Partners
Beacon
LPK
LaRosa%27s
TYR
SwimVille+USA
Pepsi
Marriott+Hotels
Colorado+Time+Systems
Slim+Furniture
Sponsors
Champ Teams

The Cincinnati Marlins are proud of the accomplishment of its swimmers and coaches.  The Marlins have a history and  tradition of competing at the highest level of our sport.  That tradition continues today.  Below are our current qualifiers for the various USA Swimming Championships.

As you can see the list is long.  If we missed someone or an individual event please let us know.


2018 SC JO Team Qualifiers

Griffin Barlow 

de'Leon Bates 

Lily Blankenship 

Tim Blankenship 

Carl Bishop

Owen Carr

Caitlyn Clements

Matthew Coulson 

Chase Dillon 

Gino Eckert

Luca Eckert 

Morgan Eglseder

William Froass

Yassin Ghobril 

Natalie Gockerman

Nicholas Gockerman 

Delaney Gorman 

Chase Guenther

Kristen Hammond

Ted Hammond

Paige Hedger

Maddie Hensler 

Sydney Herr 

Alexander Ingram 

Sarah Jones 

Brooke Kamstra

Daniel Kim

David Kim 

John Knapschaefer 

Bennett Korner

Ellen Lange 

Emma Littrell 

Sarah Littrell 

Luke Mangano

Courtney McKeown 

Thackston McMullan 

Tristan Menninger

Ragan Moore

Clara Murray 

Ella Jo Piersma

Suhani Prakash 

Charlie Pressler

Aaliyah Schrand

Kyle Silvestain

Nathan Stieger 

Paige Striley

John Thorp

Arjun Velayutham 

Adam Wade 

Nathan Wall 

Max Ward

Matt Xie

 

