Partners
Michael+Phelps+Brand
TeamUnify
Sponsors
Boys Championship History

Export Report

Year Div Winner  Head Coach Pts Tie? Runner Up Head Coach Pts
1928 1 Lakewood Bill Coccayne 26   Cincinnati Withrow  D.D. Gregg 17
1929 1 Lakewood Bill Coccayne 42   Akron East  Larry Ricker 11
1930 1 Cincinnati Hughes  A.C. Kindschy 21   Lakewood  Russ Linden 20
1931 1 Cleveland YMCA Prep.  Larry Peterson 27   Canton McKinley  Ted Branin 24
1932 1 Cleveland Heights  Roy Uber 19   East Cleveland Shaw  Douglas Vivian 15
1933 1 Cleveland Heights  Roy Uber 18   Cincinnati Western Hills  Paul Nohr 14.5
1934 1 Cleveland Heights  Roy Uber 34   Shaker Heights  Harry Kyr 12
1935 1 Cincinnati Western Hills Paul Nohr 21   Akron East  Larry Ricker 14
1936 1 Fremont Ross  N.B. Stults 27   Akron East  Larry Ricker 18
1937 1 Canton McKinley  Ted Branin 31   Fremont Ross N.B. Stults 24
1938 1 Fremont Ross  N.B. Stults 36   Canton McKinley  Ted Branin 27
1939 1 Canton McKinley  Ted Branin 39.5 Tie Fremont Ross  G.M. Gruse 39.5
1940 1 Canton McKinley  Ted Branin 42   Fremont Ross  N.B. Stults 34
1941 1 Fremont Ross  N.B. Stults 38   Canton McKinley  Ted Branin 25
1942 1 Fremont Ross  N.B. Stults 44   Canton McKinley  Ted Branin 25
1943 1 Fremont Ross  J. Titsworth 36   Lakewood Russ Linden 32
1944 1 Findlay Louis Keller & Roland Smith 23   Canton McKinley  Ted Branin 17
1944 1         Lakewood  Jim Scullion 17
1945 1 Canton McKinley  Ted Branin 31   Cincinnati St. Xavier unknown 26
1946 1 Sandusky  Walter Caldwell 25   Canton McKinley  Ted Branin 23
1947 1 Cleveland East Tech  Paul Scherer 30   Canton McKinley  Ted Branin 26
1948 1 Cleveland East Tech  Paul Scherer 31   Lakewood Jim Scullion 22
1949 1 Canton McKinley  Ted Branin 25   Fremont Ross  G.M . Gruse 24
1950 1 Cincinnati Walnut Hills  Whitey Davis 34   Fremont Ross  G.M . Gruse 27
1951 1 Canton McKinley  Ted Branin 52   Cincinnati Walnut Hills  Whitey Davis 30
1952 1 Canton McKinley  Ted Branin 46   Fremont Ross  G.M. Gruse 29
1953 1 Fremont Ross  G.M . Gruse 34   Sandusky  Walter Caldwell 29
1954 1 Shaker Heights  Paul Stark 42   Cincinnati Walnut Hills  Whitey Davis 33
1954 1         Lakewood  Jim Scullion 33
1955 1 Cincinnati Walnut Hills  Whitey Davis 40   Sandusky  Walter Caldwell 33
1956 1 Canton McKinley  Ted Branin 46   Sandusky  Walter Caldwell 28
1957 1 Canton McKinley  Ted Branin 42   Upper Arlington  Chester McPhee 31
1958 1 Canton McKinley  Ted Branin 40   Berea  David Thomas 32
1959 1 Canton McKinley  Ted Branin 48   Berea  David Thomas 30
1960 1 Canton McKinley  Ted Branin 60   Lakewood  Jim Scullion 28
1961 1 Canton McKinley  Ted Branin 52   Lima Senior  John Bruce 35
1962 1 Lakewood  Jim Scullion 36   Upper Arlington  R.W. Russell 32
1963 1 Akron Buchtel  Gordon Johnson 41.5   Cleveland Heights  Owen Johnson 37
1964 1 Fairview Park  Richard Segrist 58   Akron Buchtel  John McKay 38.5
1965 1 Cleveland Heights  Owen Johnson 97   Fairview Park Fairview  Richard Segrist 95
1966 1 Akron Firestone  Dick Wells 134   Canton McKinley  Ted Branin 92
1967 1 Toledo St. Francis deSales  Ron Balatore 171   Akron Firestone  R. Wells 141.5
1968 1 Toledo St. Francis deSales  Ron Balatore 152   Upper Arlington  Todd Grant 136.33
1969 1 Akron Firestone  Dick Wells 124   Upper Arlington  Todd Grant 117
1970 1 Cincinnati St. Xavier Dennis White 159   Upper Arlington  Todd Grant 142
1971 1 Cincinnati St. Xavier Dennis White 228   Upper Arlington  Todd Grant 123
1972 1 Cincinnati St. Xavier Dennis White 252   Upper Arlington  Todd Grant 156
1973 1 Cincinnati St. Xavier Dennis White 324   Toledo St. Francis deSales  Dennis Graves 93
1974 1 Cincinnati St. Xavier Mike Arata 203   Toledo St. Francis deSales  Dennis Graves 114
1975 1 Cincinnati St. Xavier Mike Arata 181   Upper Arlington Todd Grant 124
1976 1 Cincinnati St. Xavier Mike Arata 159   Upper Arlington  Todd Grant 133
1977 1 Cincinnati St. Xavier Jim Loomis 194   Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 160
1978 1 Cincinnati St. Xavier Jim Loomis 215   Upper Arlington  Todd Grant 117
1979 1 Cincinnati St. Xavier Jim Loomis 186   Akron Firestone  Michael Wilcox 142
1980 1 Cincinnati St. Xavier Dennis White 178   Akron Firestone  Michael Wilcox 119
1981 1 Cincinnati St. Xavier Dennis White 131   Akron Firestone  Michael Wilcox 118
