Background-image
Partners
LEAP2
Midwestern
USA+Swimming
Central+Zone
TeamUnify
Hy-Tek+Sports+Software
USA+Swimming+Foundation
Safe+Sport
MW Officers

Midwestern Officers

Updated September 10, 2021

Board Officers – Voting Members

General Chair

Treasurer

Betsy Purcell (2022)

Stefanie Martinez (2023)

Omaha NE 68144

Omaha NE 68046

 

 

Administrative Vice Chair

Finance Chair

Toby Rees (2022)

Tony Storer (2022)

Papillion, NE 68046

Lincoln NE 68526

 

 

Senior Vice Chair

Senior Athlete Representative

Jimmy Parmenter (2022)

Diana Brailita (2022)

Omaha NE 68102

Lincoln NE

 

 

Age Group Vice Chair

Junior Athlete Representative

Emma McEntarffer (2023)

Drayton Beber (2023)

Lincoln NE 68506

Omaha NE

 

 

Coach Representative

Athlete At Large

Katherine Anglin (2022)

Michael Sambula-Monzalvo (2022)

Omaha NE 68116

Grand Island NE

 

 

Safe Sport (appointed)

Secretary (Staff-non-voting)

Aidan Cho (2022)

Betty Kooy

LaVista NE 68128

Hastings NE 68901

 

 

Delegate At Large

Delegate At Large

Jeff Nelson (2022)

Docker Hartfield (2023)

Omaha NE 68114

Omaha NE 

 

 

Non-Voting BOD Member (with HOD voting)

 

Registration Chair (appointed)

Technical Chair

Scot Sorensen (2023)

Erica Storms (2023)

Waterloo NE 68069

Omaha NE

 

 

Officials Chair

Operational Risk Chair

Debra Pearson (2023)

Lori Howard (2023)

Council Bluffs IA 51503

Lincoln NE 68504

 

 

Governance Committee Chair (Appt)

Diversity, Equity, Inclusion Chair (Appt)

Carol Olson

Thor Larson

Papillion NE 68133

Omaha NE 68115

 

 

HOD Athletes At Large

Committee Assignment

Grace Thiltgen (Elkhorn)

Governance

Isabelle Berlin (Omaha)

Officials

Ashton Bailey (Lincoln)

Safe Sport

Emily Licht (Sioux City)

Safe Sport

Lily Cunningham (LaVista)

Diversity, Equity, Inclusion

Hannah Hailu (Omaha)

Diversity, Equity, Inclusion

 

 

 

 

Midwestern Committees

 

Executive Committee

Administrative Review Committee

Betsy Purcell

Bill Haney (2022)

Toby Rees

Dan Brailita (2022)

Jimmy Parmenter

Gary Olson (2022)

Emma McEntarffer

(Athlete)

Tony Storer

 

Katherine Anglin

 

Diana Brailita (Athlete)

 

Betty Kooy (Ex Officio)

 

 

 

 

 

Sanction Committee

Governance Committee (Appointed)

Betsy Purcell

Toby Rees (2021)

Toby Rees

Nikki Schliegelmilch (2022)

Jimmy Parmenter

Carol Olson - Chair (2023)

Emma McEntarffer

Grace Thiltgen (2022 – athlete)

Jay Thiltgen

 

Katherine Anglin  

Diana Brailita (athlete)

 

Maris Grabill (athlete)

 

Betty Kooy (Ex Officio)

 

 

 

Finance Committee

Officials Committee

Tony Storer

Debra Pearson, Chair (2023)

Stefanie Martinez

Bill Haney (2023)

Betsy Purcell

Dan Brailita (2021)

Toby Rees

Jack Zimmerman (2022)

HOD member

Jim Hall (2021)

Athlete Member

Lori Howard (2022)

 

Brenda Dankert (2023)

 

Athlete Member

 

 

   
Appointments by General Chair with consent of the Board of Directors