Swimmer of the Meet

swimmer of the Meet is based on a swimmers over all improvement, accomplishments (records, time standard improvement), and attitude.

2018 LC Season

End of Summer Meet

SD Milania Scarpace
L-1 Yasmine Ramsey
L-2 Nina Dicamillo
L-3 Abigael Wager
L-4 Evan Schraufstetter/ Madeline Bronson
L-5 Matt Drews & Paige Glor
L-6 Lindsay Deboth, Claire Malkiewicz, Alaina Roberts, Chris Signore

L-7 Paul Wissel and Peter Castiglia

L-8 Mark Crocker

Niagara LC Championships

10 & u Campbell Murphy & Charles Lorenz

11-12 Chloe Marcyan & Brady Garcia

13-14 Lauren Levy, Maya Marcyan, Natalie Fritsch, Abby Gioia & Aidan Morgan

15 and Over Samantha Bryk and Liam O'Connell

RAYS LC meet

SD Michael Scibetta

L1 Annabel Tareen

L2 Andrew Tareen

L3 Lucy Nudell

L4 Charles Lorenz

L5 Brie Lorenz

L6 Lilly Hauser Howells

STAR Late June Meet

L2 Ebon Zuckerberg

L3 Ryan Bronson

L4 Madeline Scibetta

L5 Brady Garcia

L6 Victor Fritsch

L7 Jessica Napier

L8 Matt Walker

STAR Kick Off

L2 Megan Hufnagel

L3 Jacob Walter

L4 Taylor Shepherd

L5 Brady Garcia

L6 Payton Taylor

L7 Alex Switalski

L8 Brandon Garcia

Natalie Lewis Meet

L1 Yasmin Rasmey

L2 Juliana Haacker

L3 Alex Kendall

L4 Emmett King and Meredith Roberts

L5 Caleb Gorney

L6 Chloe Marcyan and Haley Griffin

L7 Natalie Hesch, Maddy Fragale, Peter Castiglia

L8 Matt Walker

2017-18 SC Season

Age Group Zones

Maya Flash and Maya Marcyan

Speedo sectionals

Anna Kottakis and Liam O'Connell

Niagara Championships

10 and Under Brady Garcia

11-12 Aidan Morgan

13-14 Maya Marcyan and Natalie Fritsch

Senior Liam O'Connell and Matt Walker

Rays Shamrock Meet

SD- Michael Scibetta

Level 1- Owen Scibetta

Level 2- Alex Kendall

Level 3- Sadie Cone

Level 4- Lila Roeser

Level 5- Vidya Shah

Level 6- Alaina Roberts

Niagara Qualifier Meet

L2 Grace Griffin

L3 Meredith Roberts

L4 Campbell Murphy

L5 Sirmanuel Bell and Vidya Shah

L6 Haley Griffin, & Tom Baxter

L7 Natalie Hesch and Maddy Kamens

L8 Matt Walker

TWST Snowball Meet

SD- Amelia Pashler

Level 1- Kylie Szaflarski

Level 2- Andrew Tareen

Level 3- Arianna Sidor

Level 4- Will Boyle

Level 5- Shea Hartman

STAR Winter Challenge

Level 1 Owen Scibetta

Level 2 Alex Kendall

Level 3 Lauren Fritsch

Level 4 Celia Crawford

Level 5 Brady Garcia and Vidya Shah

Level 6 Allison Chaplin

Level 7 Maya Marcyan

Level 8 Gillian Boal

Senior Power Point

Alex Switalski

Natalie Fritsch

Natalie Hesch

Junior Power Point

10 & Under: Meredith Roberts, Brady Garcia

