Background-image
Partners
On+Deck
Speedo
Sponsors
2016-17 Season

 
NAAC 2016-17 Season

 

NCSA Jr Nationals

Congrats to all of our NCSA Jr. National swimmers competing in Orlando this past month!  Competitors for NAAC this year were:

  • 5 girls – Ally Wharton, Sarah Martin, Abbie Linek, Lauren Sadler, and Isabel Jenny
  • 2 boys – Carson Barnes and Andrew Bernsdorf

and 4 girls relays, with 31 total splashes out of 28 events qualified.  14 of our swims finished in the top 100 for their events - Way to go NAAC!  Cracking the Top 40 and qualifying for finals were both Ally Wharton and Carson Barnes - all NAAC results below!

--------------------------

Bold = Finals qualified swim

 

Ally Wharton

29th      100 Breast      1:04.08

33rd      50 Breast        29.68

44th      200 Breast       2:19.78

139th    200 IM              2:08.52

258th    50 Free            25.13

 

Carson Barnes

36th      200 Fly            1:50.22

82nd      100 Fly            51.09

179th    200 Free          1:45.13

235th    100 Back         55.37

 

Andrew Bernsdorf

57th      500 Free          4:35.57

59th      400 IM             4:02.22

128th    200 IM             1:56.06

132nd    200 Fly            1:54.92

145th    100 Fly            51.82

201st    50 Fly              24.17

 

Sarah Martin

91st      200 Free          1:52.80

97th      100 Free          52.13

117th    50 Free            24.28

239th    100 Fly            58.97

 

Abbie Linek

97th      500 Free          5:04.97

190th    200 Free          1:55.74

 

Lauren Sadler

184th    50 Free            24.59

254th    50 Back           30.28

274th    50 Fly              27.39

 

Girls Relays

200 Free Relay            45th      Martin, Linek, Sadler, Wharton

400 Free Relay            46th      Wharton, Linek, Sadler, Martin

200 Medley Relay       59th      Martin, Wharton, Sadler, Linek

400 Medley Relay       60th      Isabel Jenny, Wharton, Marin, Linek

 

JO Ohio AG Championship

Congratulations to all of our AG swimmers qualifying for and competing at this year’s JO meet!

NAAC had a very strong showing at the Ohio JO Championship Meet this year, finishing 9th overall of 40 scoring teams with 984.5 points, with our NAAC Girls in 7th with 525 points and our NAAC boys in 9th with 459.5 points. 

 

  • NAAC is proud to have THREE State Championship event winners!! 

         Finishing in 1st Place at the JO meet this year were:

 

Luke Axline   10 & under Boys 200 Free Champion!

 

Carly Meeting, Calie Demers, Marissa Downs & Kiah Smith  

11-12 Girls 200 Free Relay Champions!

11-12 Girls 400 Free Relay Champions!

 

  • NAAC also had SIX Runner-up Finishes at the JO Meet this year!! 

            Finishing in 2nd Place were:

 

Carly Meeting in the 11-12 Girls 200 Free and 500 Free!

 

Luke Axline in the 10 & under Boys 50 Breast and 100 Breast!

 

Kiah Smith in the 11-12 Girls 50 Free and 50 Back!

 

  • More Top 10 Finishers from the JO Meet this year were:

 

10 and under Boys

Luke Axline                8th 100 Free, 9th 200 IM

Josh Emerman             3rd 100 Fly, 5th 50 Fly

Owen Kunstmann       6th 100 Back

Sean Le                       9th 100 Breast

 

200 Med relay in 3rd of Kunstmann, Lu.Axline, Emerman, C.Knettler

200 Free relay in 5th of Kunstmann, Emerman, Le, Lu.Axline

 

11-12 Girls

Marissa Downs           5th 100 Fly, 6th 200 Free, 8th 500 Free, 10th 100 Free

Carly Meeting             3rd 50 Free, 4th 200 IM, 7th 400 IM, 7th 100 IM

Kiah Smith                  3rd 50 Fly and 100 Back, 5th 100 Free, 6th 100 Fly and 200 Back

 

400 Med relay in 4th of Demers, Meeting, Downs, Smith

 

11-12 Boys

200 Free relay in 10th of Myhall, M.Knettler, Ll.Axline, Stevenson

 

13-14 Girls

Lexi Elkovitch                        10th 100 Free

Kendall Hiter              9th 200 Back

 

