Background-image
Partners
LEAP2
Midwestern
USA+Swimming
Central+Zone
TeamUnify
Hy-Tek+Sports+Software
USA+Swimming+Foundation
Safe+Sport
20-21 SC Schedule

Tentative Midwestern Short Course 2020-21

Meet flyers and Event Files will be posted in EVENTS when meets are sanctioned.
Flyers will be in PDF format.
Downloadable Meet Event file will be posted if available. Right click and save file to disk.
National Age Group Time Standards are used for meet management purposes.
B- indicates NAG B time or slower (max is .01 slower than BB)
B+ indicates NAG B time or faster (min is the NAG B time)
BB- indicates NAG BB time or slower (max is .01 slower than A)
BB+ indicates NAG BB time or faster (min is NAG BB time)

Sept 2020

Host

Standard

City

Contact

Sept 10-12

MWS

Clinic, HOD, Awards

Omaha-Brownell

MW Office

Sept 15

SCSC

Closed Squad Meet

Papillion

Nick Baker

Sept 19

HLA

NTS - 12 & U

Lincoln

Sam Bach

Sept 27

CBSC

NTS

Council Bluffs

Bruce Schomburg

 

 

 

 

Oct 2020

Host

Standard

City

Contact

Oct 3-4

ACE

B+/10 & U NTS

Elkhorn

Leslie Mayo

October 4

BSC

Intro/Sr Sprint

Bellevue

Doug Thayer

Oct 4

GNST-K

NTS

Kearney

Becky O'Connell

Oct 9-11

OWSC

NTS

Omaha

Lisa Ellis

Oct 16-18

ISWM

NTS

Omaha

Thor Larson

Oct 23-24

BT

NTS

Omaha

Jimmy Parmenter

Oct 24

SLS

NTS

Sioux City

Heather Farris

Oct 25-25

LSS

B+

Lincoln

Uriah Reiners

Oct 25

SCSC

1000/500 NTS

Papillion

Nick Baker

Oct 31

SCH

NTS

Sioux Center

Erica Vonk

Oct 31-Nov 1

GNST

NTS

Lincoln

Emma McEntarffer

 

 

 

 

Nov 2020

Host

Standard

City

Contact

Nov 7

NYA

NTS

Norfolk

Beth Kahny

Nov 7-8

SCSC

IMX/IMR

Papillion

Nick Baker

Nov 13-14

MAC

Sr/P/F & TF - B+

Millard

Erica Storms

Nov 14

MAC

12 & U Pentathlon

Millard

Erica Storms

Nov 14

SCM

NTS

Sioux City

Robin Freeman

Nov 15

HYAC

NTS IMR/IMX

Hastings

Dan Brailita

Nov 21-22

HLA

NTS

Lincoln

Sam Bach

 

 

 

 

 

Dec 2020

Host

Standard

City

Contact

Dec 2-5

USA

US Open

 

 

Dec 5

SCSC

NTS 12 & U

Papillion

Nick Baker

Dec 6

GNST-K

NTS

Kearney

Becky O'Connell

Dec 9-12

USA

Winter Juniors

 

 

Dec 11-13

BT

14 & U NTS

Omaha

Jimmy Parmenter

Dec 11-12

SCM

NTS

Sioux City

Robin Freeman

Dec 19-20

CBSC

B+/10 & U NTS

Council Bluffs

Bruce Schomburg

 

 

 

 

 

Jan  2021

Host

Standard

City

Contact

Jan 9-10

CBSC

NTS Distance

Council Bluffs

Bruce Schomburg

Jan 9-10

SLS

NTS

Sioux City

Heather Farris

Jan 9-10

MAC

B+

Millard

Erica Storms

Jan 16-17

ACE

All Star Meet - invite

Elkhorn

Jay Thiltgen

Jan 21

SCSC

1000/500 NTS

Papillion

Nick Baker

Jan 22-24

BSC

BB-/10 & U NTS

Bellevue

Doug Thayer

Jan 29

BT

NTS 12 & U

Omaha

Jimmy Parmenter

Jan 30-31

LSS

NTS

Lincoln

Uriah Reiners

Jan 30

HG

Pentathlon (SCM)

Grand Island

Brian Jensen

Jan 30

SCH

NTS

Sioux Center

Erica Vonk

 

 

 

 

 

Feb  2020

Host

Standard

City

Contact

Feb 6-7

SCSC

B+; 10 & U NTS

Papillion

Nick Baker

Feb 7

GNST-K

NTS

Kearney

Becky O'Connell

Feb 14

SO

1000/1650

Omaha

Lisa Ellis

Feb 14

HYAC

NTS/IMX+

Hastings

Dan Brailita

Feb 19-20

BT

NTS 14 & U

Omaha

Jimmy Parmenter

Feb 20-21

CBSC

B-/10 & U NTS

Council Bluffs

Bruce Schomburg

         

Mar  2020

Host

Standard

City

Contact

Mar 5-7

CBSC

Area 1 Champ Challenge

Council Bluffs

Bruce Schomburg

Mar 5-7

HLA

Area 2 Champ Challenge

Lincoln

Sam Bach

Mar ??

CZ

Region 8

   

Mar 19-21

LSS

MW SC Championship

Lincoln

MW Office