12 & Under: Lola Sperry, Aidan Morgan 

Holiday Meet

L1 Ella Gray

L2 Evelyn Meinhold

L3 Kimberly Schmitt

L4 Lucy Lyons

L5 Shelby Nerber

L6 Tara DeBoth

L7 Abby Gioia and Alex Switalski

L8 Matt Walker

STAR INVITE

Chloe Marcyan, Aidan Morgan, Lauren Levy

SHAQ Meet

L1 Ava Scirri

L2 Allyson Wager and  Ariana Sidor

L3 Delilah Winker

L4 Caleb Gorney

L5 Vidya Shah

L6 Madison Fragale

L7 Ava Schrader

EAST Meet

Lucy Lyons and Robert Lorenz

Halloween Meet

SD Jacob Walter

L1 Alex Kendall

L2 Arianna Sidor

L3 Addison Hesch

L4 Evan Schraufstetter

L5 Brady Garcia

L6 Natalie Fritsch

L7 Abby Gioia

L8 Matt Walker

BAAC meet

L2 Megan Hufnagel

L3 Merideth Roberts

L4 Erin Morrissey

L5 Alaina Roberts

L6 Paul Wissel

L7 Lauren Gaughran

L8 Matt Walker

End Of Summer Meet 

L-1 Nathan Schmitt Nad Owen Scibetta

L-2 Andre Charlier and Grace Griffin

L-3 Rowan McNeil and Meredith Roberts

L-4 Caleb Gorney and Erin Morrissey

L-5 Cierra Williams and Brady Garcia

L-6 Claire Malkiewicz and Tara DeBoth

L-7 Carolyn DeBoth

L-8 Mark Crocker

2017 LC Season

Age Group Zones

Lauren Levy and Chloe Marcyan

Senior Zones

LC Championships

All Participants! Greats swims and Record Breaking Relays

RAY LC Meet

L-1 Owen Scibetta

L-2 Evelyn Meinhold

L-3 Heather Malkiewicz

L-4 Daenon Kopp

L-5 Allison Chaplin

L-6 Zac Sperry

STAR LATE June Meet

L-1 Grace Griffin and Owen Scibetta

L-2 Meredith Roberts and Madeleine Lloyd

L-3 Maddy Scibetta and Keller Waldron

L-4 Julia Leslie and Lila Roeser

L-5 Lindsay Deboth

L-6 Luke Menges, and Maya Marcyan

L-7 Olivia Koschuk

L-8 John Kraus and Ben Bigham

STAR KICK MEET

L1 Owen Scibetta

L2- Lauren Fritsch

L3- Madeline Scibetta

L4- Cierra Williams

L5- Lillian Hauser Howells

L6- Luke Menges

L7  Ava Schrader and Samara Flash

L8  Ben Bigham

Natalie Lewis LC Meet

L-1 David Henel

L-2 Owen Grey

L-3: Lucy Lyons

L-4 Cierra Williams

L-5: Payton Taylor

L-6 Victor Fritsch

L-7 Ava Schrader

L-8 Liam O'Connell

2016-17 SC Season

Speedo Sectionals

Liam O'Connell

Eastern Zones

Lauren Levy and Chloe Marcyan

District Championships

All Participants

RAYS Shamrock Meet

SD- Kathryn Sarkisian

L-1- Mae Herington

L-2 Emmett King

L-3 Caleb Gorney

L-4 Alaina Roberts & Allison Chaplin

L-5 Maren Drews

L-6 Abigail Gioia

NI Championship Qualifier

Level 2- Jack Porterfield

Level 3- Erin Morrissey

Level 4- Albert Yuan

Level 5- Allison Evans and Haley Griffin

Level 6- Maya Marcyan & Paul Wissel

Level 7- Veronica Bargnesi

Level 8- Matt Walker

 