400 Med relay in 7th of Funderburke, Kiss, Crumbley, Elkovitch

200 Free relay in 8th of Funderburke, Crumbley, Hitler, Elkovitch

200 Med relay in 8th of Funderburke, Kiss, Crumbley, Elkovitch

800 Free relay in 8th of Elkovitch, Kiss, Hitler, Crumbley

 

13-14 Boys

Jimmy Lapsley            6th 200 back, 10th 100 Back

Tommy Morris            3rd 50 Free, 4th 100 Free, 9th 100 Fly

 

200 Med relay in 4th of Lapsley, Arlin, Morris, Daly

400 Med relay in 5th of Lapsley, Arlin, Morris, Daly

200 Free relay in 8th of Morris, Lapsley, Daly, Arlin

800 Free relay in 9th of Daly, Lapsley, Arlin, Morris

 

Barbara Kay Mini Meet

What a great finish to the season for all that participated in the 8 under Barbara Kay meet.  Our swimmers really got up and raced leading to great times!  It has been our best meet in a long time, finishing 4th place overall.  Great Job to all the swimmers and thank you to all the parents for the endless time at the pool. 

Special Congratulations go out to Max White, who finished 2nd overall in the 7 year olds age group!

Top 10 finishes follow:

8 year Girls

Resse Baldwin            2nd 50 Free, 3rd 25 Back, 6th 50 Breast, 8th 25 Fly

Mila Saveski                5th 100 Free, 7th 50 Free, 8th 25 Free

Logan Snyder             3rd 50 Ba & 25 Fly, 4th 100 IM, 5th 25 Ba, 6th 5o Fly, 7th 100 Fr, 8th 50 Br

200 Free relay             3rd

200 Med relay             3rd

8 year Boys

Cody Downs               9th 25 Free, 25 Br and 100 IM

200 Free relay             6th

7 year boys

Max Gao                     4th 25 Fly, 9th 25 Free

Garrett Parsons           4th 25 Breast & 50 Free

Max White                 1st 50 Fly!

                                    1st 25 Free!

                                    2nd 50 Free, 25 Back & 25 Fly, 3rd 100 IM & 50 Back, 7th 50 Breast

100 Free relay             3rd

100 Med relay             3rd

6 and under Girls

Claire Siegel                2nd 100 IM, 3rd 25 Breast, 10th 50 Free

Kara White                  8th 25 Fly

100 Med relay             5th

100 Free relay             7th

 

Sr Circuit Meet

We had a good showing for our swimmers that chose to continue competing past the HS Championship series, and some tune-up swims for our Jr. National qualifiers who would be competing again in just over a week.  We did not field a full team for this meet as our Sr Championship Meet is now in November.

 

Our girls swimmers came through with some clutch performances and qualified FOUR girls relays for the NCSA Jr National meet through their aggregate time improvements and a bunch of best ever times - - Congrats!

 

  • Top 10 Performances from those attending:

Carson Barnes           2nd 50 Back, 7th 200 Free

Andrew Bernsdorf       3rd 200 Fly

Whitney Hannallah      8th 100 Breast

Isabel Jenny                7th 100 Back

Sarah Martin               6th 50 Fly

Ally Wharton              10th 100 Free

 

Ohio HS State Championship

Congrats to all of our HS Swimmers on a great season, with many of our HS-aged swimmers competing at the State HS meet in Canton, Ohio this past weekend!  We wrapped up the season with a bunch of best times over the past couple of weeks and some great performances at the State HS Championships – way to go NAAC! 

 

NAAC Finalists (Top 8)

Ally Wharton – 3rd in D1 200IM (2:04.18), 7th in 100 Breast (1:03.54)

                        Member of Gahanna Lincoln 200MR (12th) and 200 Free ( 16th) relays competing in consoles

Carson Barnes – 7th in D1 100 Fly (50.59) and 100 back (22nd)

                        Member of New Albany 200 free relay (22nd)

 

NAAC Console Finalists (Top 16)

Sarah Martin – 9th in D1 100 free (52.27) and 200 free (1:52.89)

Andrew Bernsdorf – 10th in D1 500 free (4:37.42) and 11th in 200IM (1:54.18)

Abbie Linek – 10th in D1 500 free (4:59.47)

                        Member of New Albany 400 free relay (8th)

Mike DeAscentis – 11th in D2 200 free (1:44.77) and 12th in 500 (4:44.75)

                        Member of Columbus Academy 400 free relay (2nd)

Jack Campbell – 12th in D2 100 back (53.13) and 100 fly (17th)

                        Member of Columbus Academy 200 free relay (12th)

Jessica Zaper – 16th in D1 50 free (24.43)

