Background-image
Partners
On+Deck
Speedo
Sponsors
2009 Season

 2009 Season

Max Penn Sets a Record at the Holiday Meet!

https://www.teamunify.com/ohnaac/UserFiles/Image/2009%20Season/max_penn_web_ryf8.jpg

Boys 13-14 50 Breastroke!

Congratulations!

Swimmers of the Meet Holiday Meet

Congratulation to our Swimmers of the Meet!

Breakers

Sydney Arlin
Elyse Bergmann
Elena Haffer
Nicholas Warner

Jr. Ripples
Alex Arlin
Ryan Ho
Rosalie Wesdorp


Ripples
Jada Johnson
Samantha Kass
Natalie Oien
Wyatt Ross

Waves
Anna Bath
Maddie DeAscentis
Jackson Ralston
Austin Wharton
Sheridan Young

Tsunami
Nick Lampson
Jordan Mosier
Liza Lennox
Pearson Spychalski

Happy, healthy 2010,
Stephanie, Jen, Kim, Karli, Morgan, Brad, John, John, Tim

Boys Swimming Athlete of the Week in the Columbus Dispatch for 12/14-12/21 2009

https://www.teamunify.com/ohnaac/UserFiles/Image/2009%20Season/billy_ross_senior_photo_web_lovr.jpg

Billy Ross

PICKERINGTON NORTH, BOYS SWIMMING

Ross, a senior, set four school records last week in winning the 50-yard freestyle (22.31 seconds), 100 free (49.37), 200 free (1:52.16) and 500 free (5:11.5). He won all of his events as North beat Lancaster and Reynoldsburg on Tuesday and beat Dublin Jerome to improve to 6-0.

Swimmers of the Meet Turkey Meet!

Congratulations to our Swimmers of the Meet:

Breakers

Jillian Bingman

Jr. Ripples

Ava Lachey

Ripples

Maci Bingman

Mia Lachey

Waves

Reagan Saj

Tsunami

Andrew Bernsdorf

Alicia Donley

Happy and safe holidays to all,

Brad, Stephanie, Jen, Kim, Karli, Morgan, John, Tim  & John

New Team Records!

Alicia Donley Smashes SIX Records at the GTAC Turkey Meet!

https://www.teamunify.com/ohnaac/UserFiles/Image/2009%20Season/alicia_breastroke_crop_9dhc.jpg

Girls 8 and under 100 Freestyle, 25 Backstroke, 100 Backstroke, 50 Breastroke,
100 Breastroke, 100 IM!
WOW!!

Andrew Donley Lowers Backstroke Mark!

https://www.teamunify.com/ohnaac/UserFiles/Image/2009%20Season/andrew_donley__yg64.jpg

Boys 8 and under 25 Backstroke

Congratulations!

College Swimming Commitments!

Billy Ross

https://www.teamunify.com/ohnaac/UserFiles/Image/2009%20Season/billy_ross_senior_photo_web_lovr.jpg
United States Air Force Academy class of 2014

Learn more about Air Force Academy Swimming

The Air Force Academy Education

A Day in the Life of an AFA Cadet
Swimming Videos on Floswimming

Click for more AFA swimming videos and interviews

Click for the AFA Swim Team website

Jordan Hoenig
Depauw University class of 2014

https://www.teamunify.com/ohnaac/UserFiles/Image/2009%20Season/jordan_hoenig_g8bk.jpg

Learn more about Depauw Swimming

DePauw Swimming and Diving from Steve Klabak on Vimeo.

Why Swim? from Steve Klabak on Vimeo.

 

 

 

Click for more Depauw Swimming videos

Click to visit the Depauw Swim Team Website

Swimmers of the Meet Golden Bear and B Meet!

Hi Swimmers and Parents,

We wanted to Congratulate all the swimmers on a great job at the Golden Bear meet and B meet!  Everyone did a fabulous job, especially if it was your first meet, and we had huge time drops!  We are so proud of all the swimmers!!!!