TWST Snowball Meet

Level 1- Ariann Sidor

Level 2- Kimberly Schmitt

Level 3- Evan Shraufstetter

Level 4- Christopher Signore

Level 5- Lauren Morse

Level 6- Fina Bell

Level 7- Julia Penchaszdeh-Roberts

STAR Winter Challenge

Level 1- Isaac King

Level 2- Evelyn Meinhold

Level 3- Madeline Scibetta

Level 4- Brady Garcia & Lilly Hauser-Howells

Level 5- Haley Griffin and Declan King

Level 6- Lauren Levy & Jacob Wiegand

Level 7- Brie Westfall

Level 8- Anna Kottakis

Senior Power Point

L-6 Abigail Gioia

L-7 Bri Westfall

L-8 Brianna Garcia

Niagara Regional Qualifier

Level 2: Meredith Roberts

Level 3 Madeline Scibetta

Level 4: Sirmanuel Bell

Level 5 Aleksander Zablotski

Level 6: Zach Sperry

Holiday Meet

SD Nathan Schmitt

Level 1 Megan Hufnagel and Isaac King

Level 2 Celia Crawford

Level 3: Lola Sperry

Level 4 Albert Yuan & Trevor Zynda

Level 5: Maren Drews & Aleksander Zablotski

Level 6 Zac Sperry

Level 7 Brie Westfall and Paige Smith

Level 8 Matt Walker

STAR Invite

12 and Under- Lauren Levy and Maya Marcyan

Senior -Julia Martan

SHAQ MEET

L-1 Owen Scibetta

L-2 Lucy Lyons

L-3 Erin Morrissey

L-4 Alaina Roberts

L-5 Chloe Marcyan

L-6 Nick Switalski

L-7 Samara Flash

EAST MEET

Stroke development- Marc Quiambao

Level 1- Allison Reigelman

Level 2-Taylor shepherd

Level 4- Alaina Roberts

Level 6-Maya Marcyan

Halloween Meet

L1- Allyson Wager

L 2 Lucy Lyons

L 3 Mallory Schultz

L4 Lillian Hauser-Howells

L5 Claire Malkiewicz

L6 Maya Marcyan

L7 Sam Baxter and Ava Schrader

L8 Matt Walker

2016 LC Season

End of Summer Meet

SD- Keira Curvin

L1- Avi Dasgupta

L 2 Reagan Feightner

L 3 Tara Deboth

L4 Haley Griffin

L5 Abigail Gioia

L6 Carter Potkalitsky/ Ava Schrader

L7 Kenny Bianchi

L8 Christian Balkin

Senior Zones

Megan Marsh and Greg Staebell

Zones

Lauren Levy and Rachel Martin

LC Championships

All 38 participants

Rays LC Meet

Brady Garcia

Claire Malkiewicz

Olympic Trials

Dina Rommel

Andrew Marsh

Star Late June LC  Meet

SD Megan Hufnagel

L1 Madison Scarpace

L2 Christopher Signore  

L3  Alaina Roberts

L4 Brady Garcia & Albert Yuan

L5  Cameron Harris

L6- Maya Marcyan & Erin Cavanaugh

L7 Ben Bigham

L8 James Pokornowski

Star Kick off LC  Meet

SD Megan Hufnagel

L1 Mia Maddlena

L2 Reagan Feightner

L3  Lillian hauser-Howells

L4 Brady Garcia

L5  Natalie Hesch

L6- Julia Penchaszadeh Robert

L7 Veronica Bargnesi and Ben Bigham

L8 Megan Marsh

Niagara Classic

Julia Martin and Anna Kottakis

Natalie Lewis LC  Meet

SD Megan Hufnagel

L1 Owen Gray and Madeleine Lloyd

L2 Evan Schraufstetter

L3  Erin Morrissey

L4 Haley Griffin

L5  Natalie Hesch/Chloe Marcyan

L6- Lauren levy

L7 Christian Balkin

L8 Evan Graesser

 

2015-16 SC Season

Speedo's

Gillian Boal and Matt Marsh

District Championships

Level 4 Fina Bell & Declan King

Level 5 Abigail Gioia, Natalie Hesch, and Bailey Wiegand

Level 6 Natalie Fritsch & Lauren Levy

Level 7 Rachel Martin and Matt Walker

Level 8 Matt Marsh and Julia Martin

Shamrock Meet

SD Reese Marcyan

L1 Joey Wachowicz

L2 Lillian Hauser-Howells

L3: Alaina Roberts

L4 Sam Santora

L5: Madilyn Falgiano

L6 Peter Castiglia & Colin Janis

L7 Veronica Bargnesi

Niagara Qualifer

L2 Maddie Scibetta

L3 Harshini Subbiah

L4 Matt Drews & Alek Zablotski

L5 Bailey Weigand

L6 Catherine Baxter, Alex Switalski, & Erin Cavanaugh

L7 Christian Balkin, Sam Baxter and Haley Brucato

L8 Julia Martin

 

TWST Snowball

SD/L-1 Lucy Lyons

L2 Reagan Feightner

L3: Alaina Roberts

L4 Matt Drews

L5: Michael Farruggia

L6 Jakob Wiegand

L7 Matt Walker

Star Winter Challenge

SD Grace Griffin

L1 Abby Szyprowski

L2 Maddy Scibetta

L3: Jolyn Langenfeld 

L4 Chloe Marcyan

L5: Claire Malkiewicz

L6 Lauren Levy

L7 Katie Griffin

L8 Julia Martin

Senior Power Point

Brandon Garcia and Liam O'Connell

Eden Qualifier

L1 Addison Hesch

L2 Nathan Lloyd 

L3: Allison Chaplin 

L4 Ryan McNamara

L5: Natalie Hesch

L6 Jakob Wiegand

L7 Brandon Garcia

 