                        Member of NA 200 (6th) and 400 (8th) free relays, 200MR (19th)

 

NAAC Ohio HS State Meet relay swimmers

Emily Borchers – Pickerington North D1 200 MR (17th)

Gage Ford – New Albany D1 200 free relay (22nd)

Whitney Hannallah – Columbus Academy D2 200MR (5th)

                        *also D2 100 breast qualifier (24th)

Gracie Kane – Pickerington North D1 200MR (17th)

Samantha Kass – Columbus Academy D2 200MR (5th) and 400 free relay (11th)

                        *also D2 50 free qualifier (24th)

Lauren Sadler – New Albany D1 200 free relay (6th) and 200MR (19th)

                        *also D1 50 free qualifier (23rd)

Carly Shocket – Columbus Academy D2 400 free relay (11th)

Kelly Shur – New Albany D1 200MR (19th)

Emili Toppari - New Albany D1 200MR (19th)

 

Regional Championship

 

Ohio HS District Championship

Congrats to all of our HS swimmers on their Sectional & District swims over the past 2 weekends, as well as our 14 & under swimmers competing at AG Regionals this weekend.  A BIG CONGRATS also goes out to those moving on to the HS State Meet!!

 

Kicker Classic

TYR

Kelly German

Triple Crown

Congrats to our Age Group swimmers on their return to competition at the Triple Crown Meet hosted at UA this past weekend!  We had some very good swims across the board, with our often difficult Winter Break practices paying off at our first club meet of the New Year.  

NAAC finished 4th of 11 teams at Triple Crown with our Wave through Typhoon swimmers competing (and minus our MS & HS AG swimmers).  We had 8 new JO cuts and a 1st time JO individual qualifier in Mia Gregory – Congrats!  We also had new Zone times achieved by Kiah Smith in the 100 back, 100 fly & 100 free, as well as Sami Kiss in the 50 free.  Keep swimming fast, NAAC!!

 

Virtual Distance Championship

 

Holiday Cheer

 

Penguin Plunge

 

USA SC Jr. Nationals

A BIG congrats also goes out to Ally Wharton and Nate Stadler for very good performances at the USA Swimming East Jr. National Meet this past week at OSU Both swimmers moved up from their initial ranking in all of their events, they set 3 new Team Records, and 5 of 6 swims were best times.  Details below, and again, a great job on the National stage for these NAAC Swimmers.

Ally Wharton

100 breast                   33rd      1:03.54            *New Team Record!

200 breast                   26th      2:17.66            *New Team Record!

200IM                         92nd      2:05.80

 

Nate Stadler

100 back                      73rd      51.56              

200 back                     39th      1:49.82            *New Team Record!

200 free                       94th      1:42.68

 

Ohio Sr Championship Meet - Nov 18-20, 2016

NAAC had a great showing for our HS-aged 14 and over swimmers Nov 18-20 at Miami of Ohio.  NAAC finished in 3rd place overall in Ohio with 1493.5 points, behind 1st place OSSC (Ohio State) and 2nd place DR (Dayton Raiders).  We had just over a 60% personal best time percentage in individual events – a great start for the first 1/3 of the season!  Top 3 place winners are listed below, with event winners in bold and new Team Records noted.  Full Meet results posted on the Meet Page and on the Meet Schedule page.

 

2 of our NAAC swimmers also earned High Point honors – Ally Wharton was the Sr Meet High Point Winner for 17-18 Girls, and Nate Stadler was the Sr Meet High Point Winner for the 15-16 Boys.  Special Congrats to these 2 NAAC swimmers!

 

  • 2nd        NAAC 200 Mixed Med Relay                       1:41.64

        N. Stadler, A. Wharton, J. Campbell, S. Martin

 

  • 2nd        500 Free          A. Bernsdorf                           4:37.79     New Team Record!

 

  • 2nd        100 Free          S. Martin                                 51.72

 

  • 1st        100 Free         N. Stadler                               46.14       New Team Record!

 

  • 2nd        100 Breast       A. Wharton                             1:04.52                       

 

  • 2nd        200 Breast       A. Wharton                             2:21.49

 

  • 1st        200 Free         S. Martin                                1:52.42

 

  • 2nd        200 Free          N. Stadler                                1:42.06     New Team Record!

 

  • 1st        200 Back        N. Stadler                               1:52.53     New Team Record!

