under “Team Info” on our website.

3.  Swimmers who tryout the 2017-2018 season will not find their names on this list.  Swimmers who attend tryouts, and are invited to join the team, will be emailed their group assignment after tryouts.

4.  SRC Returning swimmers must be able to complete 10 x 100 @ 1:50 and 3 x 200 IM @ 4:00 in order to register.

5.  Select SRD swimmers will have additional practice time scheduled later in the Fall. 

6.  SRD, SRC, and SRP swimmers, if you are in high school and participating in your High School Season, please be sure to select HSG or the HSB designations

7.  Athletes will be expected to progress with the group during the season.


 

NOVICE 1

Breslyn Pursley

 

NOVICE 2

Colton Bowers
Olivia Buford
Aaron Choi
Violet Dillon
Owen Kristensen
Alexandra Miu

 

 

INTERMEDIATE 1

Kayla Achenbach
Carter BealCarter Betcher
Anna Cruz-Lebron
Everritt Dubary**
William Duncan
Inna Esquivel Aguirre
Brennan Goymerac**
Riah Guoin**
Maria Guzman-Gomez
Hale Heck
Jayson Kim
Spencer Lukasik
Zoe Maloney
Cooper McClean**
Michaela Minous
Marina Morse
Madison Palmer
Maisie Patterson
Oscar Robinson
Kingston Teng**
Adelaide Weimels

 

 

INTERMEDIATE 2

Mobolaji Akinbiyi
Alexander Adonai
Charlie Barnard
Addison Chambers**
Lily Cicco
Anthony Cleland
Nicklaus Creek
Lilyan Duda
Oorvi Duuvari**
Allie Good**
Grace Graham
Anna Grunewald
James Grunewald
Krystal Haxhi**
Aiden Kim**
Francisco Lujan Orozco
Tehya Maloney
Jacob Mattles**
Albert Miu
Jackson Pfeiffer
Suhani Salecha
Ella Sam
Addison Schoenherr
Lexi Scholten**
Bryce Soublere**
Nathan Sundquist
Michael Wallis
Mark Wassef

 

JUNIOR

Isabella Aiello
Ava Anderson**
Jacob Anderson
Madison Aska
Carter Bowers
Maya Bowman
Grace Cleland
Katelyn Coles
Gabriela DiCosmo
Aubrey Duncan
Leanna Dusenbury
Drew Flury
Kennedy Gosk
Maeve Goymerac
Elizabeth Kamlay
Demitrios Kosmides
Abigael Larsen
Edward Lei
Daniil Leybin
Jaxon Logsdon**
Holly Malsbury
Ellee Marcellin
Danielle Melchoir
Seo Nomura
Zach Patterson**
Austin Pursley**
Gwyneth Rawlings
James Schall**
Grace Schorling
Ella Siwicki**
Jacinda Stager
Max Teschendorf
Sydney Teschendorf
Ana Trevino Nunez**
Joey Vicari**
Isabella Villarruel**

 

AGE GROUP 1 
Modesola Akinbiyi**
Sam Barnard
Cole Belisle**
Aiden Boruta**
Elijah Cambare
Alyssa Chambers
Emma Cicco
Kaitlin Hetherington**
Olivia Heughens
Mya Hudson
Joe Kim
Rohan Kochhar**
Sven Liu**
Riya Mathur**
Emma Mattles
Corey Minous
Amit Nayak**
Nolan O’Connor
Sidney Ornstein**
Kristine Pae
Lily Pfeiffer**
Anna Pontzious**
Grace Pontzious**
Ashley Sapandanis**
Isabelle Schneider
Andrew Shizas
Duncan Sinclair**
Alayna Smith**
Andrew Sundquist
Ella Threlkeld
Katelyn Threlkeld
Joslyn Vince
Jordan Walser
Julia Walser
Karen Wassef**

 

AGE GROUP 2 

Harrison Arnold**
Addison Beal**
Luna Beckett**
Tessa Boehme
Will Cicco
Ryan Cong
Kevin Cong
Jamie DiCresce**
Devin Dilger
Isabella Haewsky**
Izzy  Hanson
Sammy Hsiung

Amber Kim
Hannah Malsbury
Emily Marsili
Frankie Minous
Max  Morse
Zane Nall
Sean Park**
Ryan Pursley
Alexis Quitter
Eduardo Rengifo
Carson Ricker
Sadie Rogers**
David Schabacker
Katherine Teng
Kelvin Teng
Molly Warner

 

SR-D

Isabella Balza
Victoria Balza
Lars Boehme
Caleb Bowers**
Olivia Bowman**
Sam Burek
Autumn Caya
Jack Cicco**
Lindsey Creek
Jordan Foxx
Trevor Frerichs
Sophia Genslak
Sanya Gupta**
Ryan Jin
Rachel Kim
Claire Lippert**
Elaina Plonis
Ryker Rush
Rhian Russell
Jordan Scheuer
Annika Schoenherr
Dylan Schram**
Maria Scola**
Max Sviridov
Bailey Symington**
Amaya Tomma
Miya Uno

 

SR-C Current SRC swimmers must pass the tryout 7/17-7/19.  Swimmers who just moved into SRC are eligible to register now.
 

William Adams
Ansh Bahl**
Drew Blitz
Ben Braden
Alexa Brown
Celina Cambare
Lauren Crist
Paul Danciu
Hanna Dery
Fran Enea
Gabby Enea**
Sophia Franz**
Garrett Gambaro
Anthony Gazzarato
Ross Gloria
Evan Goode
Sarah Grzadzinski
Rhea Gupta
Isabel Hafner
Michael Hagen
Emma Hann
Karilyn Hope
Olivia Huttenlocher
James Jiang**
Ted Jones**
Mehlam Kadwalwala
Pretta Kamat
Dennis Kim
Lois Kim
Tarun Kumaran
Avery Langowski
Joslynn Larsen
Cassidy Lease**
Bryce Lee
Thomas Lei
Rebecca Martz**
Michelle Nabozny
Faithe Nahed
Michael Nasr
Alex Nazarian
Natalie Nedeltchev
Sena Nomura
Logan Olszewski**
George Paul
Maria Pfeiffer

Jessica Pikunas
Shannon Ricker
Gabriel Ruiz
Jade Ruskus
Emma Ruthenberg
Aarushi Salecha
Julianna Scharret
Kenna Snow**
Christopher Swaim**
Maddie Thompson
Robbie Thompson
Alex Trendov
Dena Trendov
Alex Velilla
Nicolas Viulet

 

SR-P

Josh Anderson
Brent Bartos**
Emma Bliss
Cameron Borchert
Elizabeth Cavataio
Kristin Daniel
Abbey Desmet
Juan DiCosmo**
Evan Fleming
Daniel Frederick
Anthony Hopkins
Rohan Kamat
Britney Kim
Lyewon Kim
Ethan Kingsley
Jack Konitsney
Ryan Konitsney
Bianca Licari
Kennedy Logsdon**
Alex Maschke
Zach Milke
Jared Pitt
Amelia Plonis
Kendra Pollick
Val Rengifo
Hannah Soderstrom**
Addy Tokarz
Abby Warner
Maddie Willson