Holiday Meet

L1- Addison Hecsh

L2 Erin Morrissey 

L3 Albert Yuan

L4 Mark Bell

L5 Michael Farruggia

L6 Maya Marcyan and Erin Cavanaugh 

L7 Ben Bigham and Andrew Hamlink

L8 Matt Marsh

STAR Invite

12 and Under

Lauren Levy and Natalie Fritsch

13 and Over

Matt Walker

 

SHAQ OPEN

L1- Lucy Lyons

L2 Alaina Roberts 

L3 Brady Garcia

L-4 Declan King

L5 Natalie Hesch

L-6 Victor Fritch

L7 Brandon Garcia

L8 Julia Martin

EAST Meet

SD- Ryan Bronson

L1- Lauren Fritsch

L2 Allison Chaplin

L3 Sarah Polek

L-4 Fina Bell

L5 Natalie Hesch

L-6 Maya Flash

L7 Allison Borowack

Halloween Meet

L1 Bobby Sikorski

L2 Allison Chaplin

L3 Brady Garcia

L4 Shawna Langenfeld

L 5 Alec Sedeki 

L6 Lauren Levy

L7 Ben Bigham and Matt Walker

L8  Sam Sawyer and Kyle Griffin

LC 2015

Pitt JO's

12 and Under- Lauren Levy and Maya Flash

Senior- Andrew Marsh (Olympic Trial Cut 100 Fly) and Luke Kennedy

Niagara LC Championships

L6 Lauren Levy

L7 Julia Connerton and Ashley Gizzo

L8 Sam Sawyer and Sydney Atendido

Niagara Classic

Andrew Marsh (Olympic Trial Cut in 100 Back)

MId June LC Meet

SD Landon Grainy

L1 Brady Garcia

L3 Aleksander Zablotski

L4 Nick Switalski

L 5 Ava Schrader 

L6 Connor Morrissey

L7 Connor Keenan

L8 Tess Minigell and Sam Sawyer

STAR LC Meet

L-1 Brady Garcia

L-3 Leah Czop

L-4 Maddy Falgiano

L-5 Michael Farruggia   

L-6 Brandon Garcia and Maya Flash

L-7 Luke Kennedy

L-8 Tess Minigell and James Pokornowski

Natalie Lewis Invite

SD-Addison Hesch

L-1-Maddie Bronson

L-2-Mallory Schultz

L-3 Sofia Hall

L-4 Meadow Viscuso

L-5 Erin Cavanaugh and Peter Castilla

L-6 Veronica Bargnesi & Connor Morrissey

L-7 Christian Balkin and Robert Oberkircher

L-8 Sam Sawyer

SC 2014-15

District Championships

L-5 Lauren Levy and Zac Sperry

L-6 Maya Flash, Rachel Martin, Veronica Bargnesi, Adriana Scoma

L-7 Gillian Boal

L-8 Matt Marsh

Shamrock Meet

SD Addison Hesch

L-1 Erin Morrissey

L-2 Mallory Schultz

L-3 Sofia Hall

L-4 Mark Westner

L-5 Doc Sauer and Madelyne Kamens

L-6 Skylar Nebrich

L-7 Kurt Laschinger

District Qualifier

L-2 Grace Riester

L-3 Sofia Hall

L-4 Abigail Gioia and Alex Switalski

L-5 Erin Cavanaugh and Zach Sperry

L-6 Veronica Bargnesi

L-7 Thomas Schultz and Haley Brucato

L-8 Julia Martin

TWST

SD Heather Malkiewicz

L-1 Bryce Chatham

L-2 Rebecca Korsh

L-3 Bradley Clark

L-4 Alex Switalski

L-5 Regan Gellerson    

L-6 Ian Klenk

L-7/8 Martina Sinatra and Sam Sawyer

Senior IMX

Matt Marsh and Julia Martin

IMX MEET

Skylar Nebrich and Sam Farrell

Holiday Meet

SD- Heather Malkiewicz

L1- Brady Garcia

L2- Promise Thompson

L-3 Haley Griffin 

L- 4 Claire Malkiewicz

L-5 Jakob Wiegand & Abigail Karaszewski

L-6 Adriana Scoma

L-7 Christian Jackson, Adam and Aaron Binner

L-8 Justin Sagasta

 

