Background-image
Partners
LEAP2
Midwestern
USA+Swimming
Central+Zone
TeamUnify
Hy-Tek+Sports+Software
USA+Swimming+Foundation
17-18 SC Schedule

Tentative Midwestern Short Course 2017-2018

Meet flyers and Event Files will be posted in EVENTS when meets are sanctioned.
Flyers will be in PDF format.
Downloadable Meet Event file will be posted if available. Right click and save file to disk.
National Age Group Time Standards are used for meet management purposes.
B- indicates NAG B time or slower (max is .01 slower than BB)
B+ indicates NAG B time or faster (min is the NAG B time)
BB- indicates NAG BB time or slower (max is .01 slower than A)
BB+ indicates NAG BB time or faster (min is NAG BB time)

 

Sept 2017 Host Standard Meet Contact
Sept 24 HLA NTS - 12 & U Lincoln Erik Wiken
       
Oct 2017 Host Standard Meet Contact
Sept 30-Oct 1 ACE B+/10 & U NTS Elkhorn Jay Thiltgen
Oct 1 CBSC Closed Council Bluffs Bruce Schomburg
Oct 5 SCSC Closed Papillion Nick Baker
Oct 7 or 8 BSC Intro-B-/10 U NTS Bellevue Cathy Thayer
Oct 8 GNST-K NTS Kearney Becky O'Connell
Oct 13-15 OWSC NTS Omaha Lisa Ellis
Oct 21 SCH Closed-Tri-State Sioux Center Erica Vonk
Oct 21-22 LSS B+ Lincoln Louie Balogh
Oct 28 SLS Closed-Tri-State Sioux City Heather Farris
Oct 29 MWS Awards Ceremony Lincoln MW Office
       
Nov 2017 Host Standard Meet Contact
Nov 3 SCSC NTS 10 & U Papillion Nick Baker
Nov 4 NYA NTS Norfolk Michael Meuret
Nov 4-5 SCSC NTS IMX/IMR Papillion Nick Baker
Nov 12 HYAC NTS IMR/IMX Hastings Dan Brailita
Nov 10-11 MAC Sr/P/F & TF Millard David Lammel
Nov 10 MAC Pentathlon Millard David Lammel
Nov 18-19 HLA NTS Lincoln Erik Wiken
Nov 18 SCM Closed-Tri-State Sioux City Gretchen Baller
         
Dec 2017 Host Standard Meet Contact
Nov 29-Dec 2 USA Winter Nat Columbus OH  
Dec 2-3 GNST NTS Lincoln Ryan Theil
Dec 2-3 ACE NTS Elkhorn Jay Thilgten
Dec 6-9 USA Junior-West Iowa City IA  
Dec 10-11 CBSC B+/10 & U NTS Council Bluffs Bruce Schomburg
Dec 10 GNST-K NTS Kearney Becky O'Connell
Dec 16 SCM NTS Sioux City Gretchen Baller
       
Jan  2018 Host Standard Meet Contact
Jan 7-date change NA NTS Sprint Lincoln David Frye
Jan 6-7 CBSC NTS Distance Council Bluffs Bruce Schomburg
Jan 11-14 USA TYR Pro Swim Series Austin TX  
Jan 13-14 ACE All Star Elkhorn Jay Thiltgen
Jan 13-14 SLS NTS Sioux City Heather Farris
Jan 20-21 MAC B+ Millard David Lammel
Jan 20 SCH NTS Sioux Center Erica Vonk
Jan 26-28 BSC BB- Bellevue Cathy Thayer
Jan 27-28 LSS NTS Lincoln Louie Balogh
Jan 28 HG Pentathlon (SCM) Grand Island Brian Jensen
         
Feb  2018 Host Standard Meet Contact
Feb 3-4 SCSC B+ Papillion Nick Baker
Feb 4 GNST-K NTS Kearney Becky O'Connell
Feb 11 SO 1000/Mile Ralston Eric Samson
Feb 18 HYAC NTS/IMX+ Hastings Dan Brailita
Feb 17   Closed Tri-State Ch Yankton SD  
Feb 17-18 CBSC B-/10 & U NTS Council Bluffs Bruce Schomburg
 
Mar  2018 Host Standard Meet Contact
Mar 1-4 USA TYR Pro Swim Series Atlanta GA  
Mar 2-4 CBSC MW Qualifier Council Bluffs Bruce Schomburg
Mar 2-4 HLA MW Qualifier Lincoln Erik Wiken
Mar 8-11 RegVIII Sectional Columbia MO  
Mar 16-18 LSS/MWS MW Lincoln Betty Kooy
         
April  2018 Host Standard Meet Contact
Apr 12-15 USA TYR Pro Swim Series Mesa AZ  
         
May  2018 Host Standard Meet Contact
May 17-20 USA TYR Pro Swim Series Indianapolis IN