Keep getting to as many practice each week as you can.  Make sure to sign up for the remaining meets in January and February so you don't miss the deadlines.  We will be passing out stars for best times and smiley faces for the swimmers of the meet.

Please have the kids bring their bag tags to their next practice.

There is no practice next Thursday-26th, Thanksgiving Day.  The Thursday Breakers group will have practice on Tuesday, Nov. 24th with the other Breaker group from 4-5 p.m. at the CC.

CONGRATULATIONS to our SWIMMERS OF THE MEET- Golden Bear

Victor Alfonso

Molly Berend

Charlie Henry

Thomas Lennox

Deryn Murphy

CONGRATULATIONS to our SWIMMERS OF THE MEET- B Meet

Breakers

Luke Aragon

Billy Gastineau

Jr. Ripples

Nicholas Carlson

Taylor Kent

Joe Quigley

Charlie Sabgir

Peyton Spychalski

Ripples

Mikey DeAscentis

Lauren Gastineau

Maki Hall

Mia Lachey

Isabel Pione

Waves

Kennedy Gabor

Morgan Pankow

Carly Shocket

Jane Taylor

Tsunami

Sophie Matt

Claire Poll

Grace Taylor

Happy Thanksgiving,

Stephanie, Jen, Kim, Karli, Morgan, John, John, & Tim

Congratulations to NAAC Swimmers named to the 2009 USA Swimming Scholastic All America Team!

Billy Ross

https://www.teamunify.com/ohnaac/UserFiles/Image/2009%20Season/ross_butterfly.jpg

Senior Pickerington North

Nominated to the United States Air Force Academy, US Naval Academy,
US Military Academy at West Point November 2009
Committed to Swim at the USAF Academy November 2009


Molly Dengler

https://www.teamunify.com/ohnaac/UserFiles/Image/2009%20Season/molly_photo__2__cezk.jpg

Now a Freshman at Columbia University

Brian Barrett


https://www.teamunify.com/ohnaac/UserFiles/Image/2009%20Season/scan0001_mh1y.jpg

Now a freshman at Princeton University

The Scholastic All-America Team is comprised of high school student-athletes, who have a grade point average of 3.50 or higher, and have achieved a specific time standard in an individual event during the qualifying period. They must have completed 10th, 11th, or 12th grade and be a USA Swimming member athlete. For further requirements, information and deadlines, please reference the applications form.

Three certificates will be awarded to each individual achieving Scholastic All-America status (one for the athlete, one for the school and one for the USA Swimming club). A special pin will be awarded to individuals earning a 4.00 grade point average. A special award will be issued to individuals named to the team three times.

click to view Qualifying times for 2009 on page 2 of this document

Two Records Broken at the Golden Bear Meet!

Alicia Donley Lowers 100 IM Record!



Girls 8 and under 100 IM 1:20.71

Miranda Donley Claims the 50 Freestyle Record!



Girls 9-10 50 Freestyle 28.03

Records Fall During Long Course Season!


Alicia Donley, Janessa Mathews
Both Girls Broke the Breastroke record at the same meet!
Alicia Donley Set Three Records
Girls 7-8 100 Free 1:27.77

Girls 7-8 50 Back 44.8

Girls 7-8 50 Breast 48.3

 Janessa Mathews New Records
Girls 7-8 50 Breast 43.67
Girls 7-8 100 Breast 1:36.17

 

Jason Mathews Owns Two New Standards!

Boys 9-10 50 Breast 39.67
Boys 9-10 100 Breast 1:29.49

Andrew Bernsdorf Sets
Two New Marks!




Boys 8 & under 50 Fly 41.17 (regionals)
Boys 8 & under 200 IM 3:29.64 (flag city)

Andrew Donley Breaks Two
Sprint Records!



Boys 8 & under 50 Back 46.29
Boys 8 & under 50 Free 36.10


Haley McClellan Nabs Distance Records!