STAR Invite

12 and Under- Lauren Levy

13 and Over- Julia Martin and Allan Collins

SHAQ Open

SD- Addison Hesch

L1- Brady Garcia

L2- Sarah Polek

L-3 Alec Sedki

L- 4 Abby Gioia & Grace Topolski

L-5 Skyler Nebrich

L-6 Brandon Garcia

L-7 - Ben Bigham

L-8 - Justin Sagasta

Kiwanis Meet

Level 2 Vidya Shah

Level 3 Hayley Griffin

Level 4 Natalie Hesch

Level 5 Doc Sauer

Level 6 Adriana Scoma

Halloween Meet

SD- Heather Malkiewicz

L1- Will Boyle

L2- Mallory Schultz

Level 3 Sofia Hall   

Level 4 Meadow Viscuso

Level 5 Doc Sauer

Level 6 Veronica Bargnesi

Level 7 Ben Bigham and Christian Jackson

Level 8 Justin Sagasta

LC Season 2014

Districts

Lauren Levy, Rachel Martin and Julia Martin

Speedo's

The entire group. Relays were unbelievable and a 3rd place finish. Awesome!

Jo's

12 and Under- Ian Klenk and Maya Flash

13-14- Ashley Gizzo, Julia Connerton, Martina Sinatra

Senior- Tess Minigell and Dan Dirrigl

STAR MEET

Level 1 Brady Garcia

Level 2 Gia Guttuso

Level 3 Alexandra Switalski

Level 4 Michale Farruggia

Level 5 Connor Morrissey

Level 6 Allison Borowiak & Ben Bigham

Level 7 Tom Schultz & Emily Agugliaro

Level 8 Tom Chameli & Carley Townsend

Busbey Invite

Maya Flash and Andrew Marsh

STAR LC Meet

Level 2 Haley Griffin

Level 3 Meadow Viscuso

Level 4 Skylar Nebrich

Level 5 Abigail Karaszewski

Level 6 Ian Klenk

TTSC LC Meet

SD: Brady Garcia and Erin Morrissey

Level 1: Grace Riester and Avery Vogt

Level 2: Sophia Hall

Level 3 Claire Malkiewicz

Level 4 Michael Farruggia

Level 5 Veronica Bargnesi

Level 6 Christian Balkin and Hannah Sykes

Level 7 Emily Auguliaro and Thomas Chameli

Level 8 Dan Dirrigl and Sam Sawyer

SC Season 2013-14

Sectionals

Shawn Parkhurst and Rebecca Anthone

NCSA Junior Nationals

Dina Rommel

District Championships

All 42 swimmers! we saw great racing, desire and battle out of all the swimmers.

Shamrock Meet

SD: Erin Morrissey

Level 1: Sarah Polek

Level 2: Lauren Foster

Level 3 Grace Topolski

Level 4 Daisy Holden

Level 5 Samara Flash

Level 6 Hannah Sykes

Level 7 Martina Sinatra

Niagara District Qualifer

Level 2: Lauren Foster

Level 3 Alex Swiztalski

Level 4 Erin Cavanaugh

Level 5 Maya Flash and Ben Harper

Level 6 Gillian Boal & Sam Baxter

Level 7 Martina Sinatra and Thomas Chameli

Level 8 James Pokornowski

February Open

SD: William Boyle

Level 1: Vidya Shah

Level 2: Meadow Viscuso

Level 3 Maren Drews & Madilyn Falgiano

Level 4 Peter Castiglia

Level 5 Matthew Walker & Veronica Bargnesi

Level 6 Benjamin  Bigham & Allison Borowiak

Level 7 Martina Sinatra and Grace Fredricks

Level 8 James Pokornowski

Senior IMX

Carly Townsend and Sam Sawyer

12 and Under IMX

Level 4 Erin Cavanaugh

Level 5 Samara Flash

Level 6 Briene Westfall

Snowball Meet

SD: Erin Morrissey

L1: Sarah Polek

L2: Lauren Foster

L3: Meadow Viscuso

L4: Erin Cavanaugh

L5: Sam Farrell

L6: Mairead Farrell

L7: Martina Sinatra

L8: Sam Sawyer

Niagara Championship Qualifier

L2 Mark Wittmann

L3 Luci Weatherbee

L4 Maya Flash

L5 Veronica Bargnesi

L6 Ryan Morrissey

L7 Mary Ellen Crawley

Star Invite

Maya Flash, Rebecca Anthone and Maddy Jacumski

Shaq Meet

Level 2: Mark Wittmann and Sofia Hall

Level 3: Ben Leahy and Luci Weatherbee

Level 4: Alex Rine

Level 5: Connor Morrissey

Level 6: Ryan Morrissey & Mia Sinatra

Level 7: Martina Sinatra

Level 8: Megan Marsh

 

