Background-image
Partners
LEAP2
Midwestern
USA+Swimming
Central+Zone
TeamUnify
Hy-Tek+Sports+Software
USA+Swimming+Foundation
Safe+Sport
19-20 SC Schedule

 Tentative Midwestern Short Course 2019-2020

Meet flyers and Event Files will be posted in EVENTS when meets are sanctioned.
Flyers will be in PDF format.
Downloadable Meet Event file will be posted if available. Right click and save file to disk.
National Age Group Time Standards are used for meet management purposes.
B- indicates NAG B time or slower (max is .01 slower than BB)
B+ indicates NAG B time or faster (min is the NAG B time)
BB- indicates NAG BB time or slower (max is .01 slower than A)
BB+ indicates NAG BB time or faster (min is NAG BB time)

Sept 2019 Host Standard City Contact
Sept 21 HLA NTS - 12 & U Lincoln Sam Bach
Sept 24 SCSC Intersquad-Closed Papillion Nick Baker
Sept 28-29 MWS Swimposium/Awards Omaha MW Office
       
Oct 2019 Host Standard City Contact
Oct 5-6 ACE B+/10 & U NTS Elkhorn Leslie Mayo
Oct 6 BSC Intro-B-/10 U NTS Bellevue Doug Thayer
Oct 6 GNST-K NTS Kearney Becky O'Connell
Oct 11-13 OWSC NTS Omaha Lisa Ellis
Oct 19 SCH Closed-Tri-State Sioux Center Erica Vonk
Oct 19-20 LSS B+ Lincoln Louie Balogh
Oct 25-26 BT NTS Omaha Jimmy Parmenter
Oct 26 SLS NTS Sioux City Heather Farris
       
Nov 2019 Host Standard City Contact
Nov 2 NYA NTS Norfolk Mary Meuret
Nov 2-3 SCSC NTS IMX/IMR Papillion Nick Baker
Nov 9 SCM Closed Tri-State Sioux City Robin Freeman
Nov 10 or 17 HYAC NTS IMR/IMX Hastings Dan Brailita
Nov 9-10 GNST NTS Lincoln Ryan Theil
Nov 15-16 MAC Sr/P/F & TF - B+ Millard David Lammel
Nov 16 MAC 12 & U Pentathlon Millard David Lammel
Nov 22-23 HLA NTS Lincoln Sam Bach
         
Dec 2019 Host Standard City Contact
Dec 4-7 USA Winter Nat Atlanta GA  
Dec 7 SCSC 10 & U Papillion Nick Baker
Dec 8 GNST-K NTS Kearney Becky O'Connell
Dec 11-14 USA Junior-West Federal Way WA  
Dec 13-15 BT 14 & U NTS Omaha Jimmy Parmenter
Dec 13-14 SCM NTS Sioux City Robin Freeman
Dec 21-22 CBSC B+/10 & U NTS Council Bluffs Bruce Schomburg
         
Jan  2020 Host Standard City Contact
Jan 5 NA NTS Sprint Lincoln Chad Bearinger
Jan 4-5 CBSC NTS Distance Council Bluffs Bruce Schomburg
Jan 11 SCH NTS Sioux Center Erica Vonk
Jan 11-12 MAC B+ Millard David Lammel
Jan 18-19 ACE All Star Meet - invite Elkhorn Jay Thiltgen
Jan 24-26 BSC BB-/10 & U NTS Bellevue Doug Thayer
Jan 25-26 LSS NTS Lincoln Louie Balogh
Jan 26 HG Pentathlon (SCM) Grand Island Brian Jensen
Jan 31 BT NTS 12 & U Omaha Jimmy Parmenter
         
Feb  2020 Host Standard City Contact
Feb 1-2 SCSC B+ Papillion Nick Baker
Feb 2 GNST-K NTS Kearney Becky O'Connell
Feb 8-9 SLS NTS Sioux City Heather Farris
Feb 21-22 BT NTS 14 & U Omaha Jimmy Parmenter
Feb 23 HYAC NTS/IMX+ Hastings Dan Brailita
Feb 22-23 CBSC B-/10 & U NTS Council Bluffs Bruce Schomburg
 
Mar  2020 Host Standard City Contact
Mar 6-8 TBD Sub MW    
Mar 6-8 TBD Sub MW    
Mar 12-15 Reg VIII Sectional Columbia MO  
Mar 20-22 LSS/MWS MW Lincoln MW Office