Girls 13-14 1500 Free 19:23.93;
Girls 13-14 800 Free 10:12.11

Kellyn Caldwell Lowers
Back Record


Girls 19 and over 100 Back 1:07.75

Janel Mathews Breaks
Breastroke Record

Girls 15-16 100m Breastroke 1:15.83


David Huddle is on the Board!!
 
Men's 15-16 400m Free 4:34.38

Eric Mai logs another
 breastroke record!

 


Men 17-18 100 Breast 1:07.46

Michael Lopresti chalks
 another record!


Men's 19 and over 200 IM 2:19.42

Jay Schuh Logs a
Backstroke Record!


Men's 17-18 50 Back 29.35


Mitch Challacombe brings
home a record!


Men's Senior 100 Back 59.29

Sara Sams Lowers
200 Butterfly Mark
at Flag City Invitational
2:46.10
Congratulations!

Relay Records set:

Girls 15-16 400 Medley Relay
Olivia Barnes, Janel Mathews,
Lori Davis, Sara Wilson
5:03.06

Girls Senior 800 Free Relay
Sara Wilson, Oliva Barnes,
 Kellyn Caldwell, Lori Davis
9:03.98

Girls Senior 200 Medley
Kellyn Caldwell, Janel Mathews,
Lori Davis, Haley Bratys
2:08.55

Boys Senior 400 Medley
Mitch Challacombe, Eric Mai,
Matt Gleason, Billy Ross
3:56.40

Click to view All LC Team Records

Molly Dengler Wins

The Dispatch/Motorist Top Female Scholar Athlete Scholarship!

MOLLY DENGLER, NEW ALBANY

Award: $7,500

Motorists Insurance

Top female scholar-athlete

Grade-point average: 4.212

  • Sports played: Swimming (four years); cross country (three); track (one).

  • Academic highlights: National Honor Society member; AP scholar; scored 32 on ACT.

  • Athletics: Two-time state champion and 16-team all-state in swimming; three-time all-district and one-time state qualifier in cross country.

  • College: Columbia (major: biology).

click here for the rest of the interview with Molly

Nicholas Rushlow Heads back to Washington DC
 to compete in the Scripps National Spelling Bee for a second year!

Nicholas Placed 17th in the National Spelling Bee! Congratulations!




NAAC Swimmer Nicholas Rushlow won the Fairfield County Spelling Bee for the second time in two years. Nicholas is in fifth grade at Harmon Middle School in Pickerington, Ohio

click to see Nicholas' National Spelling Bee page

Spring College Commitments!

Eric Grunden


Illinois Institute of Technology
click to visit the team site

Mac Redinger


University of Kentucky
click to visit the team website

Andrew Nash



Depauw University
click to visit the team website


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High School Team Records broken during 2008-2009 SC season!




Eric Mai
17&18 Boys 50 Breast, 200 IM, 200 IM Long Course


Molly Dengler
17 & 18 Girls 500 Free, 400 IM



Julianne McNamee
17& 18 Girls 50 free, 100 Free



Matt Gleason
17 & 18 200 Fly




Billy Ross
15 &16 100 breast




Franciska Mandy
15&16 100 Fly



Fanny Mandy
15&16 100 Backstroke



Sarah Wilson
15&16 200 Free


Lori Davis
15&16 50 Fly


Mac Redinger, Billy Ross, Brian Barrett,
Matt Gleason
17&18 400 Free Relay, 200 Medley Relay,
 400 Medley Relay

NCSA Junior Nationals Finalists!

Eric Mai



Men's 50m breastroke,Men's 200m breastroke,200m IM

Maddie Lawhorn

https://www.teamunify.com/ohnaac/UserFiles/Image/2009%20Season/maddie-lawhorn.jpg

Women's 50m breastroke

Congratulations to our
Ohio Junior Olympic Champions!

Jason Mathews



Boys 10 and under 50 Breastroke, 100 Breastroke

Miranda Donley



Girls 10 and under 50 Butterfly

Team Records Smashed!