2018 SC Sectional Qualifiers

Claudia Butterfield 

Cecelia Creviston 

Anna DelGado 

Katy Elsen

Kristen Hammond

Maddie Hensler 

Brooke Kamstra

Clara Keiser

Sarah Klenke 

Emma Littrell

Grace Luebbe 

Bella Matesa

Caroline Meister

Laura Morris 

Ella Jo Piersma

Becca Prangley 

Molly Pressler  

Jenna Scarborough

Liza Semona

Jocelyn Spanbauer

Paige Striley

Anna Voelkerding

Ashley Voelkerding 

Tara Witkowski

Nate Buse

Elliott Carl

Tindar Cyr

Nicholas Czepukaitis 

Sam Fallon 

Justin Grender 

Brian Robertson

Kellen Roddy 

Kyle Seilkop 

Aaron Sequeira

Austin Smith

Scott Sobolewski

Alex Wade

Nathan Wall

NASA Team – March 2018 and Qualifiers

​Claudia Butterfield

Anna DelGado

Maddie Hensler 

Brooke Kamstra

Clara Keiser 

Sarah Klenke

Isabella Matesa 

Ella Piersma

Becca Prangley

Liza Semona

Paige Striley 

Anna Voelkerding 

Ashley Voelkerding 

Tara Witkowski

Nate Buse 

Tindar Cyr

Nicholas Czepukaitis

Sam Fallon 

Justin Grender

Brian Robertson

Kyle Seilkop

Aaron Sequeira

Scott Sobolewski

Alex Wade

Nathan Wall

2017 LC Sectional Team (OSU, July 2017)

Beene, Noah

Buse, Nate

Butterfield, Claudia

Czepukaitis, Nicholas

DelGado, Anna

Fallon, Sam

Froass, Ansel

Froass, Dillon

Grender, Justin

Guenther, Erich

Luebbe, Grace

Morris, Erica

Morris, Laura

Myers, RJ

Newberg, Alex

Osterman, Will

Pfeifer, Nick

Prangley, Becca

Robertson, Brian

Roddy, Kellen

Semona, Liza

Sequeira, Aaron

Sobolewski, Scott

Voelkerding, Anna

Voelkerding, Ashley

Wade, Alex

Yanzsa, Sara


2017 LC Junior Olympic Team (Miami, July 2017)

10u Girls

Jankowski, Rylee

Korte, Natalia

Lange, Anna

Littrell, Sarah

10u Boys

Dillon, Chase

Eckert, Gino

Kim, Daniel

Kim, David

Korner, Bennett

Lange, Jack

Podgorodetskiy, Alex

Ramchandre, Samyak

Xie, Matt

11-12 Girls

Blankenship, Lily

Eglseder, Morgan

Gockerman, Natalie

Herr, Sydney

Lange, Ellen

Littrell, Emma

Mangano, Gabriella

McKeown, Courtney

Piersma, Ella Jo

11-12 Boys

Froass, Will

Guenther, Chase

Hammond, Ted

Ingram, Alex

Korner, Andrew

Mangano, Luke

McMullan, Thackston

Silvestain, Kyle

Wade, Adam

Wicker, Nicholas

13-14 Girls

Cavanaugh, Cara

Clements, Caitlyn

Eversole, Hannah

Hammond, Kristen

Heidkamp, Mackenzie

Hensler, Madelyn

Herr, Skylar

Kamstra, Brooke

Moscona, Rachel

Perun, Abby

Pressler, Molly

Scarborough, Jenna

Spera, Libby

Striley, Paige

Tiernan, Anna

13-14 Boys

Blackburn, Colin

Blankenship, Tim

Carl, Bishop

Gockerman, Nicholas

McDonald, Adam

Menninger, Tristan

Perera, Christopher

Vogeler, Zach

Wall, Nathan

2017 Central Zone Team

Colin Blackburn

Chase Dillon

Morgan Eglseder

Ella Hall

Emma Littrell

Courtney McKeowan

Rachel Moscona

Ella Jo Piersma

Jenna Scarborough


US Open Qualifiers

Justin Grender

 


Past Seasons


Sectional Qualifiers – March 2017 (Indianapolis) 

Nathan Buse

Elliot Carl

Anna DelGado

Ty Grubb

Erich Guenther

Meme Habel

Madelyn Hensler

Cameron Jones

Brooke Kamstra

Clara Keiser

Adam McDonald

Erica Morris

Laura Morris

RJ Myers

Alex Newberg

Becca Prangley

Emma Reed

Kellen Roddy

Jenna Scarborough

Liza Semona

Paige Striley

Anna Voelkerding

Connor Williams

Sarah Yanzsa

* Not including NCSA qualifiers

 


Marlins Junior Olympic Team - March 2017 (OSU)

Blackburn, Colin M 14

Blankenship, Lily F 11

Blankenship, Timothy M 13

Bryant, Torin M 10

Buse, Nate M 14

Carl, Bishop M 12

Cavanaugh, Cara F 13

Clements, Caitlyn F 13

Deem, Jason M 10

Dillon, Chase M 10

Doerflein, Hailey F 12

Eckert, Gino M 9

Eckert, Luca M 11

Eglseder, Morgan F 11

Ellis, Angus M 10

Eversole, Hannah F 14

Froass, William M 13

Guenther, Chase M 12

Gustavsson, Leo M 10

Hall, Ella F 11

Hammond, Kristen F 13

Hammond, Ted M 11

Hensler, Madelyn F 13

Herr, Skylar F 14

Holcomb, Brady M 14

Ingram, Alex M 11

Jankowski, Rylee F 9

Jones, Cameron M 14

Kamstra, Brooke F 13

Korte, Natalia F 9

Keiser, Clara F 14

Lange, Ellen F 12

Littrell, Emma F 11

Mangano, Luke M 10

McDonald, Adam M 12

McKeown, Courtney F 11

McMullan, Thackston M 10

Meister, Caroline F 14

Menninger, Tristan M 13

Morstadt, Kate F 10

Morstadt, Matt M 12

Moscona, Rachel F 14

Myers, R.J. M 14

Perera, Christopher M 12

Perun, Abby F 14

Piersma, Ella Jo F 12

Podgorodetskiy, Alex M 10

Pressler, Molly F 14

Replogle, Abby F 10

Russell, Mac M 14

Scarborough, Jenna F 14

Silvestain, Kyle M 11

Sparks, Hannah F 10

Spera, Libby F 14

Stieger, Nate M 12

Striley, Paige F 13

Tiernan, Anna F 14

VanKerckhove, Emily F 14

Wall, Nathan M 13

Walsh, Grace F 13

Whitford, Syd F 12

Wickler, Nicholas M 10

Williams, Sam M 12

Wolford, Ellie F 9

Xie, Matt M 9


Marlins Junior National Team – August 2016 (Minneapolis)

 

Froass, Dillon

Grender, Justin

Grote, Josie

McDonald, Joshua

Murray, Isabelle

Perera, Nicholas

Sobolewski, Luke

Taske, Aaron

Voelkerding, Ashley


Marlins Sectional Qualifiers:

Beene, Noah

Breissinger, Peter

Butterfield, Claudia

Carl, Elliott

Cox, Jared

DelGado, Anna

Devine, Andrew

Fallon, Sam

Froass, Ansel

Froass, Dillon

Jones, Cameron

Grender, Justin

Grote, Josie

Grubb, Ty

Habel, Meme

Imbus, Christian

Kamstra, Brooke

Luebbe, Grace

McDonald, Jacob

McDonald, Joshua

Morris, Erica

Morris, Laura

Osterman, Will

Prangley, Becca

​Pfeifer, Nick

Purple, Nick

Rapien, Abby

Reed, Emma

Brian Robertson

Savarese, Emma

Sequeira, Aaron

Spaeth, Will

Voelkerding, Anna

Wade, Alex

Watson, Jared

Jay Weil

Williams, Connor

Yanzsa, Sara

 