Braun Fall Classic

Allan Collins & Maya Flash

East Meet

Maya Flash, Martina Sinatra

TTSC Halloween Meet

SD Ella Fasolino

Level 1 Parker Marshall

Level 2 Claire Rider

Level 3 Zachary Sperry

Level 4 Maya Flash

Level 5 Samara Flash

Level 6 Rachel Martin

Level 7 Thomas Chameli/ Julia Martin

Level 8 Dan Dirrigl

Can/ American Challenge

Level 2 Lauren Foster

Level 4 Adriana Scoma

Level 5 Samara Flash

Level 6 Ryan Morrissey

Level 7 Martina Sinatra/ Ian Eisenberger

Level 8 James Pokornowski

LC season 2013

Speedo Championships

Rebecca Anthone

JO Championships

Level 5 TJ Guttuso

Level 6 Ashley Gizzo and Haley Epstein

Level 7 Sam Sawyer and Grace Fredricks

Level 8 Rebecca Anthone, Dina Rommel, Lindsey Sagasta, Hannah Graesser (2 District records and a Junior National Relay Cut)

Niagara Classic

Level 6 Haley Epstein

Level 7 James Pokornowski and Alexis Fredricks

Level 8 Dina Rommel

Busbey Invite

Level 3 Emma Foster

Level 4 Sam Farrell

Level 5 Laura Hummel

Level 6 Lily LaMattina

Level 7 Allan Collins

Level 8 Dan Dirrigl

STAR LC Meet

Level 1 Lauren Foster

Level 2 Ben Leahy

Level 3 Penelope Flores

Level 4 Veronica Bargnesi

Level 5 Chris Wittman

Level 6 Connor Keenan

Level 7 Carly Townsend

Level 8 Madeline Jacumski

TTSC LC Meet

Level 1 Gavin Crago

Level 2 Ben Leahy

Level 3 Daisy Holden and Skylar Nebrich

Level 4 Sam Farrell

Level 5 Nick Sinatra

Level 6 Emily Augugliaro

Level 7 Ian Eisenberger and Justin Sagasta

Level 8 Dan Dirrigl

SC Season 2012-13

Distirct Championships

Level 3 Maya Flash

Level 4 Sam Farrell

Level 5  TJ Guttuso

Level 6 Haley Epstein and Martina Sinatra

Level 7 Alexis Fredricks and Julia Sagasta

Level 8 Megan Marsh

Junior Nationals

Dina Rommel, Hannah Graesser, Aleza Epstein, Rebecca Anthone

Sectional Championships

Dina Rommel

Shamrock Meet

Level 1 Lauren Foster

Level 2 Claire Malkiewicz

Level 3 Skylar Nebrich

Level 4 Emma Higgins

Level 5  Nick Sinatra

Level 6 Luke Baxter

Level 7 Allan Collins

Niagara District Championship Qualifier Meet

Level 3 Maya Flash

Level 4 Samuel Farrell

Level 5  Jack Westner

Level 6 Lily LaMattina

Level 7 Carly Townsend and Tess Minigell

Level 8 Jacquie Sagasta

STAR ABC

Level 1 Lauren Foster

Level 2 Meadow Viscuso

Level 3 Erin Cavanaugh

Level 4 Alex Laschinger

Level 5  Ryan Morrissey

Level 6 Connor Keenan

Level 7 Riley McLaughlin and James Pokornowski

Level 8 Mark Hilton

Senior IMX

Dan Dirrigl and Ian Eisenberger

12 and under IMX Meet

Level 3 Erin Cavanaugh

Level 4 Connor Morrissey

Level 5 Ben Bigham

Level 6 Martina Sinatra, & Haley Epstein

TWST Snowball Meet

SD Shanlee MacKinnon

Level 1 Gavin Crago

Level 2 Ben Leahy

Level 3 Kaye Terryberry

Level 4 Alex Laschinger

Level 5  Adam Binner

Level 6 Mary Ellen Crawley

Regional Qualifier

Level 2- Zora Flash

