Background-image
Order of Events

Order of Events

ORDER OF EVENTS & QUALIFYING TIMES

WEDNESDAY
 
 
Session 1 Wednesday
13 & O Prelims
Starts at TBA AM
 
 
 
Session 2 Wednesday
12& U Prelims
Starts at TBA PM
 
 
LCM
Girls
Event
Boys
LCM
 
LCM
Girls
Event
Boys
LCM
1:03.29
7
13-14 100 Freestyle
8
59.79
 
2:39.39
1
11-12 200 Backstroke
2
2:39.19
1:04.09
9
15-18 100 Freestyle
10
58.29
 
1:12.99
31
10 & Under 100 Freestyle
32
1:12.49
1:23.59
15
13-14 100 Breaststroke
16
1:17.99
 
1:05.89
5
11-12 100 Freestyle
6
1:04.59
1:22.59
17
15-18 100 Breaststroke
18
1:14.09
 
44.99
33
10 & Under 50 Breaststroke
34
45.49
2:37.39
21
13-14 200 Butterfly
22
2:26.79
 
39.49
11
11-12 50 Breaststroke
12
39.49
2:31.59
23
15-18 200 Butterfly
24
2:21.29
 
1:25.69
35
10 & Under 100 Butterfly
36
1:24.99
9:54.59
3
13-14 800 Freestyle
4
9:25.19
 
1:13.79
19
11-12 100 Butterfly
20
1:12.59
18:46.09
13
15-18 1500 Freestyle
14
17:46.09
 
x
37
10 & U 200 Freestyle Relay
38
x
 
Wednesday Finals
Starts at TBA PM
Event
1                          Girls 11-12 200 Backstroke
Boys 11-12 200 Backstroke                     2
3                            Girls 13-14 800 Freestyle
5                            Girls 11-12 100 Freestyle
Boys 11-12 100 Freestyle                          6
7                            Girls 13-14 100 Freestyle
Boys 13-14 100 Freestyle                          8
9                            Girls 15-18 100 Freestyle
Boys 15-18 100 Freestyle                          10
11                        Girls 11-12 50 Breaststroke
Boys 11-12 50 Breaststroke                      12
Boys 15-18 1500 Freestyle                        14
15                        Girls 13-14 100 Breaststroke
Boys 13-14 100 Breaststroke                       16
17                        Girls 15-18 100 Breaststroke
Boys 15-18 100 Breaststroke                       18
19                          Girls 11-12 100 Butterfly
Boys 11-12 100 Butterfly                          20
21                          Girls 13-14 200 Butterfly
Boys 13-14 200 Butterfly                          22
23                          Girls 15-18 200 Butterfly
Boys 15-18 200 Butterfly                          24
25                   Girls 11-12 200 Freestyle Relay
Boys 11-12 200 Freestyle Relay                     26
27                   Girls 13-14 200 Freestyle Relay
Boys 13-14 200 Freestyle Relay                     28
29                   Girls 15-18 200 Freestyle Relay
Boys 15-18 200 Freestyle Relay                     30
 
ORDER OF EVENTS & QUALIFYING TIMES
THURSDAY
 
 
Session 4 Thursday
13 & O Prelims
Starts at TBA AM
 
 
 
Session 5 Thursday
12& U Prelims
Starts at TBA PM
 
 
LCM
Girls
Event
Boys
LCM
 
LCM
Girls
Event
Boys
LCM
2:34.49
41
13-14 200 Backstroke
42
2:25.09
 
1:15.19
39
11-12 100 Backstroke
40
1:14.59
2:35.49
45
15-18 200 Backstroke
46
2:21.99
 
1:25.19
65
10 & Under 100 Backstroke
66
1:24.89
2:15.39
49
13-14 200 Freestyle
50
2:07.89
 
3:01.69
43
11-12 200 Breaststroke
44
3:00.99
2:16.99
51
15-18 200 Freestyle
52
2:07.69
 
2:36.29
67
10 & Under 200 Freestyle
68
2:34.09
5:28.59
55
13-14 400 IM
56
5:10.69
 
2:21.29
47
11-12 200 Freestyle
48
2:19.09
5:30.49
57
15-18 400 IM
58
5:07.09
 
36.99
69
10 & Under 50 Butterfly
70
37.49
 
 
 
 
 
 
32.99
53
11-12 50 Butterfly
54
32.49
 
 
 
 
 
 
x
71
10 & U 400 Medley Relay
72
x
 
Thursday Finals
Starts at 5:30 PM
Event
39           Girls 11-12 100 Backstroke
Boys 11-12 100 Backstroke         40
41           Girls 13-14 200 Backstroke
Boys 13-14 200 Backstroke         42
43           Girls 11-12 200 Breaststroke
Boys 11-12 200 Breaststroke       44
45           Girls 15-18 200 Backstroke
Boys 15-18 200 Backstroke         46
47             Girls 11-12 200 Freestyle
Boys 11-12 200 Freestyle             48
49             Girls 13-14 200 Freestyle
Boys 13-14 200 Freestyle             50
51             Girls 15-18 200 Freestyle
Boys 15-18 200 Freestyle             52
53             Girls 11-12 50 Butterfly
Boys 11-12 50 Butterfly              54
55                  Girls 13-14 400 IM
Boys 13-14 400 IM                56
57                  Girls 15-18 400 IM
Boys 15-18 400 IM                58
59        Girls 11-12 400 Medley Relay
Boys 11-12 400 Medley Relay       60
61        Girls 13-14 400 Medley Relay
Boys 13-14 400 Medley Relay       62
63        Girls 15-18 400 Medley Relay
Boys 15-18 400 Medley Relay       64
 
