Background-image
Sponsors
Awards

Team Awards

Given at Jets Banquet

2011 Swimmers of the Year

Developmental Group:         Mackenzie Moore           Alex Hiltbrand

Past Winners:

Girls

Year

Boys

Year

Zoe McCauley

2002

Gary Damiano

2002

Renee Stromski

2003

Thomas Schmid

2003

Cassie Blair

2004

Paul LaRosa

2004

Madison Sestak

2005

Drew Henry

2005

Madeline Murphy

2006

Liam Henry

2006

Amber Friscia

2007

Graham Murphy

2007

Emily Breclaw

2008

Graham Murphy

2008

Molly Oyer

2009

Bryan Bettis

2009

Jordan Fleischer

2010

Jacob Mekker

2010

 

Age Group:    Carla Champagne       Matt Petit

Past Winners:

Girls

Year

Boys

Year

Kara Sitnik

2002

Ricky Chidsey

2002

Kara Sitnik

2003

Tyler Mokay

2003

Francesca Litz

2004

Chris Stromski

2004

Kartherine Blidy

2005

Chris Stromski

2005

Zoe McCauley

2006

Thomas Schmid

2006

Zoe McCauley

2007

James Walker

2007

Nicole Blidy

2008

Cory Spado

2008

Nicole Blidy

2009

Drew Henry

2009

Lexy McCauley

2010

Steve Rogers

2010

 

Senior Group:Becky Evangelista           Dan Burke

Past Winners:

Girls

Year

Boys

Year

Brianna Litz

2002

Will Chidsey

2002

Brianna Litz

2003

Ricky Chidsey

2003

Brianna Litz

2004

Ricky Chidsey

2004

Kara Sitnik

2005

Joe Turk

2005

Carly Jones

2006

Kevin Murphy

2006

Carly Jones

2007

Kevin Murphy

2007

Carly Jones

2008

Chad Miller

2008

Carly Jones

2009

Not Awarded

2009

Becky Evangelista

2010

Cory Spado

2010

Biathalon: Rachel Hayes             Dan Burke

Past Winners:

Girls

Year

Boys

Year

Julie Weber

2001

Tommy Manzo

2001

 

2002

Tommy Manzo

2002

Lauren Cook

2003

Tommy Manzo

2003

Brianna Litz

2004

Tommy Manzo

2004

Francesca Litz

2005

Joe Turk

2005

Mary Chidsey

2006

Kevin Murphy

2006

Francesca Litz

2007

Kevin Murphy

2007

Sarah Stroup

2008

James Walker

2008

Rachel Hayes

2009

Shane Donovan

2009


Click here for All-Time Girls Rankings

Click here for All-Time Boys Rankings

PILOT Award: Kim Burdo        Cory Spado

Past Winners:

Girls

Year

Boys

Year

 

Not Given

 

2002

 

Not Given

 

2002

Katie Edwards

2003

Joe Turk

2003

Katie Cristaldi

2004

Tommy Manzo

2004

Brianna Litz

2005

Joe Turk

2005

Alyssa Mokay

2006

Tyler Mokay

2006

Francesca Litz

2007

Kevin Murphy

2007

Jen Schmid

2008

Jeff Rapp

2008

Carly Jones

2009

James Walker

2009

Kelly Noll

 

2010

 

Tom Schmid

 

2010

 

 

Most Improved:   Molly Oyer      Connor Theil

Past Winners:

 

Girls

Year

Boys

Year

Not Given

2002

Not Given

2002

Bridget Festa

2003

Brian Caswell

2003

Sam Liadka

2004

Phil Glasser

2004

Nicole Blidy

2005

Paul LaRosa

2005

Julia Mondo/Beth

2006

Cory Spado

2006

Manzo

2007

Nick Burdo

2007

Renee Stromski

2008

Shane Donovan

2008

Libby Corlett

2009

Alex Coleman- Gridley

2009

Kelly Cole

2010

       

 

Madison Sestak

 

Shane Donovan

2010