Marlins 2016 Long Course Junior Olympic Team

 

10 & Under Girls

Carr, Ava 10

Herr, Sydney 10

Morstadt, Kate 10

Perera, Victoria 10

 

10 & Under Boys

Dillon, Chase 9

Ellis, Angus 10

Ingram, Alex 10

Kim, Daniel 9

Kim, David 9

Mangano, Luke 10

McMullan, Thackston 10

Podgorodetskiy, Alex 10

Temple, Landyn 10

Vlady, Richard 10

Ward, Max 10

 

11-12 Girls

Broering, Mady 12

Clements, Caitlyn 12

Cunningham, Jacqueline 12

Kamstra, Brooke 12

Lange, Ellen 11

Littrell, Emma 11

Piersma, Ella Jo 12

Prakash, Deeya 12

 

11-12 Boys

Carl, Bishop 12

Froass, William 12

Guenther, Chase 12

Hammond, Teddy 11

Kampinga, Luka 12

Mbui, Mwenda 12

McDonald, Adam 12

Menninger, Tristan 12

Perera, Christopher 12

Silvestain, Kyle 12

Wall, Nathan 13

 

13-14 Girls

Butterfield, Claudia 14

Cavanaugh, Cara 13

Clark, Tori 14

Crane, Grace 14

Dorizas, Sarah 13

Elsen, Katy 14

Hammond, Kristen 13

Hensler, Madelyn 13

Luebbe, Grace 14

Pressler, Molly 13

Roell, Lucie 14

Semona, Liza 14

Tiernan, Anna 13

Voelkerding, Anna 14

Witkowski, Tara 14

 

13-14 Boys

Blackburn, Colin 13

Buse, Nate 14

Froass, Ansel 14

Jones, Cameron 14

Lu, Andrew 14

McDonald, Jacob 14

Myers, R.J. 14

Roddy, Kellen 14

Sequeira, Aaron 14

Thibodeaux, Kevin 14

Weil, Jay 14

                             

Marlins 2016 Short Course Junior Olympic Team

 

10 & Under Girls

Blankenship, Lily F 10

Hall, Ella F 10

Herr, Sydney F 10

Littrell, Emma F 10

McKeown, Courtney F 10

 

10 & Under Boys

Brunner, Max M 10

Dillon, Chase M 9

Hammond, Ted M 10

Ingram, Alex M 10

Mangano, Luke M 9

McMullan, Thackston M 9

Silvestain, Kyle M 10

Thorp, Jack M 10

Vlady, Richard M 10 

Ward, Max M 10

 

11-12 Girls

Broering, Mady F 12

Cavanaugh, Cara F 12

Clements, Caitlyn F 12

Cunningham, Jacqueline F 12

Dorizas, Sarah F 12

Eglseder, Morgan F 11

Hammond, Kristen F 12

Hedger, Paige F 12

Hensler, Madelyn F 12

Kamstra, Brooke F 12

Lange, Ellen F 11

Piersma, Ella Jo F 11

Tiernan, Maggie F 11

 

11-12 Boys

Blankenship, Timothy M 12

Carl, Bishop M 11

Coulson, Matthew M 12

Froass, William M 12

Guenther, Chase M 11

Kampinga, Luka M 12

McDonald, Adam M 11

Menninger, Tristan M 12

Morstadt, Will M 12

Schrenk, Luis M 11

Thibodeaux, Steven M 12

Wade, Adam M 11

Wall, Nathan M 12

 

13 & Over Boys

Buse, Nate M 13

Carl, Elliott M 14

Eglseder, Cameron M 14

Froass, Ansel M 14

Jones, Cameron M 13

Lorenz, Matthew M 14

Lynch, Kavin M 13

McDonald, Jacob M 14

Morstadt, Drew M 14

Myers, R.J. M 13

Patterson, Noah M 14

Roddy, Kellen M 14

Sequeira, Aaron M 14

Sobolewski, Scott M 13

Stephany, Colten M 14

Thibodeaux, Kevin M 14

Wall, Christian M 14

Weil, Jay M 14

 

13 & Over Girls

Butterfield, Claudia F 14

Clark, Tori F 14

Crane, Grace F 14

Elsen, Katy F 14

Ko, Alisha F 14

Luebbe, Grace F 14

Pressler, Molly F 13

Roell, Lucie F 14

Semona, Liza F 14

Voelkerding, Anna F 14

Witkowski, Tara F 14

 