 
 
ORDER OF EVENTS & QUALIFYING TIMES
FRIDAY
LCM
Girls
Session 7 Friday
13 & O Prelims
Starts at TBA AM
Event
Boys
LCM
 
LCM
Girls
Session 8 Friday
12& U Prelims
Starts at TBA PM
Event
Boys
LCM
 
1:12.99
73
13-14 100 Backstroke
74
1:08.99
 
35.49
77
11-12 50 Backstroke
78
35.19
1:12.69
75
15-18 100 Backstroke
76
1:06.69
 
39.59
101
10 & Under 50 Backstroke
102
39.79
4:47.29
79
13-14 400 Freestyle
80
4:32.49
 
4:58.29
83
11-12 400 Freestyle
84
4:53.59
4:46.99
81
15-18 400 Freestyle
82
4:28.89
 
5:33.09
103
10 & Under 400 Freestyle
104
5:31.49
2:57.19
85
13-14 200 Breaststroke
86
2:47.59
 
1:25.79
89
11-12 100 Breaststroke
90
1:25.79
2:56.29
87
15-18 200 Breaststroke
88
2:40.79
 
1:36.79
105
10 & Under 100 Breaststroke
106
1:37.99
1:10.99
91
13-14 100 Butterfly
92
1:06.19
 
x
107
10 & U 400 Freestyle Relay
108
X
1:09.89
93
15-18 100 Butterfly
94
1:03.69
 
 
 
 
 
 
 
Friday Finals
Starts at TBA PM
Event
73           Girls 13-14 100 Backstroke
Boys 13-14 100 Backstroke        74
75           Girls 15-18 100 Backstroke
Boys 15-18 100 Backstroke        76
77           Girls 11-12 50 Backstroke
Boys 11-12 50 Backstroke           78
79             Girls 13-14 400 Freestyle
Boys 13-14 400 Freestyle             80
81             Girls 15-18 400 Freestyle
Boys 15-18 400 Freestyle             82
83             Girls 11-12 400 Freestyle
Boys 11-12 400 Freestyle             84
85           Girls 13-14 200 Breaststroke
Boys 13-14 200 Breaststroke          86
87           Girls 15-18 200 Breaststroke
Boys 15-18 200 Breaststroke          88
89           Girls 11-12 100 Breaststroke
Boys 11-12 100 Breaststroke          90
91             Girls 13-14 100 Butterfly
Boys 13-14 100 Butterfly             92
93             Girls 15-18 100 Butterfly
Boys 15-18 100 Butterfly             94
95       Girls 11-12 400 Freestyle Relay
Boys 11-12 400 Freestyle Relay        96
97       Girls 13-14 400 Freestyle Relay
Boys 13-14 400 Freestyle Relay        98
99       Girls 15-18 400 Freestyle Relay
Boys 15-18 400 Freestyle Relay 100
 
 
 
ORDER OF EVENTS & QUALIFYING TIMES
SATURDAY
Session 10 Saturday                                                                                           Session 11 Saturday
LCM
Girls
13 & O Prelims
Starts at TBA AM
Event
Boys
LCM
 
LCM
Girls
12& U Prelims
Starts at TBA PM
Event
Boys
LCM
 
2:34.59
111
13-14 200 IM
112
2:25.59
 
2:44.39
109
11-12 200 Butterfly
110
2:42.09
2:35.89
113
15-18 200 IM
114
2:24.59
 
2:58.09
133
10 & Under 200 IM
134
2:57.09
29.49
119
13-14 50 Freestyle
120
27.59
 
2:40.59
115
11-12 200 IM
116
2:37.19
28.89
121
15-18 50 Freestyle
122
26.99
 
33.69
135
10 & Under 50 Freestyle
136
33.39
19:11.49
117
13-14 1500 Freestyle
118
18:11.39
 
30.29
123
11-12 50 Freestyle
124
29.59
9:48.39
125
15-18 800 Freestyle
126
9:14.29
 
x
137
10 & U 200 Medley Relay
138
x
 
Saturday Finals
Starts at TBA PM
Event
109         Girls 11-12 200 Butterfly
Boys 11-12 200 Butterfly        110
111              Girls 13-14 200 IM
Boys 13-14 200 IM              112
113              Girls 15-18 200 IM
Boys 15-18 200 IM              114
115              Girls 11-12 200 IM
Boys 11-12 200 IM              116
Boys 13-14 1500 Freestyle      118
119         Girls 13-14 50 Freestyle
Boys 13-14 50 Freestyle           120
121         Girls 15-18 50 Freestyle
Boys 15-18 50 Freestyle           122
123         Girls 11-12 50 Freestyle
Boys 11-12 50 Freestyle           124
125         Girls 15-18 800 Freestyle
127    Girls 11-12 200 Medley Relay
                 Boys 11-12 200 Medley Relay         128
129    Girls 13-14 200 Medley Relay
               Boys 13-14 200 Medley Relay 130
131    Girls 15-18 200 Medley Relay
                Boys 15-18 200 Medley Relay 132