Rachel Jackson



Girls 13-14 100 Fly, 13-14 50 & 200 fly, 50 back
Youngest member of NAAC Junior Nationals Team at age 13!

Haley McLellan


1650 free broke it by 8 seconds!

Alicia Donley
10 and under Girls 50 Backstroke


Janessa Mathews
10 and under Girls 50 Breastroke

Swimmers of the Meet States/Ohio Junior Olympics!

Hi Team,

Hope everyone has been getting outside and enjoying the beautiful weather!  We miss all of you, but are getting caught up around our houses.  The banquet is scheduled for April 19th at 5:00 pm in the NA Middle School Cafeteria.  It will be a pot luck.  More details to come.  We hope to see you there!

What a FABULOUS State Meet our team had this past weekend in Bowling Green!!!!!!!!!!!!  Everyone did a great job!  We had many best times, swimmers in finals, 17th places:), state champions, zone cuts, team records, and a lot of fun!  Congratulations to all who swam this past weekend!!!!!!!!!  We are so proud of all of you!!!!!!!!!  We had 27 swimmers from our team at this meet in individual events and or in relays.  We want to double that number next year.  Will you be one of the 54?  Go to the Bowling Green Swim Club to look at all the results or our web site.

Congratulations of our Swimmers of the Meet:

Taylor Berend- had an awesome meet with 7 best times!  She dropped 1.04 seconds in the 50 fly to place 6th, 1.8 seconds in the 100 IM to place 10th, .05 seconds in the 50 free to place 14th, & .35 seconds in the 100 free to place 15th.  She looked strong and her strokes looked beautiful!  Way to go Taylor!

Miranda Donley- had an outstanding meet with 11 best times!  She dropped .92 seconds in the 50 fly to win the event and earn a state champion title, 5.5 seconds in the 100 fly to place 2nd, 2.8 seconds in the 50 back to take 3rd, 1 second in the 50 free to earn 6th, 1.4 seconds in the 50 breast to place 7th, and 1.5 seconds in the 100 back to place 9th.  She ended up 6th overall at the meet, and is now ranked Top 16 in the country in the 50 fly.  Way to go Miranda!

Congratulations to State Champion, Jason Mathews for winning the 50 and 100 breaststroke.  He is ranked Top 16 in the country in the 50 breast and ended up 10th overall at he meet.  Way to go Jason!

Way to go to Janessa Mathews for breaking the team record in the 50 breast and Alicia Donley for breaking the team record in the 50 back!
 Congratulations to Rachel Jackson for breaking the 13-14 team record in the 100 fly at the State Meet!  After the State meet, she went to the Junior Nationals in Florida and broke the 13-14 50 & 200 fly team records and also the 50 back team record.  She was the youngest member from our team at this meet.  Very impressive at 13!  Way to go Rachel!!!!!!
Congratulations to Haley McLellan for breaking the team record in the 1650 free at the State meet!  The previous record was from 2000 and Haley broke it by 8 seconds.  Fabulous job Haley!!!!!! Great job girls!

Have fun,

Brad, Stephanie, & Jen

Our High School State Champions!!

more state meet results soon

 VIEW the EXCELLENT MULTIMEDIA PRESENTATIONS BY THE COLUMBUS DISPATCH FEATURING MANY NAAC SWIMMERS!!!

CLICK HERE for Friday Coverage
CLICK HERE for Saturday Coverage

Girls 200 Individual Medley Division Two



Molly Dengler

Boys 50 Free Division Two


Brian Barrett

Boys 200 Free Relay Division Two


New Albany Brian Barrett, Matt Gleason, Stuart Sliwowski, Austen Sybert

Girls 200 Freestyle Relay Division Two


Jenna Young, Molly Dengler (NAAC), Fanny Mandy (NAAC), Franciska Mandy(NAAC)

Boys  200 Medley Relay Division One



Jay Schuh (NAAC), Sandy Whitaker, Eric Mai (NAAC), Eric Grunden (NAAC)