Partners
Michael+Phelps+Brand
TeamUnify
Sponsors
Neil Skinner Award

 

 

 

Neil Skinner Award

The boys and girls annual coach of the year award is voted on at the state meet and given in memory of Neil Skinner, longtime head coach at Lakewood High School.

Girls Report Export

​Boys Report Export

Past Recipients:

Girls
Year
Division Coach School
1977 1 Jim Starrett Pepper Pike Orange
1978 1 Ken Jarvis Galion
1979 1 Jim Starrett Pepper Pike Orange
1980 1 Joe Groscost Sandusky Perkins
1981 1 Skip Runkle Thomas Worthington
1982 1 Fred Cooper Cincinnati Sycamore
1983 1 Mark Pruiss Canton GlenOak
1984 1 Dennis “Butch” Graves Sylvania Northview
1985 1 Todd Grant Upper Arlington
1986 1 Jerry Holtrey Gates Mills Hawken
1987 1 Jim Callahan Thomas Worthington
1988 1 Andy Aspengren Solon
1989 1 Jim Callahan Thomas Worthington
1990 1 Jerry Holtrey Gates Mills Hawken
1991 1 Larry Vocke Napoleon
1992 1 Mark Sullivan Cincinnati Sycamore
1993 1 Mark Sullivan Cincinnati Sycamore
1994 1 Tim Bridgham Upper Arlington
1995 1 Ernie Welsch Shaker Heights
1996 1 Ed Bachman Cincinnati Anderson
1997 1 Jerry Holtrey Gates Mills Hawken
1998 1 Bob VanHorn Oak Harbor
1999 1 Mark Sullivan Cincinnati Sycamore
2000 1 Tim Bridgham Upper Arlington
2000 2 Jay Magee Wauseon
2001 1 Mark Davis Centerville
2001 2 Steve Cremean Sandusky Perkins
2002 1 Tim Bridgham Upper Arlington
2002 2 Jerry Holtrey Gates Mills Hawken
2003 1 Tim Bridgham Upper Arlington
2003 2 Steve Cremean Sandusky Perkins
2004 1 Mark Davis Centerville
2004 2 Jerry Holtrey Gates Mills Hawken
2005 1 Dan Peterkoski Upper Arlington
2005 2 Tod Boyle Pepper Pike Orange
2006 1 Dan Peterkoski Upper Arlington
2006 2 Jerry Holtrey Gates Mills Hawken
2007 1 Dan Peterkoski Upper Arlington
2007 2 Larry Vocke Napoleon
2008 1 Dan Peterkoski Upper Arlington
2008 2 Jeff Brown Lima Shawnee
2009 1 Dan Peterkoski Upper Arlington
2009 2 Jerry Holtrey Gates Mills Hawken
2010 1 Dan Peterkoski Upper Arlington
2010 2 Larry Vocke Napoleon
2011 1 Dan Peterkoski Upper Arlington
2011 2 Jerry Holtrey Gates Mills Hawken
2012 1 Tom Stacy Strongsville
2012 2 Kevin Yates Granville
2013 1 Brad Isham Cincinnati Ursuline
2013 2 Jennifer Jervis Dayton Oakwood
2014 1 Mark Sullivan Mason
2014 2 Jerry Holtrey Gates Mills Hawken
2015 1 Dan Peterkoski Upper Arlington
2015 2 Stephanie Donley Columbus School for Girls
2016 1 Mark Sullivan Mason
2016 2 Penny Cromwell Versailles
2017 1 Mark Sullivan Mason
2017 2 Kevin Maness Mariemont
2018 1    
2018 2    

 

Boys
Year Division Coach School
1967 1 Dick Wells Akron Firestone
1968 1 Ted Branin Canton McKinley
1969 1 Neil Skinner Lakewood
1970 1 Todd Grant Upper Arlington
1971 1 Sterling Anthrop Thomas Worthington
1972 1 Yoshi Oyakawa Cincinnati Oak Hills
1973 1 Dennis White Cincinnati St. Xavier
1974 1 Dennis “Butch” Graves Toledo St. Francis
1975 1 Dick Segrist Fairview
1976 1 Todd Grant Upper Arlington
1977 1 Todd Grant Upper Arlington
1978 1 Frank Bartholow Mansfield Malabar
1979 1 Rock Snow Findlay
1980 1 Art Bucci Fremont Ross
1981 1 Larry Lyons Cincinnati Sycamore
1982 1 Dave Jennings Upper Arlington
1982 1 Joe Rodriquez Euclid
1983 1 Larry Lyons Cincinnati Sycamore
1984 1 Larry Vocke Napoleon
1985 1 Peter Linn Upper Arlington
1986 1 Peter Linn Upper Arlington
1987 1 Peter Linn Upper Arlington
1988 1 Rick Morrison North Canton Hoover
1989 1 Bob VanHorn Oak Harbor
1990 1 Jim Brower Cincinnati St. Xavier
1991 1 Kenwyn Chock Hudson
1992 1 Mike Lehto Cleveland St. Ignatius
1993 1 Bob Henikman Ashland
1994 1 Kevin Chapman Upper Arlington
1995 1 Ann Urschel Toledo St. Francis
1996 1 Jim Callahan Thomas Worthington
1997 1 Dennis “Butch” Graves Sylvania Northview
1998 1 Ernie Welsch Shaker Heights
1999 1 Tim Lewarchick Akron Firestone
2000 1 Tim Lewarchick Akron Firestone
2001 1 Jim Brower Cincinnati St. Xavier
2002 1 Tim Lewarchick Akron Firestone
2003 1 Kevin Chapman Upper Arlington
2004 1 Kevin Chapman Upper Arlington
2005 1 Jim Brower Cincinnati St. Xavier
2006 1 Kyle Goodrich Columbus St. Charles
2007 1 Jeff Burrows Canton GlenOak
2008 1 Kyle Goodrich Columbus St. Charles
2009 1
Jim Brower
Cincinnati St. Xavier
2009 2 Brian Perry University School
2010 1 Keith Kennedy Toledo St. Francis
2010 1 Jim Brower Cincinnati St. Xavier
2010 2 Steve Cremean Sandusky Perkins
2011 1 Jim Brower Cincinnati St. Xavier
2011 2 Jeff Brown Lima Shawnee
2012 1 Matt Davis Hudson
2012 1 Mike DeBear Upper Arlington
2012 2 Jeff Brown Lima Shawnee
2013 1 Jim Brower Cincinnati St. Xavier
2013 2 Jennifer Jervis Dayton Oakwood
2014 1 Bill Whatley Cincinnati Moeller
2014 2 Jennifer Jervis Dayton Oakwood
2015 1 Matt Davis Hudson
2015 2 Brenda Wherley Dover
2016 1 Mark Krusinski Brecksville
2016 2 Rob Johnson Bellbrook
2016 2 Brandon Williams Seven Hills
2016 2 Mark Harris Rocky River
2017 1 Tim Beerman Cincinnati St. Xavier
2017 2 Brenda Wherley Dover
2018 1    
2018 2 Rob Johnson Bellbrook