Level 3 – Erin Cavanaugh and Maya Flash

Level 4- Mairead Farrell and Christian Jackson

Level 5-  TJ Guttuso

Level 6- Emily Augugliaro

Level 7- Casey Fontaine

Holiday Meet

Level 1 Gavin Crago and Savana Root

Level 2 Alex Switalski

Level 3 Maddy Kamens and Maya Flash

Level 4 Cassandra Kamens

Level 5  Laura Hummel and Aaron Binner

Level 6 Emily Augugliaro

Level 7 Riley McLaughlin

Level 8 Mark Hilton

Balloon Meet

SD- William Boyle

Level 1- Madeline O’Brien

Level 2- Maren Drews

Star Invite

Level 6 Haley Epstein

Level 7 Sam Sawyer

Level 8 Maddy Jacumski and Rebecca Anthone

SHAQ Open Meet

Level 1 Zora Flash

Level 2 Maren Drews

Level 3 Daisy Holden

Level 4 Sam Farrell

Level 5  Ben Bigham

Level 6 Emily Augugliaro

Level 7 & 8 Alexis Fredricks

Mark Braun Fall Classic

Level 3 Penelope Flores

Level 4 Alex Laschinger

Level 5 Lily LaMattina

Level 6 Martina Sinatra

Level 7 & 8 James Pokornowski

EAST Meet

Level 1Christopher Signore

Level 2 Megan Rude

Level 3 Maya and Samara Flash

Level 4 Samuel Farrell

Level 6 Mary Crawley

Halloween Meet

SD Phillip Marcello

Level 1 Grace Topolski and Zora Flash

Level 2 Madilyn Falgiano

Level 3 Maya Flash and Olivia Shortt

Level 4 Brienne Westfall

Level 5 TJ Guttuso and Meg Shortt

Level 6 Mary Ellen Crawley

Level 7 Andrew Hayes and Calee Coleman

Level 8 Mark Hilton

ECC Kats

Level 1 Lauren Foster

Level 3 Samara Flash

Level 4 Brienne Westfall

Level 5  Ryan Morrissey

Level 6 Kurt Laschinger

Level 7 Sam Sawyer

Level 8 Aleza Epstein

2012 LC season

End Of Summer Meet

SD Gabriela Flores and Vianca Colon

Level 1 Kaitlyn Wojtaszek, Claire Malkiewicz, and Nathan Lange

Level 2 Ethan Wrona, Adam Marsh, Madelyne Kamens, Penelope Flores, Maya Flash, and Erin Cavanaugh

Level 3 Carter Potkalitsky

Level 4 Lucinda Malkiewicz and Lily LaMattina

Level 5  Martina Sinatra and Kurt Laschinger

Level 6 Molly Frauenheim, Connor Keenan, Justin Sagasta

Level 7 Ian Eisenberger

Level 8 Alec Pokornowski and Declan McLaughlin

Balloon meet

Caitlyn Sullivan

Speedo Championships

Marissa Watroba, Lindsey Sagasta, Rebecca Anthone and Dina Rommel

JO Championships

Level 5  Haley Epstein

Level 6 Ashley Gizzo

Level 7 Sam Sawyer

Level 8 Rebecca Anthone

Niagara Classic

Level 7 Julia Sagasta

Level 8 Lindsey Sagasta

Ray LC Meet

Allison Borowiak

TTSC Begin the Summer meet

Level 2 Maya Flash

Level 3 Ian Klenk

Level 4 Ryan Morrissey

Level 5 Kurt Laschinger

Level 6 James Pokornowski/ Riley McLaughliin

Level 7 Allison McCarthy

Level 8 Dina Rommel

 

Busbey Invite

Level 2 Erin Cavanaugh

Level 3 Brie Westfall

Level 4 TJ Guttuso

Level 6 James Pokornowski

Level 7 Sarah Townsend

Level 8 Alec Pokornowski

TTSC Dual meet

Stroke Development- Kellen O'Conner and Vidya Shah

Level 1- Grace Makin and Katie

 

 

 

 

 

 

 