Marlins NCSA Junior National Team - March 2016

Breissinger, Peter M 17

Cox, Jared M 16

Froass, Dillon M 17

Grender, Justin M 15

Imbus, Christian M 16

Jonas, Nathan M 18

McDonald, Jacob M 14

McDonald, Joshua M 16

Morris, Erica F 17

Morris, Laura F 15

Murray, Isabelle F 16

Perera, Nicholas M 16

Prangley, Jonathan M 17

Prangley, Becca F 16

Rapien, Abby F 16

Sobolewski, Luke M 17

Spaeth, Will M 17

Taske, Aaron M 17

Voelkerding, Ashley F 16

Wade, Alex M 16

Wall, Alexandra F 17

Wu, Priscilla F 17

Zilch, Molly F 17


Marlins Sectional Qualifiers - July 2016

Bell, Eamonn   Blood, Caroline   Breissinger, Peter

Pfeifer, Nick  Cox, Jared   Duffy, Markie

Doll, Graci  Froass, Ansel  Jones, Cameron

Froass, Dillon   Ko, Alisha  Reed, Emma

Grender, Justin   Grote, Josie   Grubb, Ty

Habel, Meme   Imbus, Christian   Jonas, Nathan

 Luebbe, Grace   McDonald, Jacob   McDonald, Joshua

 Fallon, Sam   Morris, Erica  Putnick, Jack

Morris, Laura   Murray, Isabelle   Erika Lindner 

Pavlick, Bridget   Perera, Nicholas   Prangley, Jonathan

Prangley, Becca   Purple, Nick   Rapien, Abby

Savarese, Emma   Sequiera, Aaron   Sobolewski, Luke

Spaeth, Will   Taske, Aaron   Malkemus, Taylor

Scola, Amanda   Van Kirk, Christine   Van Kirk, Rob

Voelkerding, Ashley   Wade, Alex  Watson, Jared

Wall, Alexandra   Waters, Jacob   Williams, Connor

Wu, Priscilla   Yanzsa, Sara   Zilch, Molly


 

Olympic Trials Qualifiers

Nicholas Perera

Joshua McDonald

                                                                       

Qualifying Times

 

 2015 JO Championship Team       July 16-19 Miami University, Oxford

 

Qualifying Times

10 & Unders

Girls                                                       Boys

Morgan Eglseder                              Max Brunner

Ella Hall                                          Chase Dillon

Sydney Herr                                    Jack Edmonson

Madeline Hornsby                            Ted Hammond

Julia Kowalski                                   Alex Ingram

Ellen Lange                                      Thackston McMullen

Emma Littrell                                    Luis Schrenk

Maggie Tiernan                                  Kyle Silvestain

                                                        Zachary Spera

                                                        Jack Thorpe

                                                         Adam Wade

                                                         Max Ward

                                11 & 12

Ava Batsel                                        Colin Blackburn

Carmen Birchfield                              Bishop Carl

Cara Cavanaugh                                Aiden Combs

Caitlyn Clements                               Daniel Edmonson

Chloe Constantinides                           William Froass

Kristen Hammond                              Chase Guenther

Mackenzie Heidkamp                         Luka Kampinga

Madelyn Hensler                                Kavin Lynch

Brooke Kamstra                                 Adam McDonald

Rachel Moscona                                Tristan Menninger

Emma Perera                                    CJ Replogle

Molly Pressler                                   Steven Thibodeaux

Libby Spera                                       George Vlady

Anna Tiernan                                      Zach Vogeler

                                                         Nathan Wall

 

                                13-14

 

Emma Blackburn                             Elliot Carl

Claudia Butterfield                            Cameron Eglseder

Grace Crane                                    Carson Foster

Lily Hughes                                     Jake Foster

Magdalene Imbus                             Ansel Froass

Alisha Ko                                        Jacob McDonald

Grace Luebbe                                  Connor Moore

Michelle Mosko                               Drew Morstadt

Emma Reed                                    RJ Myers

Madison Roberts                             Kellen Roddy

Lucie Roell                                      Aaron Sequeira

Liza Semona                                   Danny Sims

Libby VanDen Brink                         Matt Sims

Anna Voelkerding                            Scott Sobolewski

Kira Weil                                         Kevin Thibodeaux

Lauren Williams                               Christian Wall

                                                      Jay Weil

Olympic Trials                                        June 25-July 2, 2012  Omaha, NE  

      

       Brian Howell          Sarah Tanner            David Mosko     

     Andrew Brower      Kyle Ransom            Bridget Blood

                                    Qualifying Times  (LC Only)

 

 US Open Qualifiers                                            Aug 2 - 7   Indianapolis, IN      

         Sarah Tanner      Jack Hendricks     Andrew Brower    Bridget Blood

 

Justin Grender      Luke Sobolewski

  Junior National Team                                        Aug 8 - 12  Indianapolis

Andrew Brower         Cara Norris             Thomas Norris

Jack Hendricks             Alex Hutchinson      Bridget Blood    

Xanna Tracy              Kaitlyn Ferrara         Allie Wooden          

                     

Qualifying Times