 

  • 2nd        W 200 Free Relay                                           1:37.14

    L. Sadler, J. Zaper, L. Elkovitch, S. Martin

 

  • 3rd        100 Back         N. Stadler                                52.03

 

  • 1st        100 Fly            C. Barnes                               51.01

 

  • 2nd        400IM             A. Bernsdorf                           4:08.00

 

  • 2nd        1650 Free        A. Linek                                  17:49.71    New Team Record!

 

 

Raising Cane’s

NAAC had a good showing at the Raising Cane’s B Meet Sat Nov 19, hosted by GCSTO at Columbus Academy.  Top 3 finishers per event, per gender, per age group below!  Full Meet results posted on the Meet Page and on our Meet Schedule Page.

 

8 and Under Results

  • B 25 Back       3. L. DeFrancisco
  • G 25 Breast     3. L. Snyder
  • G 25 Fly          3. L. Snyder

 

9-10 Results

  • B 50 Free        1. Lu. Axline
  • G 50 Back       3. M. Gregory
  • B 50 Back       1. O. Kunstmann, 2. Lu. Axline
  • B 50 Breast     1. o. Kunstmann
  • G 50 Fly          1. M. Gregory
  • B 50 Fly          2. L. White, 3. Lu. Axline
  • G 100 Free      1. M. Gregory
  • G/B 200IM     1. Lu. Axline

 

11-12 Results

  • G 200IM         1. S. Kiss, 2. K. Smith, 3. C. Demers
  • B 200IM         1. Ll. Axline
  • G 50 Free        1. C. Daly, 2. C. Rogers
  • B 50 Free        2. M. Knettler, 3. J. Smith
  • G 100 Back     2. E. Morris, 3. H. Schimming
  • B 100 Back     1. Ll. Axline
  • G 50 Breast     1. K. Hitler
  • B 50 Breast     2. J. Smith, 3. C. Morr
  • G 100 Free      1. M. Downs
  • G 50 Fly          1. C. Rogers, 2. K. Wesley
  • B 50 Fly          1. B. Stevenson, 3, Ll. Axline
  • G 100 Breast   2. M. Downs, 3. C. Demers
  • B 100 Breast   2. C. Morr
  • G 50 Back       1. K. Wesley, 2. C. Daly
  • G 100 Fly        1. S. Kiss, 2. A. Morr, 3. H. Schimming
  • G 200 Free      1. S. Kiss, 2. K. Hitler, 3. M. Downs
  • B 200 Free      1. B. Stevenson

 

Open Results

  • B 100IM         1. T. Morris, 3. V. Mertz
  • G 200IM         1. E. Hogan, 3. K. Crumbley
  • B 200IM         1. P. Daly
  • G 50 Free        2. E. Logan
  • B 50 Free        2. P. Daly
  • G 100 Back     2. K. Crumbley, 3. J. Ritzler
  • B 100 Back     1. P. Daly
  • B 50 Breast     1. T. Morris
  • G 100 Free      1. E. Hogan, 2. J. Ritzler
  • G 100 Breast   1. E. Logan, 3. K. Massman
  • B 50 Back       1. V. Mertz
  • G 100 Fly        2. J. Ritzler, 3. H. Wagoner
  • B 100 Fly        3. M. Govekar
  • G 200 Free      2. K. Crumbley, 3. E. Hogan

 

Golden Bear

Congrats to our NAAC Swimmers on a big WIN in our first away meet of the season at the UA Golden Bear Swim Meet!  NAAC Scored 2861.5 points in total – our girls contributing 1531.5 points, and our boys contributing 1330 points.  Top 2 High Point NAAC Swimmers per gender per age group follow below, as well as the top 5 overall Team scores.  Full meet results are posted on Meet Mobile.

Congrats and GO NAAC!

Top NAAC Scorers @ Golden Bear

10 & under Girls

  • Ashlyn Morr                107
  • Katelynn Wesley         85

10 & under Boys

  • Luke Axline                71
  • Colin Morr                  64

11-12 Girls

  • Sammi Kiss                 99.5
  • Kiah Smith                  87.5

11-12 Boys

  • Ben Stevenson            48
  • Josh Smith                   16

13-14 Girls

  • Lexi Elkovitch              60
  • Nyah Funderburke      55

13-14 Boys

  • Mike DeAscentis        105
  • Tommy Morris             92

15 & over Girls

  • Ally Wharton              87
  • Sarah Martin              79

15 & over Boys

  • Andrew Bernsdorf      90
  • Carson Barnes           87

 

Top 5 Teams

  1. NAAC              2861.5
  2. UASC              2440
  3. USA                 2199.5
  4. GCSTO           1166
  5. WOR               1084.5