Wojtaszek

Level 2- Penelope Flores and Salim Ben Jaballah

TTSC LC  Meet *

SD-Gavin Crago

L1- Claire Malkiewicz

L2- Adam Marsh

L-3 Connor Morrissey

L-4 Ryan Morrissey

L-5 Luca Sinatra

L-6 Justin Sagasta

L-7 Ian Eisenberger

L-8 Marissa Watroba

SC Season 2011-12

Grand Prix

Dina Rommel and Aleza Epstein

Sectional Championships

Rebecca Anthone

District Championships

Level 5 Haley Epstein

Level 6 Ashley Gizzo

Level 7 Natalie Brophy and  Matt Marsh

Level 8 Rebecca Anthone and Marissa Watroba

Shamrock Meet

SD- Mark Wittmann

L1- Nathan Lange

L2- Maya Flash

L-3 Sam Farrell

L-4 Lily LaMattina

L-5 Mary Ellen Crawley

L-6 Luke Baxter

L-7 Kyle Fortner

LSC Qualifier Meet

Level 2 Emma Foster

Level 3 Brienne Westfall

Level 4 Ryan Morrissey

Level 5 Julia Connerton

Level 6 James Pokornowski & Natalie Ryan

Level 7 Matt Marsh and Allison McCarthy

Level 8 Marissa Watroba

STAR ABC Meet *

SD- Madilyn Falgiano

L1- Ashley Girdlestone

L2- Maya Flash

L-3 Alex Laschinger

L-4 Benjamin Bigham

L-5 Julia Connerton

L-6 Natalie Ryan

L-7 Megan Marsh

L-8 Marissa Dressel

Snowball Meet*

SD- Meadow Viscuso

L1- Penelope Flores

L2- Olivia Ruiz
       Alex Switalski

L-3 Carter Potkalitsky

L-4 Adam Binner

L-5 Mary Ellen Crawley

L-6 Molly Frauenheim

IMX Meet

Haley Epstein

Ashley Gizzo

Madison Green

Martina Sinatra

Connor Morrissey

Ryan Morrissey

Carter Potkalitsky

Senior IMX

L-6 Kelsey Albrecht & Justin Sagasta

L-7 Julia Sagasta and Matt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marsh

L-8 Rebecca Anthone  and Declan McLaughlin
 

BB Qualifier

SD Meadow Viscuso

L-3 Brienne Westfall

L-4 Jack Westner

L-5 Connor Keenan

L-6 Justin Sagasta

L-7 Sam Sawyer

Holiday Meet *

SD- Gabriela Flores

L1- Claire Malkiewicz

L2- Skylar Nebrich

L-3 Connor Morrissey

L-4 Benjamin Bigham & Laura Hummel

L-5 Martina Sinatra

L-6 Molly Frauenheim & Andrew Hayes

L-7 Julia Sagasta

L-8 Rebecca Anthone

Star Invite

Level 5 Haley Epstein

Level 6 Ashley Gizzo

Level 7 Madeline Jacumski

Level 8 Rebecca Anthone

Shaq  meet:

L1- Alexandra Switalski

L2- Skylar Nebrich/ Adam Marsh

L3- Connor Morrissey

L-4- Lily LaMartina & Kenneth Bianchi

L5- Julia Connerton & Martina Sinatra

L6- Leah Balkin & Molly Frauenheim

L7- Allison McCarthy

L8- Liam Jones

Fall Classic

Riley McLaughlin

East Meet

Ashely Gizzo and Ryan Morrisey


Halloween Meet

Level 2 Peter Castiglia
Level 3 Cassie Kamens
Level 4 Adam & Aaron Binner
Level 5 Megan Shortt
Level 6 Emily Kahler
Level 7 Ian Eisenberger
Level 8 Jacob Hofmar Glennon

ECC Kats

Level 1 Erin Cavanaugh

Level 2 Alex Laschinger
Level 3 Brienne Westfall
Level 4 Ben Bigham
Level 5 Julia Connerton and Martina Sinatra
Level 6 Riley McLaughlin
Level 7 Sam Sawyer
Level 8 Hannah Graesser

 

 
Titans Partners
Tonawanda+YPR+Department
Niagara+LSC
Speedo
Keenan+Communications+Group
Laux+Sporting+Goods
The+Deep+End
Bison+Logo
Neumann+Catholic+Swim+League
Sponsors