1982 1 Akron Firestone  Michael Wilcox 155   Cincinnati St. Xavier  Tim Blood 116
1983 1 Akron Firestone  Michael Wilcox 166   Cincinnati St. Xavier  Tim Blood 160
1984 1 Cincinnati St. Xavier Mark Sullivan 248   Upper Arlington  Peter Linn 115
1985 1 Upper Arlington  Peter Linn 162   Cincinnati St. Xavier  Mark Sullivan 150
1986 1 Upper Arlington  Peter Linn 190   Cincinnati Sycamore Larry Lyons 113.5
1987 1 Upper Arlington  Peter Linn 159   Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 139
1988 1 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 139.5   North Canton Hoover Richard Morrison 104
1989 1 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 132   Akron Firestone John Waldman 95
1990 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 227   Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 110
1991 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 217   Hudson  Kenwyn Chock 141
1992 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 200.5   Cleveland St. Ignatius  Mike Lehto 145
1993 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 284   Cleveland St. Ignatius  Mike Lehto 220
1994 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 286   Toledo St. Francis deSales  Ann Urschel 209
1995 1 Cincinnati St. Xavier David Coffman 272.5   Toledo St. Francis deSales  Ann Urschel 263
1996 1 Toledo St. Francis deSales  Ann Urschel 253   Cincinnati St. Xavier  David Coffman 238
1997 1 Cincinnati St. Xavier David Coffman 280   Toledo St. Francis deSales  Chris Wolford 271.5
1998 1 Toledo St. Francis deSales  Chris Wolford 307   Cincinnati St. Xavier David Coffman 280
1999 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 347   Toledo St. Francis deSales  Chris Wolford 278
2000 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 394   Cleveland St. Ignatius  Rob Salisbury 182
2001 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 333   Centerville  Mark Davis 171.5
2002 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 301   Akron Firestone  Tim Lewarchick 259
2003 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 316   Upper Arlington  Kevin Chapman 194
2004 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 263   Upper Arlington  Kevin Chapman 226
2005 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 259   Upper Arlington  Kevin Chapman/Kelly King 248.5
2006 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 289   Columbus St. Charles  Kyle Goodrich 188
2007 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 250   Columbus St. Charles  Kyle Goodrich 177
2008 1 Columbus St. Charles  Kyle Goodrich 266   Cincinnati St. Xavier  Jim Brower 246
2009 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 322   Columbus St. Charles  Kyle Goodrich 265
2009 2 Hunting Valley University School  Brian Perry 288   Cincinnati Wyoming David Elliott 180
2010 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 228   Toledo St. Francis deSales  Keith Kennedy 218
2010 2 Hunting Valley University School  Brian Perry 298   Cincinnati Wyoming David Elliott 250
2011 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 312   Toledo St. Francis deSales  Keith Kennedy 298.5
2011 2 Hunting Valley University School  Brian Perry 377   Cincinnati Wyoming David Elliott 191
2012 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 297.5   Upper Arlington  Mike DeBear 198
2012 2 Hunting Valley University School  Brian Perry 237.5   Dayton Oakwood Jen Jervis 231
2013 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 270   Upper Arlington  Mike DeBear 187.5
2013 2 Dayton Oakwood Jen Jervis 288   Hunting Valley University School  Brian Perry 169
2014 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 255   Toledo St. Francis deSales  Brent Ransom 238
2014 2 Dayton Oakwood Jen Jervis 214   Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 185
2015 1 Cincinnati St. Xavier Jim Brower 335   Cincinnati Archbishop Moeller  William Whatley 134
2015 2 Cincinnati Seven Hills  Allie Henges 209   Dover  Brenda Wherley 152
2016 1 Cincinnati St. Xavier Tim Beerman 398   Brecksville Broadview Heights Mark Krusinski 179
2016 2 Cincinnati Seven Hills  Allie Henges 267   Gates Mills Hawken  Jim Bocci 188
2017 1 Cincinnati St. Xavier Tim Beerman 434   Cleveland St. Ignatius    173
2017 2 Gates Mills Hawken    230   Cincinnati Seven Hills    171